Europos Komisija
Europos politiką stebintis Politico.eu straipsnyje “Europos daktaras peršalo” teigia, kad eurokomisarui iš Lietuvos Vyteniui Andriukaičiui sunkiai sekasi Briuselyje: juo vis labiau nepatenkinti ir rėmėjai, ir priešininkai.
Po paskyrimo į Europos Komisiją sveikatos komisaru daugelis tikėjosi, kad V.Andriukaičio asmeninė istorija ir aštrus liežuvis padės jam prastumti ambicingą visuomenės sveikatos dienotvarkę Briuselyje. Tačiau iki šiol rezultatų nesimato, rašo Politico.eu.
“Prieš metus buvo daug vilčių, energijos ir tikėjimo, taip pat tai ėjo ir iš pačio komisaro”, – teigė ES patarėjas Paulas Belcheris ir pridūrė, kad daugelis nusivylė.
To neslepia ir pats V.Andriukaitis.
Labiausiai Briuseliui kliūva V.Andriukaičio taktika ir komunikacijos įgūdžiai.
“Didysis siurprizas tas, kad aš nesu toks efektyvus, – teigė jis, paklaustas apie pirmus savo metus Europos Komisijoje. – Aš buvau pasiruošęs būti daug efektyvesnis, orientuotas į rezultatus.”
“Mes negalime nesutikti su juo”, – sarkastiškai teigė vienas diplomatas, nenorėjęs būti įvardintas.
Labiausiai Briuseliui kliūva V.Andriukaičio taktika ir komunikacijos įgūdžiai. Sveikatos reikalų komisaras net drįsta eiti prieš Europos Komisijos pirmininko Jeano-Claude’o Junckerio planus sumažinti reguliavimą ir taip paskatinti ES ekonomikos augimą.
Atsistatydinimo laiške NVO sukritikavo V.Andriukaitį, nes jis esą nebando sukurti naujos ES alkoholio strategijos.
V.Andriukaičio polinkis teikti iššaukiančius pasiūlymus – nuo bandymo riboti trans-riebalų kiekį maiste iki vaistų kainų reguliavimo – mobilizuoja oponentus farmacijos ir maisto industrijoje. Be to, jis lėtai įgyvendina arba visai pamiršo idėjas, dėl kurių nevyriausybinės organizacijos (NVO) ir nacionalinės vyriausybės jį rėmė.
Nepasitenkinimas jau tapo viešu. Daugiau nei 20 NVO paliko diskusijų forumą, kurį inicijavo Komisija, siekdama pristabdyti alkoholio vartojimą. Atsistatydinimo laiške NVO sukritikavo V.Andriukaitį, nes jis esą nebando sukurti naujos ES alkoholio strategijos.
Ankstesnė ES strategija, kuri baigėsi 2012 m., buvo tam tikrų švelnių priemonių visuma (tokių, kaip pasikeitimas informacija ir geriausia praktika tarp ES šalių). Dabar NVO ir kai kurios ES valstybės spaudžia Briuselį priimti naują strategiją.
V.Andriukaitis tai sako jau metus, tad nėra ko per daug džiaugtis.
NVO taip pat nepatinka, kad Komisija jau metus vėluoja pateikti ataskaitą, kurioje būtų išaiškinta, ar ant alkoholio butelių, kaip ir maisto produktų, turėtų būti nurodyta maistingumo vertę.
V.Andriukaitis teigia, kad apie alkoholio kalorijas informuoti sunku, nes nelengva gauti duomenis iš ES šalių. Jis pastebėjo, kad daugelis šalių mėgsta savo alų ir vyną, todėl nelabai palaiko tokias iniciatyvas. Komisaras taip pat pridūrė, kad ataskaita vis dėlto pasirodys per ateinančius keletą mėnesių.
Tačiau, pasak diplomatų, V.Andriukaitis tai sako jau metus, tad nėra ko per daug džiaugtis.
Per metus jis leido pasisakyti tiek, kiek dar nei vienas ankstesnis komisaras sau neleido.
Vis dėlto komisaras iš Lietuvos turi daugiau paramos, nei pats mano. Šį mėnesį sveikatos ministrai ir diplomatai paragino Europos Komisiją iki 2016 m. pabaigos sukurti alkoholio strategiją ir apsvarstyti ženklinimą. 12 šalių, tarp jų ir Lietuva, palaiko ES alkoholio strategijos idėją.
Blogiausia, kad niekas, net Komisijos vadovas J.C.Junckeris negali užčiaupti V.Andriukaičio. Per metus jis leido pasisakyti tiek, kiek dar nei vienas ankstesnis komisaras sau neleido. Jis teigė, kad narystės sutartys turėtų būti perrašytos, kad ES gautų daugiau įgaliojimų sveikatos apsaugos srityje.
