Žydrūnas Plytnikas
“Veidas”: Kokių viešųjų pirkimų konkursų skaidrumu tarnyba šiuo metu labiausiai abejoja? Ir kodėl?
Ž.P.: Netvarkos yra daugelyje sričių, tačiau galėčiau išskirti vandentvarkos ir viešinimo konkursus, kuriuose randame daugiausiai pažeidimų. Priežastis aiški – šiose srityse cirkuliuoja dideli pinigai. Pagrindinis pažeidimas – konkurso sąlygos sudarytos konkrečiam konkurso dalyviui. Pastaruoju metu randami pažeidimai ypač susiję su artėjančiais savivaldos rinkimais. Kai kuriuos savivaldybių organizuotus konkursus teko nutraukti. Vienas didesnių sustojusių projektų – Klaipėdos atliekų deginimo gamykla.
Šiuo metu vyksta tarnybos reorganizacija, po jos tarnyba ne tik dirbs efektyviau, bet ir ją paliks prie neskaidrių viešųjų pirkimų prisidėję žmonės. Priimsime naujų ir liks tie, kuriems prie 2 tūkst. Lt algos nekils pagunda papildomai gauti dar 15–20 tūkst. Lt.
“Veidas”: Po kokių tarnybos veiksmų sulaukėte politinio spaudimo? Ar jis tebesitęsia po Jūsų kreipimosi į teisėsaugą?
Ž.P.: Politinio spaudimo sulaukta peržiūrėjus didelių sumų jau minėtus vandentvarkos, viešinimo viešuosius konkursus, kuriuos organizuoja savivaldybės. Ne aš vienas sulaukiau spaudimo, jį patyrė ir tarnybos darbuotojai. Buvo metas, kai darbuotojai bijojo dėti parašą ant tikrinimo ataskaitų, nes jiems buvo grasinama. Neliko kitos išeities, kaip tik kreiptis į teisėsaugą, šiuo metu vyksta ikiteisminiai tyrimai. Po šių žingsnių daugiau spaudimo nesulaukiame.
“Veidas”: Esate sakęs, kad skaidresni viešieji pirkimai kasmet leistų sutaupyti apie 3 mlrd. Lt. Kokiomis priemonėmis bandoma pasiekti skaidrumo šioje srityje?
Ž.P.: Seimui pateiktas visas paketas teisės aktų dėl įstatymų pakeitimo, kuris sumažintų korupciją. Tikimės, kad pavasariop viešieji pirkimai turėtų praskaidrėti. Numatytos ir baudos, ir atsakomybės klausimas, ir sutarčių kontrolė. Gaila, bet vienas siūlymas panaikinti vidinius sandorius, t.y. kai savivaldybė perka paslaugas iš savo įmonių, nepraėjo.
Nors tai yra ypač uzurpuota sritis, į kurią neturi galimybės “įlįsti” niekas kitas, tik savivaldybės įmonės, kurioms dažniausiai vadovauja giminaičiai ir draugai. Manau, kad viena veiksmingiausių kovos su korupcija viešuosiuose pirkimuose priemonių yra vadovų, ekspertų atsakomybė. Sieksime, kad atsirastų ir visiška materialinė atsakomybė. Kitais metais tarnyba įgis naujų funkcijų, tarp kurių – slaptųjų pirkimų organizavimas.