2010 Kovo 23

Vėtrė Antanavičiūtė

V.Antanavičiūtė apie dovanas ir netektis

veidas.lt

Gyvenime telpa daug kas: kūrybiniai ieškojimai ir pripažinimas, kelionės į kalnus ir bandymas nuspėti ateitį, skaudžios netektys ir nepakeliamas skausmas, beribė meilė ir  motinystės džiaugsmas. Likimas vilnietei dizainerei ir fotografei Vėtrei Antanavičiūtei lėmė patirti viską…

Prieš keletą metų Vėtrei ir jos vyrui Ramūnui teko išgyventi metukų ir pusantro mėnesio sulaukusios pirmagimės dukters Beatričės netektį. Kraujo užkrėtimas operacijos metu mažylei buvo lemtingas. Kaip šiai šeimai sekasi dabar?

Laimė matyti, kaip auga vaikai

“Gyvenimas mums ne tik siunčia išbandymus, bet ir dalija nuostabias dovanas”, –  atsakė Vėtrė, paklausta, kuo šiuo metu jie gyvena. Jų namuose ir vėl skardena linksmas vaikų juokas. Nes tada, kai jau atrodė, jog sugriuvo visas jų kurtas pasaulis,  neilgai trukus pamečiui gimė dukrelė ir sūnus – Gruodė jau pradėjo trečiuosius, o Aisčiui neseniai sukako vieneri. Guvus mažylis dabar visiems dosniai dalija savo šypsenas, o jo sesutė netveria džiaugsmu, kad gali padėti jį numaudyti ar aprengti.

“Laikas, kurį šiuo metu su vyru praleidžiame su vaikais, man yra visų geriausia, ką teko gyvenime patirti, –  patikina Vėtrė. – Dabar esame laimingiausi tėvai, nes galime matyti, kaip auga mūsų vaikai, kaip jie pradeda vaikščioti, ima kalbėti. Matome juos ne po kelias valandas per dieną, ne parbėgę iš darbo, o nuolatos. Džiaugiuosi, kad galime auginti juos su meile. Kai jie laimingi, laimingi esame ir mes”.

Tiesa, ta kasdienybė nėra tokia idiliška, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio… Bet Vėtrė puikiai žino, kad viskas priklauso nuo to, kaip žiūrėsi į rūpesčius. Tuo labiau kad šiais laikais jų niekam netrūksta. Beje, visi išbandymai, kuriuos pastaruoju metu jiems teko išgyventi, ne tik užgrūdino, bet ir išmokė nesureikšminti smulkmenų.

Tarp gimimų ir netekčių

Kad Vėtrė su vyru vaikus prižiūri drauge, taip susiklostė savaime. Nekilnojamojo turto versle dirbęs vyras, užgriuvus krizei, liko be darbo. Bet, kaip sakoma, nėra to blogo, kad neišeitų į gera. Nelengvas nėštumas, laukiantis Gruodės, Vėtrei kainavo  nemažai jėgų. Moteriai buvo gerokai sušlubavusi širdis, todėl vyro rūpestis auginant dukrą itin pravertė.

Beje, į šį pasaulį atkeliavus Gruodei, po keturių mėnesių moteris vėl pajuto nešiojanti  savyje gyvybę, nors būsimojo kūdikio juodu su vyru ir neplanavo. “Dabar labai džiaugiuosi, kad šiandien jį turiu”, – sako ji, glausdama prie savęs sūnų.

Per tuos porą metų jų šeimos neaplenkė ir netektys. Vienas po kito mirė Ramūno tėvas, mama, dėdė ir teta. “Kartais atrodo, kad taip yra lemta, jog vieniems ateinant į šį pasaulį kitiems iš jo tenka išeiti”, – atsidūsta moteris, vildamasi, kad gal pagaliau visi išbandymai ir netektys liausis.

Kodėl vilnietė važiavo gimdyti į Kauną

Per tris nėštumus palaimingai mėgautis motinyste Vėtrei nė sykio nebuvo lemta. Laukdamasi Beatričės susirgo pūliniu mastitu, laukiantis Gruodės atsirado hemangioma. Per trejus metus jai teko ištverti net keturias operacijas, tarp jų ir cezario pjūvius. Beje, pirmą sykį pagimdė pati, bet gimdant antrą ir trečią kartą medikams teko ją operuoti. Buvo ir tokia akimirka, kai jos ir būsimo sūnaus gyvybė kabojo kaip ant plauko…

Už laiku suteiktą profesionalią pagalbą Vėtrė sako iki šiol esanti dėkinga Kauno klinikų nėštumo patologijos sektoriaus vedėjai docentei Reginai Mačiulevičienei ir onkoginekologijos skyriaus vadovei Daivai Vaitkienei, kuri ja rūpinosi abiejų nėštumų metu. Beje, po patirto pažeminimo, kokį patyrė per pirmąjį gimdymą Vilniuje, gimdyti abiejų vaikų Vėtrė vyko į Kauną, kur jautė nuoširdų rūpinimąsi ir dėmesį.

Išmoko džiaugtis šia diena

Dažnai girdime, kad reikia gyventi čia ir dabar, bet ar daug kas taip įstengia? Per pastaruosius metus Vėtrė to irgi išmoko. Pasak jos, vaikų atėjimas jai suteikė vidinę ramybę. Ji jau nebando spėlioti, kas laukia ateityje. “Šiuo metu visai nenoriu to žinoti. Noriu džiaugtis tik tuo, ką turiu”, – tvirtai sako ji.

Neburianti jau ir Taro kortomis. Ne tik sau, bet ir kitiems. Taip nusprendusi po to, kai jose pamatė, kas laukia pirmagimės dukters… Be to, jos akimis, tas nuolatinis kenčiančių žmonių durų varstymas, galimas dalykas, atneša į namus ir daug negatyvios energijos.