“Būtu miela padiskutuoti apie galimybę pakeisti ES sutartis ateityje”, – sakė jis per ministrų susitikimą Rygoje vasarą.
Tuo metu, kai Didžioji Britanija grasina palikti ES ir taip spaudžia atiduoti daugiau galių nacionalinėms vyriausybėms, V.Andriukaičio siekis perrašyti narystės sutartis, kad jo biuras gautų daugiau įgaliojimų, atrodo naiviai.
“Don Kichotas”, – apibūdino vienas jo kolegų.
Kitais metais V.Andriukaičio laukia nauji iššūkiai. 2016 m. jis sieks riboti trans-riebalus maiste visoje ES bei ruošia pasiūlymą, kaip geriau koordinuoti tarp ES narių komunikaciją nustatant vaistų kainas.
Vokietijai – galingiausiai ES narei – nepatinka ši idėja. Tam taip pat prieštarauja ir Didžioji Britanija.
Visą originalų straipsnį skaitykite čia
Transcendentinis transandriukaitis sieks riboti transriebalus.
sudmaliautojas…..
O kas blogai su trans riebalu mazinimu? Jus dekokit, kad kazkas stengiasi del jusu sveikatos. Juolabiau del sirdies ir kraujagysliu bukles
Tegul ir jie pasidžiaugia mūsų socialdemokratiniu š…malūnu
riboti transriebalų naudojimą maiste reikėtų. Šūdą valgom, nes niekas neriboja ir realiai nekontroliuoja trans, arba hidrolizuotų riebalų kiekių gaminiuose ir nėra ženklinimo aiškaus .Vieni rašo, kiti nerašo. O transriebalai realiai yra nieko gero. Pasidomėkit. Gal jis ir netikęs, bet šitas klausimas manau gerai kad keliamas
Sekmes jam.Bent vienas zmogus stengiasi kazka gero nuveikti, o ne bukai pritarineti, kaip dare grybova
Transriebalai yra LABAI ŽALINGI SVEIKATAI. Bet tamsūs tautiečiai, deja, nežino to. Transriebalai trumpina gyvenimą ir sukelia ligas. Gerb.p. Andriukaitis kovoja, kad juos mažintų gamyboje – AR TAI YRA BLOGAI????? Andriukaitis yra šaunuolis, jis stengiasi, kad mes būtume sveikesni. Bet, aišku, tai nepatinka verslo korporacijoms, nes jiems svarbu tik pelnas, o mūsų visų sveikata jiems nusiš…….TOKIA REALYBĖ
Reikėtų tik džiaugtis, kad atsiranda žmonių, nebijančių plaukti prieš srovę. Ir net jeigu tai kova su vėjo malūnais- nejaugi taip jau smerktina iškelti problemas į dienos šviesą?..
Originalų straipsnį, tai ką pateikia Veidas visiškai neatspindi esmės. Apgailėtina žurnalistika.
Tai juk ir sako, kad andriukaičio idėjos mobilizuoja visokius kraštutinius ir remiasi visokiais draudimais, reguliavimasi na kas labai patinka postsovietiniams žmogėnams, laukiantiems “caro” ar putino, kuris viską “sureguliuotų”. Jei nenori tai ir neėsk tu TRANSRIEBALŲ – niekas tau į gerklę nekiša per prievartą. Kam pradėti “reguliavimą”? Tai dar viena ministerija, tūkstančiai valdininkų besismaukančių po kavines, masto fabrikus ir žiūrinčių į TRANSRIEBALUS. Galėtų pasaulis pradėti dalintis į norinčius nuolatinio “reguliavimo” t.y. trokštančius putino, TRANSRIEBALŲ reguliavimo, islamo valstybės ir pan. virš savo galvos ir tuos kurie to reguliavimo nenori ir patys pasirenka.
Kai ES spaudos leidiniai stipriai kritikvo komisijos narės pareigas ėjusią Grybauskaitę, kažkodėl nei vienas Lietuvos leidinys tų straipsnių neperspausdindavo. Vėl dvigubi standartai.
Andriukaitis tik liezuviu mala. Bet dar blogiau, kad supratimo neturi ka mala. Jo visa veikla kaip tam anekdote: “Garvezio svilpukas kaukia-svilpia, bet traukinys is vietos nejuda: visas garas vien svilpukui iseina…” Tai Andriukaicio portretas.
man labai nepatinka, kad jis nemoka kalbėti nemosikuodamas rankomis: atrodo, kad kažką glamžo, spaudžia, paleidžia, po to vėl viskas iš pradžių… Kaip klounas…
slypi, interesai – kiekviename straipsnyje, komentare. Andriukaitis kai Lietuva pirmininkavo ES sėkmingai gynė tabako direktyvą ir uzsitraukė galingos tabako pramones rustybe. Ir dabar – ar “Politico” pateikia besaviska straipsni? Nebukim naivus.