2010 Rugpjūčio 04

Erkės

Užkrėtė rekordinį skaičių žmonių

veidas.lt

Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje užregistruoti 69 erkinio encefalito ir 508 Laimo ligos atvejai – atitinkamai 57 ir 37 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šių metų sergamumo rodikliai – rekordiniai. Pirmąjį 2009 metų pusmetį erkiniu encefalitu susirgo 44 asmenys, Laimo liga užsikrėtė 370 žmonių.

Iš viso pernai Lietuvoje užregistruoti 605 erkinio encefalito ir 3,6 tūkst. Laimo ligos atvejų.

Didžiausi sergamumo erkiniu encefalitu rodikliai šiais metais užfiksuoti Kauno (25 susirgimo atvejai), Panevėžio (9 susirgimai) ir Vilniaus (8 susirgimai) apskrityse.

Ketvirtadalį sergančiųjų Laimo liga sudaro Vilniaus apskrities gyventojai, čia per pirmąjį šių metų pusmetį užregistruoti 158 Laimo ligos atvejai. 90 Laimo ligos susirgimų užfiksuota Panevėžio, 89 – Kauno apskrityje.

Pasak ULAC, sergamumas auga ne tik dėl erkių gausos, bet ir mūsų šalies gyventojų elgsenos bei socialinių įpročių: vieni vis dažniau renkasi poilsį ir pramogas gamtoje, kitiems grybų, uogų rinkimas tapo pragyvenimo šaltiniu. Tačiau esą mažai kas kreipia dėmesio į erkių platinamų ligų prevencijos priemones.

ULAC specialistų teigimu, vienintelė efektyvi apsaugos priemonė nuo erkinio encefalito yra skiepai. Skiepytis nuo šios ligos galima visus metus, o erkių aktyvumo sezono metu rekomenduojama skiepytis “pagreitinta schema”: pasiskiepijus antrąja doze po dviejų savaičių, jau galima įgyti imunitetą ir iki minimumo sumažinti riziką užsikrėsti erkiniu encefalitu.

Erkinis encefalitas – sunki virusinė liga, pažeidžianti smegenų dangalus, galvos ir nugaros smegenis. Erkinio encefalito skiriamasis požymis – dvibangis karščiavimas, tačiau lengva forma pasireiškianti liga dažnai yra painiojama su gripu.

Apie 30 proc. sirgusiųjų erkiniu encefalitu ir po gydymo praėjus metams skundžiasi įvairiais negalavimais, dalis jų lieka neįgaliais. Kasmet nuo šios ligos Lietuvoje miršta keli žmonės.

Tuo metu būdingi Laimo ligos požymiai – migruojantis odos paraudimas ir perštėjimas, sąnarių, raumenų ar galvos skausmas, patinimas aplink akis ir karščiavimas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...