Futbolas
“Karalius mirė – tegyvuoja karalius” – būtent šiuos žodžius bus galima ištarti po to, kai gegužės 22-ąją Ispanijos sostinės Madrido “Santiago Bernabeu” stadione finalinis teisėjo švilpukas paskelbs stipriausią šio sezono Europos klubinę komandą.
Priminsime, kad praėjusio sezono nugalėtojams “Barcelona” futbolininkams nepavyko panaikinti vadinamojo nugalėtojų prakeiksmo, reiškiančio, kad nuo pat UEFA Čempionų lygos pradžios 1992–1993 m. (iki tol šis turnyras vadinosi UEFA Čempionų taure) nė vienai ekipai taip ir nepavyko apginti praėjusiais metais iškovoto titulo.
Šiais metais virš galvos iškelti čempionams skiriamą taurę pretenduoja katalonus nuo sosto pusfinalyje nuvertę Milano “Inter” futbolininkai ir Miuncheno “Bayern” vienuolikė.
Mokinio ir mokytojo dvikova
Bavarai pastarąjį kartą lemiamą Čempionų lygos etapą buvo pasiekę 2001-aisiais ir finale nugalėjo “Valencia” ekipą iš Ispanijos. Nuo to laiko “Bayern” futbolininkai iki pat šio sezono nė karto net neperkopė ketvirtfinalio barjero. Per tą laiką pasikeitė keturi treneriai, bet sėkmė bavarų neaplankė tol, kol į Miuncheną neatvyko dirbti olandas Luisas van Gaalas. Būtent su šio stratego, kuris Čempionų lygoje jau triumfavo 1995 m. treniruodamas legendinį Amsterdamo “Ajax” klubą, atvykimu galima sieti Miuncheno klubo europinį renesansą. Be to, bavarai šį sezoną jau laimėjo auksą savo šalies pirmenybėse, o gegužės 15-ąją kovojo Vokietijos taurės turnyro finale.
Madride prieš L.van Gaalą stos buvęs jo mokinys Jose Mourinho, kuris šį sezoną su “Inter” jau iškovojo Italijos taurę. Abiejų šių didžiųjų strategų keliai susikirto kitame Ispanijos mieste – Barselonoje. Kartu su anglu seru Bobby Robsonu į Barseloną dešimtojo dešimtmečio antroje pusėje atvykęs J.Mourinho vėliau tris sezonus šiame klube dirbo ir vyriausiojo stratego L.van Gaalo padėjėju. Abu treneriai iki šiol yra geri draugai, o J.Mourinho Madride turės progą pagal iškovotus UEFA Čempionų lygos trofėjus aplenkti savo mokytoją. Kaip ir L.van Gaalas J.Mourinho stipriausioje Europos klubinių komandų lygoje yra triumfavęs vieną kartą – 2004 m. su Portugalijos “Porto” vienuolike.
Sieks pakartoti 1965 metų laimėjimus
Milano “Inter” klubas stipriausioje Senojo žemyno lygoje pastarąjį kartą triumfavo gūdžiais 1965-aisiais, kai rungtynes dar buvo galima žiūrėti tik per nespalvotą televizorių, o pats turnyras vadinosi UEFA Čempionų taure. Stipriausios Europos komandos titulą “Inter” ekipa buvo iškovojusi ir 1964-aisiais.
Nors nuo šio Milano ekipos triumfo prabėgo 45-eri metai, 1965 m. “Inter” garbę gynęs Sandro Mazzola tvirtina, kad anuometinė ir dabartinė komanda – labai panaši. Didžiausias panašumas, anot jo, yra treneriai – septintajame dešimtmetyje klubą treniravęs Helenio Herrera ir jau minėtas J.Mourinho.
“Aš manau, kad J.Mourinho labai panašus į H.Herrerą. Visų pirma dėl to, kad į treniruotes jis iš karto grąžino kamuolį, kuris daugelyje Italijos vietų šiek tiek primirštas, nors yra pagrindinis futbolininko įrankis. Iki tol Italijoje treniruotės dažniausiai vykdavo be kamuolio, – pasakoja S.Mazzola. – Ir dar vienas jų panašumas – santykis su žaidėjais. Jie žaidėjams kartoja: “Aš esu treneris, aš jus išklausau, bet sprendimus priimu pats”.
Be to, Milano klubą su legendiniais 1965-aisiais sieja ir Morati pavardė: septintajame dešimtmetyje ekipos prezidento pareigas ėjo Angelo Moratti, o dabar šį postą užima jo sūnus Massimo.
Madrido “tremtinių” akistata
Iki šiol daugiausiai dėmesio skyrėme abiejų ekipų strategams, bet kad ir koks genialus būtų karvedys, be gerų kareivių mūšio lauke jis bejėgis.
Kadangi finalas vyks Madrido “Santiago Bernabeu” stadione, kuriame namų rungtynes žaidžia “Real” klubas, specialistų akys krypsta į dvi olandų žvaigždes – Arjeną Robbeną ir Wesley Sneijderį, kurie prieš pat šį sezoną buvo priversti palikti karališkąjį klubą.
