2010 Gruodžio 11

Šeimų universitetas

Unikali iniciatyva “Augink atsakingai”

veidas.lt

Ketvirtadalis vaikus auginančių porų Lietuvoje nepalaiko artimesnių savitarpio santykių, tiek pat tėvų prisipažįsta, kad “nesusikalba” su savo vaikais. Priemonių šioms problemoms spręsti ieškos “Šeimų universitetas”.

Judėjimas “Augink atsakingai” atliko tyrimą, kuriame dalyvavo 500 Lietuvos gyventojų (57 proc. moterų ir 43 proc. vyrų), turinčių vaikų iki 16 metų amžiaus. Paaiškėjo, kad ketvirtadalis apklaustųjų šeimose nepalaiko artimesnių savitarpio santykių, jų tarpusavio ryšys vos rusena. Beje, priminsime, kad kas antra susituokusi pora Lietuvoje išsiskiria.

Iš apklausos sužinome, kad dar 25,4 proc. tėvų teigia nesusikalbantys su savo vaikais. O savitarpio nesupratimas gimdo kitą problemą: 19 proc. tėvų kylančias sumaištis stengiasi išspręsti tenkindami vaikų norus. Tėvai, kurie neturi laiko pabendrauti tarpusavyje, nesugeba užmegzti artimo ryšio ir su savo vaikais.

Negana to, mažai tarpusavyje bendraujančių tėvų požiūris į vaikų auklėjimą stipriai skiriasi, tad prasideda barniai, kurie dar labiau pagilina krizę. Minėtą tyrimą atlikę specialistai pastebėjo, kad vyro ir moters vaidmuo šeimoje šiais laikais nelygiaveris. Moterys prisiima per didelę atsakomybę. Tik trečdalis moterų patvirtino, kad jų vyrai užsiima bendra veikla su vaikais bent kelis kartus per savaitę. Todėl “Augink atsakingai” ir ėmėsi iniciatyvos, kurios tikslas – pakeisti tėvų požiūrį į vaikų auklėjimą, skatinti bendravimą šeimose.

Prie gražios iniciatyvos prisidėjo daug garsių žmonių

Taigi visai neseniai – šių metų lapkričio 18 d. buvo sutelkta judėjimo “Augink atsakingai” visuomenės taryba. Jos nariai diskutuoja vaikų lavinimo temomis, dalyvauja projektuose, renginiuose ir susitikimuose. Priminsime, kad “Augink atsakingai” visuomenės tarybą sudaro 15  gerai žinomų mokslo, meno, sporto, verslo ir kitų sričių atstovų. Minėtoje taryboje – ir režisierius Arūnas Matelis, ir gitaristas Artūras Chalikovas, ir krepšininkas Linas Kleiza, ir biochemikas Daumantas Matulis, ir žurnalistė Rita Miliūtė, ir knygų leidyklos vadovas Saulius Žukas, ir Lietuvos moksleivių akademijos direktorė Lina Danienė, ir kt. A.Matelis tvirtina, kad dirbdamas su jaunimu, padėdamas jaunųjų atstovams kurti filmus, pastebėjo, koks didelis kūrybinis potencialas slypi augančioje kartoje.

“Tačiau jaunų žmonių kūrybinės jėgos paslėptos. Jie bijo save išreikšti, kurti, suklysti. “Augink atsakingai” yra puiki priemonė, galinti tą kūrybinę energiją išlaisvinti”, – mano A.Matelis.

Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos valdybos pirmininkas Kęstutis Pikūnas priduria: “Tapti “Augink atsakingai” visuomenės tarybos nariu mane paskatino šios iniciatyvos puoselėjamos vertybės, galimybė savo pavyzdžiu ir darbais prisidėti prie pilietiškos ir visuomeniškos bendruomenės kūrimo”.

Unikalus “Šeimų universitetas”

Šiemet judėjimas “Augink atsakingai” pradėjo nacionalinę šeimų saviugdos programą “Šeimų universitetas”. Jos tikslas – atkurti artimus tėvų tarpusavio santykius. Čia svarbu pabrėžti, kad “Šeimų universitetas” – ne prievolė, o savanoriška veikla. Planuojama, kad programa tiesiogiai ar internetu per ketverius metus (2010–2013) pasieks apie 100 tūkst. šeimų, o tai yra apie 40 proc. visų šalies šeimų, auginančių vaikus iki 16 metų.

Iniciatoriai paaiškino, kad “Šeimų universiteto” programa sudaryta pagal 60 pasaulio valstybių taikomą ir veikiančią Tarptautinės šeimos vystymosi federacijos IFFD metodiką, pagrįstą atvejo analize. Lietuvos pavyzdys yra pirmas pasaulinėje praktikoje, kai kursai tėvams bus rengiami nacionaliniu mastu. Diskusijas ves “Šeimų universiteto” vedėjai.

Tai specialiai apmokyti savanoriai iš visos Lietuvos. Jau suburtas 100 vedėjų būrys, o norinčiųjų jais tapti buvo beveik 500. Ateinančiais metais planuojama parengti 235 vedėjus.

“Šeimų universiteto” kursai prasidės netrukus, gruodžio viduryje. Tėvai, norintys dalyvauti “Šeimų universiteto” kursuose, gali registruotis projekto interneto svetainėje www.seimu.lt.

Pirmais veiklos metais bus įgyvendintos dvi programos, skirtos tėvams, auginantiems vaikus iki 8-erių metų, – jų metu bus apmokyta 270 šeimų. Kitais metais planuojama apmokyti per 2 tūkst. šeimų.

Tik faktai

  • Organizacijos Uncef duomenimis, Lietuvos vaikai jaučiasi nelaimingiausi Europoje;
  • 2009 m. Statistikos departamentas užfiksavo 3353 nepilnamečių padarytus nusikaltimus; šis skaičius nuolat auga;
  • Vaikų Lietuvoje sparčiai mažėja, dėl to nukenčia kartų kaita;
  • “Eurostat” prognozuoja, kad 2060 metais Lietuvoje gyvens 2,5 mln. gyventojų, o darbingo amžiaus žmonių sumažės nuo 58,6 proc. iki 41,4 proc.; vyresnių žmonių skaičius išaugs nuo 16 proc. iki 32,7 proc.;
  • Kyla natūralus klausimas: ką daryti, kad Lietuva “neišsivaikščiotų”, o ateities kartos augtų nežlugdomos fiziškai ir moraliai? Specialistai vienbalsiai sutinka, kad vaikų ir valstybės ateičiai itin svarbu tėvų santykiai ir tinkama atmosfera šeimoje.
Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...