KONFLIKTAI
Ir Ukrainos, ir Rusijos retorika praėjusią savaitę priminė rengimąsi naujam ginkluoto konflikto proveržiui: Rusija viešai apkaltino Ukrainą siekiant jėga atsiimti Krymą, o Ukrainos valdžia Rusiją apkaltino provokacijomis.
Nors Prancūzijos prezidentas Francois Hollande’as šią savaitę paragino neeskaluoti dviejų šalių konflikto, Rusijos ir Ukrainos veiksmai neatsilieka nuo žodžių. Nuo rugpjūčio pradžios Kryme netoli Ukrainos žemyninės dalies telkiama rusiška karinė technika, o Ukrainos Donbaso regione įvesta aukščiausia karinė parengtis.
Rusijos versija tokia: šalies specialiosios tarnybos, remiamos kitų jėgos struktūrų dalinių, esą sutrukdė diversinei teroristinei grupei įsiveržti į Krymą iš Ukrainos teritorijos. Rusijos Federalinės saugumo tarnybos (FST) pranešime nurodoma, kad vykdant operatyvines paieškos priemones naktį iš šeštadienio į sekmadienį prie Armiansko miesto, kurį Krymo totoriai vadina Ermeni Bazaru, buvo tariamai aptikta grupė diversantų. Sulaikant juos per susišaudymą, žuvo vienas FST pareigūnas. Taip pat pranešama, kad kitą naktį į rugpjūčio 8-ąją esą Ukrainos gynybos misterijos specialiosios pajėgos mėgino surengti du diversinių teroristinių grupių įsiveržimus, tačiau jiems sutrukdė Rusijos FST ir su ja bendradarbiaujančių žinybų jėgos padaliniai. Pasak FST, įsiveržimą mėginta užmaskuoti masiniu apšaudymu iš gretimos valstybės ir Ukrainos šarvuotųjų ginkluotųjų pajėgų pusės.
Ukrainos valdžios atstovų teigimu, tokie kaltinimai – prasimanymai, kuriais mėginama eskaluoti konfliktą.
Ukrainos generalinio štabo nuomone, jokio apšaudymo nebuvo – Pietų Ukrainoje šalies kariuomenė paprasčiausiai vykdė planuotas karines pratybas.
„Kad toliau kaitintų konfliktą, V.Putinas nusprendė surengti pigų vaidinimą“, – komentavo Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos pirmininkas Oleksandras Turčinovas. Ukrainos ambasadorius prie Europos Sąjungos Dmytro Kuleba socialiniame tinkle „Facebook“ rašė, jog „Rusija aktyviai kuria pasakojimus, kad pateisintų karą“.
Priminsime, kad Rusija Krymą aneksavo 2014 m. Nuo tada pačiame Kryme situacija buvo palyginti rami. Tačiau Rytų Ukrainoje mūšiuose tarp Rusijos kariuomenės remiamų separatistų ir Ukrainos pajėgų nuo tada žuvo daugiau nei 9,5 tūkst. žmonių.
Analitikai perspėja, kad konfliktas po pastarosios savaitės įvykių gali vėl įsiliepsnoti. „Įvykiai klostosi pagal gana blogą scenarijų. Situacija Rytų Ukrainoje gali eskaluotis, o tai yra labai pavojinga“, – teigė Maskvos politinių technologijų centro vadovo padėjėjas Aleksejus Makarkinas
Visą savaitraščio “Veidas” numerį rasite ČIA