2013 Spalio 09

Unikali lietuvių statybos technologija sulaukė tarptautinio dėmesio

veidas.lt

ELTA

Lietuvių įmonė „Ecococon“ buvo atrinkta tarp dešimties geriausių prestižinio ekoinovacijų konkurso „Cradle to Cradle“ finalininkų. Įmonei tai ne tik pripažinimas, bet ir didelis postūmis.

„Marius su juo sietus lūkesčius pateisino 150 proc. – tikrai nesitikėjome, kad naujas žmogus gali taip atsidavęs ir taip kompetentingai dirbti, – sako unikalios šiaudų skydų gaminimo technologijos kūrėjas Domantas Surkys, apibūdindamas prieš trejus metus „Ecococon“ vadovauti pakviestą Marių Tarvydą. – Iki tol mūsų įmonė dirbo be krypties, o jis atėjęs viską sustatė į vietas.“
Pasak D.Surkio, pasirinkti M.Tarvydą buvo logiškas sprendimas: situacija vertė ieškoti gerai rinkodarą išmanančio žmogaus, nes jų pačių kompetencijos neužteko. Be to, natūralu, kad ekologinę produkciją gaminanti įmonė rinkosi žmogų, suprantantį šią sritį, o M.Tarvydas anksčiau kaip tik dirbo žurnalo „Green‘as” bei televizijos laidos „Green‘as gyvenimas“ rinkodaros vadovu. „Pabendravome su juo, labai patiko ir netrukus pradėjome kartu dirbti“, – kaip į jų kompaniją įsiliejo naujas akcininkas ir kolega, prisimena D.Surkys. Jis džiaugiasi, kad Marius pasirodė esąs ne tik daug dirbantis ir patyręs savo srities specialistas, bet ir malonus kolega bei geras draugas.
Pats M.Tarvydas neabejoja, kad tokia situacija gana dažna: mokslininkai bei tokie naujoviškai mąstantys žmonės, kaip D.Surkys, turi labai gerų idėjų, tačiau nemoka jų taikyti rinkoje. „Kūryba ir idėjos labai svarbu, tačiau visa tai turi būti pritaikoma ir praktiškai. Tada ir prireikia tokių komersantų“, – požiūrį atskleidžia verslininkas.
Kad su naujo vadovo atėjimu iš esmės pasikeitė „Ecococon“ reikalai, sako pastebėjęs ir kitos šioje srityje dirbančios šiaudinių namų statybos įmonės „Šiaudinukas“ direktorius Jonas Kačerauskas.
„Jam atėjus pasikeitė visa įmonės veikla. Prieš tai jie tobulino produktą ir kartu patys bandė rūpintis pardavimu bei rinkodara, bet tik M.Tarvydui atėjus „Ecococon“ pavyko sutvarkyti verslą. Per jo rankas dabar eina užsakymai, pristatymai, popierinė dalis. Manau, kad perėmęs šiuos reikalus jis stipriai pakėlė įmonę ir padėjo jai veikti kur kas kryptingiau“, – komentuoja J.Kačerauskas.
M.Tarvydas teigia, kad jį nuo pat pradžių sudomino „Ecococon“ produkcija. „Visada renkuosi dirbti tik su tais projektais, kurių rinkoje dar nėra, bet kurie turi daug paslėptų galimybių ir ateityje gali tapti standartu, – sako jis. – Žinoma, statybų sektoriuje inovatyviam per trumpą laiką tapti sunku, nes būtini ilgi sertifikavimo procesai, kad būtų užtikrintas žmonių saugumas ir palankumas aplinkai. Vis dėlto tokie nišiniai projektai visada randa kelią. Vienintelis klausimas – kada.“

Ekoinovatyvus produktas tobulintas dešimtmetį

Ši technologija buvo tobulinama maždaug dešimtmetį. Pirmuosius penkerius metus galima pavadinti eksperimentų laikotarpiu, kol galiausiai buvo prieita prie dabartinės produkto vizijos. Tada teko sugalvoti, kaip būtų galima pagreitinti ilgą gamybos procesą, ir tik po to buvo galima pristatyti produktą sertifikavimo institucijai. Vien ši procedūra trunka dvejus trejus metus.
Vis dėlto mūsų pašnekovai teigia, kad pastangos atsipirko. „Ecococon“ gaminama produkcija tikrai kokybiška“, – pripažįsta ir „Šiaudinuko“ direktorius J.Kačerauskas.
Taigi kokia ta unikali „Ecococon“ išplėtota technologija, sulaukusi tarptautinio įvertinimo? Trumpai tariant, į karkasinį medinį skydą dedami šiaudai yra ypač tankiai suspaudžiami, o tai leidžia pasiekti ypač geras šiaudinio skydo šiluminės varžos, garso izoliacijos, atsparumo ugniai ir kitas charakteristikas.
„Palaidi šiaudai supresuojami į skydą 100 kg/kv. m tankiu. Tai labai daug – į tokią sieną net neįmanoma įkišti piršto. Dėl tokio presavimo būdo namas iš šiaudų skydų atitinka pasyvaus namo standartus ir pasiekia tą pačią energinę klasę (A+), – tvirtina „Ecococon“ vadovas M.Tarvydas. – Be to, dėl pačių šiaudų savybių nereikalingos nei rekuperacijos, nei kondicionavimo sistemos. Mūsų siena pati veikia kaip natūralus rekuperatorius. Vyksta natūrali kaita: iš vienos pusės siena praleidžia šilumą, garus, per ją namas prisotinamas oro, o iš kitos pusės išeina anglies dioksidas.“
Pasak jo, jų ištobulinti šiaudų skydai yra tarsi labai lengvai panaudojamas statybinis pusfabrikatis, leidžiantis sutaupyti daug laiko. „Sienas iš blokelių mūrysite dvi–keturias savaites, paskui dar šiltinsite, rąstines rinksite vieną du mėnesius, o sienas iš šiaudų skydų turėsite per vieną dvi dienas“, – lygina M.Tarvydas.
Beje, šiuo metu vienas 3,6 kv. m skydas padaromas per 15 minučių.
Vis dėlto svarbiausia, kad 99,4 proc. šiaudų skydams gaminti naudojamų medžiagų yra greitai suyrančios (šiaudai ir medis), be to, tai yra vietoje gaunamos žaliavos, tad ir transportavimo keliama žala aplinkai yra minimalizuojama.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-41-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...