Už 25 mln. eurų į “Bayern” persikėlęs kairiakojis A.Robbenas UEFA Čempionų lygoje pelnė keturis įvarčius ir rezultatyvumu savo komandoje nusileidžia tik kroatui Ivicai Oličiui, kurio sąskaitoje – septyni tikslūs smūgiai. Beje, tam, kad pavytų daugiausiai kartų šį sezoną varžovų vartininkus nuginklavusį geriausią pasaulio futbolininką Lionelį Messi, I.Oličiui tereikia vieno įvarčio. Būtent A.Robbeno ir I.Oličiaus duetas buvo tas taranas, kuris leido bavarams pakeliui į finalą paskandinti tiek Florencijos “Florentina”, tiek “Manchester United”, tiek Liono “Olympique” laivus.
Prakalbus apie W.Sneijderį, kuris prieš sezoną iš “Real” į “Inter” perėjo už 15 mln. eurų, reikia pabrėžti, kad būtent šis vidurio saugas yra Milano ekipos smegenys. W.Sneijderis pagal atliktus rezultatyvius perdavimus, kurių iš viso įsirašė penkis, pirmauja tarp visų UEFA Čempionų lygos žaidėjų.
Jei kalbėtume apie žaidėją, kuris J.Mourinho taktinėse schemose svarba galėtų prilygti W.Sneijderiui, neabejotinai reikėtų išskirti vidurio gynėją Walterį Samuelį. “Pasileiskite “Pink Floyd” dainą “Another Brick in the Wall” (dar viena plyta sienoje) ir stebėkite, kaip žaidžia W.Samuelis”, – taip apie argentiniečio žaidimą po pusfinalio dvikovos su “Barcelona” rašė dienraštis “The Guardian”. Čia neabejotinai norėta pabrėžti, kad W.Samuelis yra pagrindinė plyta neįveikiamoje “Inter” gynyboje, kurios gniaužtuose užduso ir Londono “Chelsea”, ir jau minėti “Barcelona” futbolininkai.
O tokie puolėjai kaip Didier Drogba, kuris buvo išrinktas geriausiu metų Afrikos futbolininku, ar L.Messi, kuris apskritai pripažintas geriausiu visoje planetoje, atrodė visiškai bejėgiai. Šįkart W.Samuelio taikinyje bus rezultatyviausias bavarų snaiperis I.Oličius.
Ketvirtasis finalas Madride
Stipriausia Europos komanda Madrido “Santiago Bernabeu” stadione paaiškės jau ketvirtą kartą. Pirmą kartą UEFA Čempionų taurės finalas šiame stadione buvo surengtas 1957 m. Tuomet šeimininkai “Real” futbolininkai 120 tūkst. sirgalių akivaizdoje rezultatu 2:0 palaužė Florencijos “Florentina” vienuolikę.
Antrą kartą UEFA Čempionų taurės finalas Madride vyko po dvylikos metų pertraukos. Tuomet “AC Milan” futbolininkai 4:1 sutriuškino Amsterdamo “Ajax” ekipą, o italų snaiperis Pierino Prati tapo ketvirtuoju ir kol kas paskutiniu futbolininku, finalo rungtynėse sugebėjusiu pelnyti tris įvarčius (“hetriką”).
Trečio finalo Ispanijos sostinei teko laukti dar vienuolika metų. Tuomet 1980 m. gegužės 28 d. “Santiago Bernabeu” arena priėmė Notingamo “Forest” ir “Hamburge SV” futbolininkus. Mačas baigėsi anglų pergale rezultatu 1:0. Notingamo “Forest” ekipa iki šiol yra vienintelė, kuriai stipriausios Europos komandos titulą pavyko iškovoti daugiau kartų, nei triumfuoti savo šalies pirmenybėse.
Kas švęs po ketvirtojo finalo, paaiškės gegužės 22 d. Turint galvoje J.Mourinho filosofiją, kad svarbiausia yra rezultatas, o ne gražus žaidimas, akiai malonaus reginio galime nesitikėti, bet įnirtingos kovos iki paskutinio teisėjo švilpuko tikrai netrūks.
Dar būtina pabrėžti, kad kova šiųmečiame UEFA Čempionų lygos finale svarbi ne tik Milano ir Miuncheno klubams bei jų gerbėjams, bet ir ketvirtąsias vietas Italijos ir Vokietijos pirmenybėse užėmusioms ekipoms. Būtent nuo finalo Madride baigties priklausys, kiek vietų Čempionų lygoje kitą sezoną gaus Vokietijos bundeslyga ir Italijos “Serie A”. Jei bavarai laimės finalą arba bent ištrauks iki 11 metrų baudinių serijos, tai reiškia, kad galimybę dalyvauti kito sezono Čempionų lygoje turės keturios Vokietijos komandos, o italams teks tenkintis tik trimis vietomis.
Jei finalą per pagrindinį laiką ar bent jau per pratęsimą laimės “nerazzuri”, tai reikš, kad keturias vietas kitą Čempionų lygos sezoną turės italai.