Virgis Valentinavičius
– Ar po strateginių investuotojų pasitraukimo naujosios Lietuvos atominės elektrinės projekte yra “Planas B”?
– Taip, “Planas B” yra – tai tiesioginės derybos su buvusiais kitais konkurso dalyviais ir netgi tomis kompanijomis, kurios anksčiau nedalyvavo strateginio investuotojo atrankos konkurse. Tokių norinčių dalyvauti tiesioginėse derybose kompanijų jau yra, ir ne viena.
– Ar yra kokių nors garantijų, kad Lenkija tikrai dalyvaus Visagino atominės elektrinės statyboje ir nesidės prie Baltijos atominės elektrinės statybos Kaliningrado srityje?
– Lenkų ketinimai dalyvauti Visagino elektrinės statyboje pakankamai tvirti. Sekmadienį Varšuvoje vykusiame Lenkijos ir trijų Baltijos šalių premjerų susitikime Donaldas Tuskas labai aiškiai pasakė, kad Visagino atominės elektrinės statyba – svarbiausias Europos Sąjungos remiamas regioninis energetikos projektas. Per keturių premjerų susitikimą lenkai nerodė jokių ženklų, kad galėtų keisti partnerius. Taip, jie tiria visas galimybes, įskaitant elektros importą iš Kaliningrado, tačiau įsipareigojimų turi tik jėgainės statybai Lietuvoje.
– Ar po to, kai teko pereiti prie strateginio investuotojo atrankos tiesioginių derybų būdu, keisis atominės elektrinės statybos finansavimo schema?
– Dalykas tas, kad kiekvienas iš ankstesnių konkurso dalyvių siūlė savas projekto finansavimo schemas. Toji įvairovė buvo išties didelė. Tačiau kad ir kuri schema būtų pasirinkta, jos esmė bus viena – Koncesijos komisija sieks, kad projektas ekonomiškai pasiteisintų, tai yra atsipirktų atominės elektrinės statybos, išlaikymo ir uždarymo sąnaudos, o gaminamos elektros energijos kaina būtų pakankamai maža ir konkurencinga rinkoje.