Indija
Tūkstančiai gedinčių sekėjų, tarp kurių buvo galima išvysti ir kriketo žvaigždę Sachiną Tendulkarą (Sačiną Tendulkarą), pirmadienį rikiavosi į ilgas eiles, kad galėtų atsisveikinti su mirusiu Satya Sai Baba (Satja Sai Baba), vienu garsiausių Indijos dvasinių mokytojų, populiariu visame pasaulyje.
Putaparčio ašramas, kaimas pietryčių Indijoje, Satya Sai Babos dėka virto didžiuliu piligrimystės centru. Čia mokytojo kūnas atsisveikinimui buvo paguldytas į permatomą karstą.
Pasekėjai neslėpė ašarų, atsisveikindami su savo dvasiniu mokytoju. 85-erių metų guru sekmadienio rytą numirė savo gimtojo miestelio ligoninėje praėjus trims savaitėms po to, kai dėl daugelio organų nepakankamumo buvo paguldytas į ligoninę.
Vietos gyventojai ir svečiai, kurie atvyko į Putapartį pasimelsti už mokytojo pagijimą, stojo į ilgas eiles, kurios nutįso už ašramo ribų, valandas laukdami karštyje, kad galėtų paskutinį kartą jį pamatyti.
Ašrame tvarką palaiko Andra Pradešo valstijos policininkai, kurie pastatė barjerus, padedančius kontroliuoti gedinčių žmonių, kurie neslėpė nusivylimo, kad aukštą postą užimantys pareigūnai buvo be eilės prileisti prie mokytojo karsto, srautus.
“Daugelis aukštų pareigūnų gali išvysti mūsų dievą tuoj pat, nelaukdami eilėje, o mes kelias valandas turime stovėti, kad patektume į salę”, – skundėsi 38-erių mokytojas iš Čenajaus Rameshas Kumaras (Ramešas Kumaras).
Satyą Sai Babą, kuris teigė gyvensiąs iki 96 metų, milijonai jo sekėjų garbino kaip avatarą – Dievo įsikūnijimą žemėje. Jam buvo priskiriami keli stebuklai, tarp jų – dviejų žmonių prikėlimas iš mirusiųjų. Sekėjai taip pat tikėjo, kad jis sugeba materializuoti daiktus, prisiminti buvusius gyvenimus ir išgydyti mirtinas ligas.
Tarp šio dvasinio mokytojo sekėjų, kurių visame pasaulyje, kaip teigiama, gali būti keliolika milijonų, buvo Indijos eksministras pirmininkas Atalas Bihari Vajpayee (Atalas Biharis Vadžpajis), įtakingi verslininkai, taip pat – Indijos kriketo legenda S.Tendulkaras ir Holivudo žvaigždė Goldie Hawn (Goldi Hon).
Buvęs nacionalinės kriketo kapitonas Sunilas Gavaskaras taip pat buvo tarp tų, kurie skubiai atvyko į Putapartį atiduoti paskutinę pagarbą guru.
“Jis paliko savo fizinį kūną, tačiau mes žinome, kad jis gyvens mūsų širdyse, – televizijos kanalui “Star News” pasakojo S.Gavaskaras. – Jis toliau mums vadovaus ir teiks mums įkvėpimą”.
S.Tendulkaras, po kriketo varžybų atskridęs sekmadienio vakarą, kelioms akimirkoms su žmona (Andžali) sustojęs prie karsto, sklindant smilkalų aromatui ir skambant giesmėms, šluostėsi riedančias ašaras.
Scenos veteranas, aktorius Amitabh Bachchan perdavė Bolivudo užuojautos žodžius, kur Sai Baba vadinamas “šventuoju, kilnia siela, visuomenės kūrėju”.
Indijos premjeras Manmohanas Singhas sakė, kad šalis nuoširdžiai gedės Satyos Sai Babos, kuris įkvėpdavo “visų tikėjimų žmones”.
“Jis buvo dvasinis lyderis, milijonus (žmonių) įkvėpdavęs gyventi moralų ir prasmingą gyvenimą, net jei jie išpažįsta savo pasirinktą religiją”, – sakė M.Singhas, kuris pridūrė, jog šis guru mokė “universalių tiesos, teisingo elgesio, taikos, meilės ir neprievartos idealų”.
Jis bus palaidotas trečiadienį pagal Indijos dvasiniams lyderiams taikomas taikomas apeigas, kurios skiriasi nuo įprastų induistams kremacijos papročių.
