Tomas Ridikas , darbuotojų vertinimo įrankių kūrimo įmonės “Addelse” vadovas
Ar pastebėjote, kaip į darbo rinką ateinantys jauni žmonės vis mažiau ieško saugumo, užtikrintumo ir vis dažniau reikalauja lankstumo? Per pastarąjį dešimtmetį stačia galva pasinėrėme į laisvai samdomų darbuotojų erą ir kasdien grimztame vis giliau. Kas mūsų laukia ateityje? Ar kas nors dar sutiks dirbti „nuo 8 iki 5“?
Tiesa ta, kad efektyviai dirbame tik maždaug 20 procentų savo darbo dienos. Būtent per tiek laiko pasiekiame rezultatus ir tiek laiko esame naudingi darbdaviui. Likusios mūsų darbo valandos – dažniausiai skirtos nesąmoningam poilsiui ir pramogoms: naujienų skaitymui, bendravimui, žaidimams ir panašiai.
Vis daugiau žmonių ryžtasi šias valandas pasilikti sau – užmokestį jie pasirenka gauti už pasiektą rezultatą ir visą likusį laiką valdo savarankiškai. Paprastai laisvai samdomi darbuotojai savo paslaugas vienu metu teikia keliems užsakovams, tad jų dienoje – kur kas daugiau aktyvių darbo valandų, didesni ir jų pasiekiami rezultatai. Tai leidžia jiems uždirbti daugiau ir tuo pat metu jaustis nepriklausomiems.
Galiausiai pasieksime laiką, kai darbdaviui turėti nuosavą darbuotoją, visą darbo laiką skiriantį tik jam, taps prabanga
Itin patrauklus toks bendradarbiavimas ir darbdaviams – mokėdami tik už porą ar kelias valandas per dieną ar savaitę, bet gaudami tuos pačius rezultatus, jie sutaupo. Sutaupo jie ir nemenką sumą valstybei mokamų mokesčių, bendradarbiaudami su verslo liudijimais ar individualios veiklos pažymomis savo darbą grindžiančiais specialistais.
Ką visa tai reiškia? Ir toliau judėdami šia kryptimi, galiausiai pasieksime laiką, kai darbdaviui turėti nuosavą darbuotoją, visą darbo laiką skiriantį tik jam, taps prabanga – specialistai vienu metu dirbs kelioms įmonėms, nuolat tarp jų migruodami, kurdami rezultatus, apibrėžtas darbo dienos laikas daugybei žmonių praras prasmę, kaip ir išpuoselėtos nuolatinės darbo vietos ofisuose.
Darbo rinka nuolat keičiasi. Pastaruoju metu ji keičiasi į lanksčią, į rezultatą orientuotą, talentų dalinimusi grįstą rinką. Svarbiausia – spėti prisitaikyti prie šių pokyčių ir išlikti naudingam.
Straipnis pirmą kartą skelbtas svetainėje Addelse rugpiučio 1 d.