Žimantas Pacevičius
“Veidas”: Pastaruoju metu beveik kiekvieną dieną išgirstame apie vis naujas STT atliktas operacijas. Ar korupcinių nusikaltimų padaugėjo dėl ekonominio sunkmečio, ar tai ilgiau trukusių tyrimų ir stebėjimų rezultatas?
Ž.P: Korupcijos atvejų padaugėjo, bet sunkmetis kai ką ir pakoregavo. Sumažėjo ne tik statybų, bet ir korupcijos atvejų šiame sektoriuje. Tačiau tyrimai, kuriuos dabar atliekame, yra ilgalaikių stebėjimų rezultatas. Mūsų tyrimai klostosi tam tikromis bangomis, todėl nuolat rezultatų negali būti, prieš tai turime atlikti didelį operatyvinį darbą, kurio sėkmė priklauso ne tik nuo mūsų pareigūnų. Išskirtinis atvejis – buvusio sveikatos apsaugos viceministro Virginijaus Skiko byla. Kiek dirbu šį darbą, nė karto anksčiau nepavyko taip greitai baigti nusikalstamos veikos tyrimo.
“Veidas”: O kokia dalis sukčiautojų ir kyšininkų bylų baigiasi realiomis bausmėmis?
Ž.P: Jeigu pastebėjote, vis dažniau pranešame apie galutinę bylų baigtį teismuose. Pernai buvo išteisinti penki asmenys – tai nedaug. Bet ilgai trunka ne tik mūsų tyrimai. Teisminių nagrinėjimų grandinė įvairiose instancijose irgi labai ilga. Mūsų dažnai klausia apie Trakų rajono savivaldybės bylą. Teisme sako, kad nagrinėti ją baigs iki gruodžio. Šioje byloje yra 15 įtariamų asmenų ir šeši juridiniai, labai daug epizodų. Visiems įrodyti reikia nemažai laiko. Kol bus į teismą atiduota Panevėžio savivaldybės byla, irgi praeis ne mažiau kaip metai. Tokios procedūros. Tam, kad V.Skiko bylą užbaigtume pagreitinto proceso tvarka, dirbo visas STT Vilniaus skyrius, dviem savaitėms atidėjęs visus kitus darbus.
“Veidas”: Pagal Pasaulinį korupcijos barometrą lietuviai atsidūrė tarp duodančiųjų daugiausiai kyšių. Kokių reikėtų antikorupcinių reformų, kad ši padėtis pasikeistų?
Ž.P: Tam tikrų įstatymų pataisų jau bus prezidentės iniciatyva. Pavyzdžiui, dėl turto konfiskavimo. Mokesčių inspekcijai įvertinus įtariamojo turtą ir jam nesugebėjus pagrįsti kokios nors turto dalies pajamomis, turtas gali būti konfiskuotas. Tai vienas iš projektų. Reikėtų griežtinti ir priėmimo į valstybės tarnybą atrankos reikalavimus. Antikorupcinėje programoje numatytos visos prevencinės priemonės, tačiau ir pati visuomenė galėtų aktyviau dalyvauti antikorupcinėje veikloje. Kuo mažiau žmonės taikstysis su korupcija, tuo greičiau gerės padėtis. Beje, apie 30 proc. tyrimų pradedame pagal pranešimus, gautus iš žmonių.