Kęstutis Škiudas
– Kaip sekasi Lietuvos derybos su “Gazpromu”?
– Negaliu pasakyti. Viena, nesu derybų grupės narys, kita – bendru abiejų besitariančių šalių pageidavimu oficialiai susitarta, kad jokių komentarų iki susitarimas bus pasiektas nebus. Todėl ir apie paskutinį susitikimą Maskvoje visi pranešimai tokie aptakūs ir nieko konkretaus nesakantys.
– Bet premjeras vis dėlto patvirtino, kad iš esmės deramasi dėl dujų kainų sumažinimo 15 proc., tad Lietuva atsisakė pradinio reikalavimo derėtis trišaliu formatu ir dėl verslo modelio, o ne kainos.
– Nieko panašaus, dėl jokių 15 proc. nuo kainos nesiderama. Deramasi dėl “Lietuvos dujų” privatizavimo sutarties pažeidimų ištaisymo. Lietuva, kaip valstybė, negali derėtis su “Gazpromu” dėl dujų kainų – tą turi daryti “Lietuvos dujos”. Tačiau Lietuvos Vyriausybė, kaip viena iš “Lietuvos dujų” privatizavimo sutarties šalių, gali derėtis dėl sutarties aplinkybių ir sutarties taikymo. Kaip žinoma, kovo pradžioje Energetikos ministerija, atstovaujanti šiais klausimais Vyriausybei, raštu kreipėsi į “Gazpromą” ir paprašė per 60 dienų ištaisyti sutarties pažeidimus. Dabar dėl to deramasi.
– Tačiau derybos vyksta formatu “vienas prieš vieną”?
– Trišaliu formatu, įtraukiant į derybas ir Europos Komisijos atstovus, siekta derėtis dėl EK III Energetinės direktyvos taikymo Lietuvoje, nes “Gazpromas” pradžioje reikalavo, kad Vyriausybė taikytų jam išimtį. Tačiau Briuseliui patvirtinus, kad jokių išimčių daryti negalima, pirmo Lietuvos ir “Gazpromo” atstovų susitikimo metu kovo pabaigoje, “Gazpromas” pripažino, kad Lietuva turi teisę taikyti III Energetinę direktyvą. Tad šis klausimas šiam momentui išspręstas.
Tačiau ateityje III direktyvos taikymo terminai ir sąlygos dar bus tvirtinami ar tiesiogiai trišaliu formatu, ar atskirais susitarimais tarp Lietuvos ir “Gazpromo”, Lietuvos ir Europos Komisijos, “Gazpromo” ir Europos Komisijos. Vien todėl, kad ši direktyva visose ES valstybėse turėjo įsigalioti nuo šių metų kovo mėnesio, tačiau nei vienai valstybei nespėjus laiku jos įgyvendinti, vykdymas atidėtas. Tam reikalingas formalus Europos Komisijos sutikimas.