1926 metų lapkričio 23 dieną Putapartyje gimęs Satya Sai Baba iš pradžių gavo Sathyanarayanos Raju (Satjanarajanos Radžaus) vardą.
1940 metais jis pasiskelbė esąs kito šventojo – legendinio 1918 metais mirusio guru Sai Babos iš Širdžio – miesto vakarinėje Indijos Maharaštros valstijoje – persikūnijimas.
Satya Sai Baba, vadovaudamas iš savo ašramo Putapartyje, įkvėpė pastatyti mokyklų ir centrų imperiją, kuri jo įtaką skleidė visame pasaulyje.
Jaunajam guru pritraukiant vis naujų sekėjų, jo gimtasis Putapartis iš ramaus kaimelio virto gyvybingu miestu su didžiuliu, 1950-aisiais pastatytu ašramu “Prasanthi Nilayam” (“Ramybės buveinė”), ligonine, universitetu ir mokyklomis, kuriuos valdo jo fondas “Satya Sai Central Trust”, įsteigtas 1972 metais iš sekėjų suaukotų lėšų.
Fondas, kuris, kaip manoma, turi mažiausiai 8,9 mlrd. JAV dolerių, o galbūt – ir daug daugiau, taip pat įsteigė dvasinius centrus Mumbajuje, Haiderabade ir Čenajuje. Jis pastatė ligoninę Bangalūre, kur Satya Sai Baba turėjo vasarnamį, ir finansavo vandens tiekimo projektus keliose pietinėse valstijose.
1963 metais Satya Sai Baba patyrė insultą ir keturis rimtus infarktus. Kai kas mano, kad tada jis pats išgydė save. Pasveikęs jis paskelbė, kad atgims kaip Prema Sai Baba Karnatakos valstijoje.
Jo organizacija finansavo sveikatos apsaugos ir švietimo projektus Indijoje, tarp jų – ligonines ir klinikas, kurios tvirtina galinčios išgydyti ir tokias ligas, kurių neįveikia vyriaujančios krypties medicina.
Vienas didžiausių finansinių jo rėmėjų yra buvęs restoranų tinklo “Hard Rock Cafe” savininkas Isaacas Burtonas Tigrettas (Aizekas Bertonas Tigretas), kuris apsigyveno Putapartyje ir didžiąją savo turto dalį paskyrė Satyos Sai Babos fondui.
Guru, kuris visuomet vilkėjo oranžinius drabužius ir nešiojo afrikietiško stiliaus šukuoseną, 1993 metais pergyveno pasikėsinimą į jo gyvybę. Tada keturi peiliais ginkluoti vyrai įsiveržė į jo privačius apartamentus ir kilus grumtynėms buvo nudurti du jo sekėjai. Galiausiai policija užpuolikus nušovė.
Be ligoninių ir klinikų, Satyos Sai Babos organizacija valdo geriamojo vandens programas, universitetą, muziejų, planetariumą ir tūkstančius maldos kambarių bei centrų visame pasaulyje.
Satyos Sai Babos labdaringa veikla pelnė jam didžiulę žmonių pagarbą ir pripažinimą, tačiau kiti jį laikė tik charizmatiniu šarlatanu, piktindamiesi, kad jis viešų susitikimų metu scenoje esą stebuklingai materializuodavo auksines monetas ar laikrodžius, tačiau tai nesumažino jo populiarumo.
Satya Sai Baba taip pat susidūrė su seksualinio pobūdžio kaltinimais, kai jaunieji sekėjai jį apkaltino tvirkinimu. Oponentų nuomone, Indijos valdžia tuos kaltinimus paprasčiausiai ignoravo, bijodama pradėti juos tirti.
2004 metais britų transliuotojo BBC televizijos laidoje “Secret Swami” (“Slaptasis svamis”) buvo klausinėjami mažiausiai du jo sekėjai amerikiečiai, kurie tvirtino, jog guru glamonėjo jų genitalijas ir pats rodė jiems savo lytinius organus, sakydamas, kad tai yra gydomojo ritualo dalis.
Neaiški ir didžiulės Sai Babos valdytos nuosavybės, kuri buvo kaupiama iš aukų ir kritikuojama dėl neskaidrumo, ateitis. Kai kurie stebėtojai spėja, kad tarp jo artimiausių padėjėjų gali kilti kova dėl valdžios.
Guru ir jo ašramas visuomet neigė visus pranešimus apie bet kokius pažeidimus ar netinkamą elgesį, ir jis niekada nebuvo apkaltintas ar nuteistas dėl jokio nusikaltimo.