2012 Rugsėjo 22

Uždavinių sprendimas – vienas iš jaunojo informatiko pomėgių

veidas.lt


Vienas geriausių Lietuvos jaunųjų informatikų Karolis Greblikas jau tris kartus mūsų šaliai atstovavo tarptautinėse informatikos olimpiadose ir iš jų grįžo su bronzos medaliais.

Dar kartą įrodyti savo pranašumą prieš bendraamžius tarptautinėje informatikos olimpiadoje Karolis bandys po kelių savaičių. Tad šiuo metu beveik visas Vilniaus licėjaus dvyliktoko laikas skirtas pasiruošimui olimpiadai, kuri vyks Italijoje.
Nors nemažai olimpiadininkų intensyviai dirba tik paskutinį mėnesį prieš konkursą, tačiau Karolis informatikos ir matematikos uždavinius kasdien sprendė ir vasarą. Mat šiemet jo tikslas – bent jau sidabro medalis. Beje, vaikinas net neabejoja, kad jam pasiseks ir šį kartą parsivežti medalį.
Karolis be jokio pasipūtimo dėsto, kad pasitiki savo jėgomis, mat pergalės ankstesnėse olimpiadose įrodė, jog yra pranašesnis už daugelį ne tik Lietuvos, bet ir kitų šalių jaunųjų informatikų. Vaikinas neslepia ir to, kad nori būti pirmas, įrodyti, jog sugeba vis daugiau. Būtent todėl jam, priešingai nei daugeliui aštuoniolikmečių, neatrodo kančia iki vidurnakčio sukti galvą dėl vieno ar kito uždavinio sprendimo. Jeigu nepavyksta iškart išspręsti uždavinio, idėjų, kaip rasti sprendimą, jis gali ieškoti net tik kelias dienas, bet ir žaisdamas krepšinį ar bėgiodamas krosą. Taigi, iš kur Karoliui kyla tokios ambicijos ir kodėl vaikinui labiau patinka narplioti sudėtingus programavimo uždavinius, o ne mirkti „Facebook`e“ ar pliekti kompiuterinius žaidimus, kaip daugeliui jo bendraamžių?

Malonumą teikia mokymosi procesas

Jaunojo informatiko tėtis Martynas Greblikas sako, kad Karolį siekti aukščiausių tikslų skatina vidinė motyvacija. „Jis turi labai stiprų vidinį variklį, kuris ir stumia Karolį į priekį. Kažin ar įmanoma išugdyti tokius dalykus. Mes Karoliui neaiškindavom nei, kad reikia būtinai baigti pradėtus darbus, nei, kad būtina dirbti, kol bus pasiektas rezultatas. Taip pat ir nestūmėm į tiksliuosiuos mokslus, neskatinom labiau domėtis viena ar kita sritimi. Jis pats to nori“, – teigia M.Greblikas.
Beje, tėvai nepastebėjo, kad būdamas mažas, o ir pradinėse klasėse Karolis išsiskirtų iš bendraamžių ypatingais gabumais. Tik būdamas šeštokas jis išreiškė norą programuoti, tad tėvai pradėjo ieškoti galimybių papildomai mokytis. „Pradėjo kompiuteriu piešti atvirukus, daryti kitus darbelius ir pamatęs, kad programavimas – kūrybinis procesas, be to, galima greitai pamatyti rezultatą, užsikabino. O dar didesnį stimulą stengtis gavo pradėjęs lankyti šeštadieninę informatikos mokyklą“, – prisimena Karolio tėtis.
Pats vaikinas pasakoja, kad nuo mažų dienų turėdamas namuose kompiuterį pirmiausia pradėjo domėtis, kaip jame viskas veikia. Be to, pirmasis informatikos mokytojas, skirdamas sudėtingesnius uždavinius nei priklauso pagal bendrojo lavinimo mokyklos programą, taip pat paskatino gilintis į informatiką. „Labiausiai man patinka, kad šį mokslą galima pritaikyti praktiškai. Tiesa, šiuo metu praktinių darbų mažai atlieku, mat olimpiadose sprendžiami teoriniai programavimo uždaviniai“, – dėsto Karolis. (…)

Jaunasis informatikas studijuos matematiką

Beje, tai, kad nemažai naktų vaikinas praleidžia prie kompiuterio ir tam skiria beveik visus savaitgalius, kiti dalykai nė kiek nenukenčia. „Šiek tiek ilgiau tenka pasėdėti prie anglų kalbos ar istorijos užduočių, tačiau labai patinka klasikiniai literatūros kūriniai, tarkim E.M.Remarko, E.Hemingvėjaus knygos. Neapsiriboju tik matematika ir informatika, nes norisi būti įvairiapusiškam“, – savo požiūrį atskleidžia aštuoniolikmetis.
Karolis pats pripažįsta, kad yra netipiškas informatikas – ne toks, kokį daugelis įsivaizduoja. Mat nesėdi vien tik prie kompiuterio užsisklendęs nuo aplinkinių. Vaikiną olimpiadoms ruošiantis Vytis Banaitis taip pat pabrėžia, kad iš būrio itin talentingų jaunųjų informatikų, Karolis išsiskiria ne tik gabumais, loginiu mąstymu, sistemingu darbu bei užsispyrimu, bet ir komunikabilumu, gebėjimu su visais rasti bendrą kalbą. (…)

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete (http://www.veidas.lt/veidas-nr-38 arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...