Ji neslepia, kad Beatričės netektis jai iki šiol neleidžia atsipalaiduoti. “Dėl vaikų nuolat jaučiu baimę. Man neramu, jeigu Gruodė, kuri rytais keliasi pusę dešimtos, miega, pavyzdžiui, iki vienuoliktos…”

Kai mamos susivienija

Dabar Vėtrė stengiasi gyventi neskubėdama, mėgaudamasi naujais atradimais: “Ne, negyvenu užsidariusi namuose. Einame su vaikais pasivaikščioti, laiką leidžiame  Mamų menėje. Kol jie ten žaidžia, aš su kitomis mamomis imuosi dekupažo, kepu namukus. Vėl pradėjau megzti. Įsitraukiau ir į Turbomamų klubo, vienijančio mamas, kurios ryžosi gimdyti vyresnio amžiaus, veiklą. Dalijamės rūpesčiais, patariame viena kitai, kaip spręsti vaikų problemas. Pačios parašėme, iliustravome ir išleidome  vaikams pasakų knygą”.

Dėl vaikų auklėjimo kariauti netenka

Žinoma, kai namuose du pametinukai, ramybė, pasak Vėtrės, gan sąlyginė. Jie kartais būna pavargę, neramūs ir pikti. “Stengiuosi viską priimti ramiai. Nes atėjo suvokimas, kad kas iš to, jeigu imsi nervintis, pradėsi kelti balsą, priekaištauti vyrui. Geriausia išeitis – išmokti nusiraminti”, – tvirtina Vėtrė.

Dėl vaikų auklėjimo juodu su vyru taip pat nesiginčija. Nesuka galvos, ar pozicijos dėl jo sutampa, ar nesutampa. “Bėgant metams į tai imi žiūrėti daug paprasčiau, – teigia moteris. – Šiuo metu vyras labiau rūpinasi dukra, kuri nuo mažens yra labai prie jo prisirišusi, o aš – sūnumi. Mokyti vyro man nereikia, nes jis taip pat vaikus prižiūri nuo pirmųjų gyvenimo dienų”.

Motinystės privalumai

Ar namuose augantys du mažyliai neapkarpė sparnų kūrybingai menininkei, kurios  fotografijos yra sulaukusios tarptautinio pripažinimo, o grafinio dizaino darbai buvo spausdinami tarp geriausių užsienio agentūrų darbų? “Šią vasarą mano fotografijų paroda bus eksponuojama Suomijoje. Be to, dalinuosi patirtimi su mamomis, kurios nori išmokti fotografuoti savo vaikus, – pasidžiaugia Vėtrė. – Taip pat turiu galimybę internete susipažinti su dizaino ir fotografijos naujovėmis, pasimokyti dirbti su programomis, lankyti įvairius kursus. O laiko randu, nes auginti vaikus man labai padeda vyras. Nesutinku su nuostata, kai vyras vertinamas pagal tai, kiek uždirba. Juk vaikų vien pinigais neužauginsi. Jų auklėjimas, bendravimas su jais taip pat labai didelis darbas”.

Tik nepamanykite, kad viskas gula vien ant vyro pečių. Tiesiog Vėtrė ne iš tų mamų, kurios skundžiasi nuovargiu, nors per naktį, kaip prisipažįsta, tenka prie vaikų atsikelti po dvidešimt ir daugiau kartų. Beje, iki pat sūnaus gimimo ji pati maitino Gruodę, iki šiol tebemaitina Aistį.

Išeitis yra, bet…

Kai kalba pasisuka apie šeimos biudžetą, Vėtrė tik atsidūsta. Gruodei sulaukus dvejų metukų, šiuo metu ji gauna motinystės pašalpą tik už sūnų, ji siekia 1400 litų. Ar įmanoma už tiek pragyventi keturių asmenų šeimai? Juolab kai mokesčiai už butą, telefonus, internetą siekia apie tūkstantį litų. Laimei, dalį mokesčių dabar padengia Vėtrės mama, kuri po Naujųjų metų buvo priversta atsisakyti darbo, nes dirbantiems pensininkams ėmus mažinti pensijas dirbti būtų tekę pusvelčiui.

“Valstybė pati įspeičia žmones į kampą. Aš galėčiau dirbti dizainere ir namie, bet tada iškart prarasčiau motinystės pašalpą. O vyrui šiuo metu susirasti darbo neįmanoma. Kadangi jis jau antrus metus neturi darbo, jam išėjus tėvystės atostogų išmoka už jas jam nepriklausytų. Paradoksas: nors ir turiu išeitį, bet negaliu jos rinktis”, – stebisi Vėtrė.

Kai kas nors įgelia, girdi, kaip jūs gyvensite, kai nemokės už vaikus, apie tai dviejų vaikų mama stengiasi negalvoti. Tuo labiau kad tokia diena dar neatėjo.

Kai galvojama tik apie pinigus

Vėtrė neslepia pykstanti ant dabartinės valdžios. Tos, kuri daugybę šeimų vertė gyventi nuolat jaučiant įtampą, vis bijant, nurėš ar nenurėš motinystės pašalpas. Pasak jos, taip pat atsainiai žiūrima ir į pensininkus. Kertama iš peties tiems, kurie patys silpniausi.

Jai nesuvokiama, kodėl nenorima leisti žmonėms dirbti ir užsidirbti. O tie nuolatiniai kaltinimai, jog kai kurios mamos, kad gautų didesnę motinystės išmoką, nėštumo metu pasididinusios atlyginimus, nejaukiai verčia pasijusti visas mamas. Bet juk ne mamos kūrė tokius abejotinus įstatymus.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...