Vilniaus paveikslų galerijoje atidaryta paroda „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų ir didikų portretai iš Ukrainos muziejų“. Joje pristatomi net aštuoniasdešimt šeši reprezentaciniai portretai – Lietuvos didžiųjų kunigaikščių, Lenkijos karalių ir jų žmonų, aukštų valstybės pareigūnų ir jų žmonų, Bažnyčios dignitorių atvaizdai.
Dauguma portretų iki šiol buvo saugomi muziejų saugyklose, nebuvo rodomi ekspozicijose, tik dalis jų publikuota. Todėl paroda visuomenei pristato mažai arba visiškai nepažintą Lietuvos kultūros paveldo klodą, šiandien saugomą Lvovo ir Lucko muziejuose. Daugiausia kūrinių – tapybos darbai, taip pat yra vienas skulptūrinis atvaizdas ir dvi emalio tapybos miniatiūros su metaliniais įrėminimais.
Praėjusį trečiadienį šią parodą atidarė Lietuvos ir Ukrainos kultūros ministrai Arūnas Gelūnas ir Mychajlo Kulyniak. „Iš Ukrainos muziejų surinkti paveikslai yra itin vertingi, mūsų galerijai teko itin kruopščiai pasirūpinti jų apsauga. Nemaža kūrinių dalis nebuvo išstatyti parodose. O ir restauratorių komandai teko daug paplušėti, kad šiuos retus paveikslus pamatytų parodos lankytojai“, – kalbėjo A.Gelūnas.
Parodos atidarymo metu visus rengėjus ir svečius maloniai nustebino dar vienas įvykis: verslininkai Vaclovas ir Henrita Kontrauskai Valdovų rūmų direktoriui Vydui Dolinskui įteikė originalų 1744 m. išleistą, būtent Valdovų rūmuose suredaguotą III-jį Lietuvos Statutą ir pareiškė, kad tai jų šeimos dovana Valdovų rūmams.
Priminsime, kad Lietuvos statutai – tai trys teisynai (1529, 1566, 1588 m.), sudarę teisinį pagrindą senosios Lietuvos valstybės santvarkai. Statutai buvo tarsi LDK konstitucija.
LDK valdovų ir didikų portretų iš Ukrainos muziejų paroda Vilniaus paveikslų galerijoje veiks iki spalio 28 d.