2011 Gegužės 27

Užkrečiamųjų ligų grėsmė – ir grožio salone

veidas.lt

BFL

Prieš atostogas skubantiems pasigražinti grožio salonuose Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai primena, kad svarbus ne tik grožio meistrų profesionalumas, bet ir saugumas. Nesilaikant higienos ir darbo saugos reikalavimų tiek klientui, tiek ir darbuotojui kyla rizika užsikrėsti įvairiomis ligomis.

Plinta per odą ir per kraują

Didžiausia rizika užsikrėsti – atliekant procedūras, kurių metu galimas odos ar gleivinės pažeidimas bei sąlytis su kito asmens krauju ar kitais organizmo skysčiais. Užkrečiamąsias ligas sukelia: bakterijos, virusai, grybeliai,  parazitai.

Grožio salonuose dažniausiai pasitaikančios bakterijos: auksinis stafilokokas (plinta per tiesioginį sąlytį, kosint ir čiaudint), streptokokas (plinta per infekuotus lašelius, kurie išsiskiria kosint, čiaudint ar naudojant užkrėstus daiktus, pavyzdžiui, nosinę), pseudomonos (gali plisti per vandenį).

Dar rimtesnė problema gali tapti virusinės infekcijos. Per kraują – įbrėžimus ar žaizdas plinta virusai: hepatitas B, hepatitas C, Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV) ir kitos infekcijos.

7 iš 10 suaugusiųjų yra Herpes simplex viruso nešiotojai, todėl, nesilaikant higienos reikalavimų, jis gali būti perduotas tiesiogiai per odos įtrūkimus bei gleivinę ir sukelti pūslelinę ant veido, lyties organų, rankų ar pirštų.

Niežai, utėlės ir grybeliai

Grožio salonuose užsikrėsti galima ne tik virusais ir bakterijomis, bet ir grybeliais. Vienas dažnai pasitaikančių – mielių grybelis (Candida albicans). Dažniausiai randamas burnoje ar gerklėje, jis sukelia ligą, vadinama pienlige. Kiti grybeliai gali būti galvos odos, plaukų, rankų, kojų pėdų, nagų užkrečiamųjų ligų priežastimi.

Nesilaikant higienos reikalavimų, gali plisti ir kenkėjai, pavyzdžiui, erkės, kurios sukelia niežus ir utėlės. Niežai yra parazitinė užkrečiamoji odos liga. Užsikrečiama nuo sergančio žmogaus glaudaus sąlyčio metu arba per užkrėstus erkėmis daiktus, pavyzdžiui, rankšluosčius. Per užkrėstus asmeninius daiktus šukas, rankšluosčius galima užsikrėsti galvinėmis utelėmis.

Instrumentus būtina dezinfekuoti

Ligų, kuriomis galima užsikrėsti nesilaikant higienos reikalavimų, – daugybė, todėl grožio salonų vadovai ir darbuotojai privalo užtikrinti tinkamą ir saugią aplinką, o procedūrose naudoti tik  švarius – dezinfekuotus ar sterilizuotus instrumentus.

Darbuotojai, atliekantys invazines ir neinvazines procedūras bei tvarkantys instrumentus, turi laikytis asmens higienos ir sveikatos saugos reikalavimų.

Parengė metodines rekomendacijas

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Užkrečiamųjų ligų epidemiologinės priežiūros skyriaus gydytoja epidemiologė Ramutė Budginaitė ir visuomenės sveikatos specialistė Žana Milišiūnaitė parengė  Grožio paslaugoms teikti naudojamų instrumentų priežiūros metodines rekomendacijas. Jas galima rasti čia.

Pagrindinius grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimus nustato Lietuvos higienos norma HN 117:2007 „Grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2007 m. rugpjūčio 1 d. įsakymu Nr. V-633 (Žin., 2007, Nr. 88-3494; 2010, Nr. 47-2264).

Parengtose metodinėse rekomendacijose pateikiama papildoma platesnė informacija apie užkrečiamųjų ligų profilaktiką ir jų kontrolę teikiant grožio paslaugas.

Šios metodinės rekomendacijos skirtos darbuotojams ir asmenims, vykdantiems Privalomuosius higienos įgūdžių mokymus plaukų priežiūros, veido ir kūno priežiūros, nagų priežiūros, tatuiravimo, ilgalaikio (permanentinio) makiažo, papuošalų vėrimo ir kitas grožio paslaugas teikiantiems darbuotojams.

Metodinėse rekomendacijose pateikta informacija apie:
● užkrečiamųjų ligų riziką darbuotojams ir paslaugų gavėjams;
● naudojamų grožio paslaugų procedūroms instrumentų higieną;
● instrumentų valymo, dezinfekcijos, paruošimo sterilizacijai, sterilizacijos ir jo kontrolės taisykles;
● grožio salono darbuotojų sveikatos saugą.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...