Byla
Europarlamentaras, konservatorius Vytautas Landsbergis pirmadienį vykusiame Lietuvos apeliacinio teismo (AT) posėdyje stebėjosi 2008-ųjų gruodį mirusio rašytojo Vytauto Petkevičiaus vaikų teiginiais, esą jų tėvo knygoje “Durnių laivas” yra išsakoma tik rašytojo nuomonė apie europarlamentaro tėvą Vytautą Landsbergį – Žemkalnį.
“Kaip tai suprasti paprastam žmogui, tai pliurpalai ir fantazija?”, – teismo posėdyje retoriškai klausė europarlamentaras.
“Yra begalė daug fantazijų, piktų, šmeižiančių fantazijų, bet tai nėra fantazijos kūrinys, kadangi vartojamos tikros pavardės ir tikriems žmonėms priskiriami nebūti dalykai”, – po posėdžio žurnalistams sakė V.Landsbergis.
AT atvertė bylą, dėl praėjusių metų pabaigoje Vilniaus apygardos teismo (VAT) nutarties, kuria konstatuota kad knygoje “Durnių laivas” minimi teiginiai žemina V.Landsbergio tėvo garbę bei orumą ir neatitinka tikrovės.
Apeliacinį skundą padavė V.Petkevičiaus vaikai. Jie prašo teismo panaikinti VAT sprendimą ir bylą nutraukti arba ją išnagrinėti iš naujo.
Savo kalboje V.Landsbergis pažymėjo, kad bylos esmė – teisybės nustatymas. Europarlamentaras tvirtino siūlęs V.Petkevičiaus vaikams taikytis, tačiau jie šį pasiūlymą atmetė. Jis tvirtino, kad būtent paveldėtojai siekia, kad jau septynerius metus besitęsiantis ginčas tęstųsi.
“V.Petkevičius dabar pats miręs ir nebegalįs ištarti paprasto žodžio: “Atsiprašau”. Kadaise to būtų pakakę”, – kalbėjo V.Landsbergis. Vyras tvirtino, kad jo siūlymą aplankyti abiejų mirusiųjų kapus rašytojo vaikai atmetė.
Jis sakė, kad visa medžiaga apie jo tėvą tėra prasimanymas.
“Kai sakoma, kad procese turėtų dalyvauti pats rašytojas, reikia džiaugtis, kad nėra prašoma pakviesti patį apšmeižtąjį”, – tvirtino europarlamentaras.
Tuo tarpu V.Petkevičiaus dukra Liudmila bei vaikų atstovas advokatas Mindaugas Banelis teismą tikino, kad rašytojas tiesiog išsakė savo nuomonę, “Durnių laisvas” tėra memuarai – žmogaus prisiminimai, kuriuose vertinami istoriniai faktai, o vaikai esą neturėjo būti pripažinti teisių perėmėjais, nes minėtuoju atveju teisių perėmimas, kaip teisinis veiksmas, yra neįmanomas.
“Vaikai negalėjo perimti (teisių – BNS), nes pats ginčas ir pati byla yra dėl literatūrinio, grožinio kūrinio, priskirtino memuarams (…) Jie privalėjo paneigti prezumpciją, įrodyti, kad tai yra nuomonė (…) Be autoriaus tokių aplinkybių neįmanoma įrodyti”, – teismo posėdyje kalbėjo advokatas, tikindamas, kad byla, V.Petkevičiui mirus, turėjo būti nutraukta.
Be to, M.Banelis priekaištavo, esą VAT įrodymų nevertino kaip visumos. Jis sakė, kad dar 2006-aisiais nutrauktoje baudžiamojoje byloje tuomet dar gyvas rašytojas prie kiekvieno teiginio pridėjo po 20-30 faktinių duomenų, kuriais buvo remtasi, ir šaltinius, kodėl susidarė vienokią ar kitokią nuomonę.
AT savo sprendimą skelbs rugpjūčio 2 dieną.
Kaip minėta, praėjusių metų pabaigoje VAT nutarė, kad knygoje “Durnių laivas” minimi teiginiai žemina V. Landsbergio tėvo garbę ir orumą ir neatitinka tikrovės.
Teismas tuomet dalinai patenkino V.Landsbergio skundą, atmetęs dalį ieškinio dėl žalos, kurią politikas įvertino 1 litu, nes suėjo senaties terminai.
Teisėjų kolegijos nuomone, teisių perėmėjais pripažinti V.Petkevičiaus vaikai Liudmila, Petras ir Vytas neįrodė, kad “Durnių laive” išsakyti jų tėvo teiginiai atitinka tikrovę.
V.Petkevičius mirė 2008-ųjų gruodžio 10 dieną.
V.Landsbergis siekia apginti savo mirusio tėvo V.Landsbergio-Žemkalnio garbę ir orumą, kurie, jo nuomone, buvo pažeminti V.Petkevičiaus knygoje “Durnių laivas”.
V.Landsbergis-Žemkalnis šioje knygoje pavadintas “Hitlerio draugu”, “naujai iškeptu patriarchu”, taip pat sietas su KGB ir neva bendradarbiavęs su šia sovietinio saugumo struktūra.
V.Petkevičius savo kaltės dėl šmeižto niekada nepripažino, teigė, kad tikslo pažeminti mirusįjį neturėjo. Jis savo knygą vadino ,”politinių šaržų ir veidų galerija”.
2006-ųjų rugsėjį Generalinė prokuratūra dėl senaties nutraukė baudžiamąją bylą rašytojui V.Petkevičiui, iškeltą dėl tarpukario Lietuvos veikėjo V.Landsbergio-Žemkalnio apšmeižimo.
Žymus architektas, Nepriklausomybės kovų savanoris V.Landsbergis-Žemkalnis (1893-1993 m.) Antrojo pasaulinio karo metais pasitraukė iš Lietuvos į Vokietiją, vėliau emigravo į Australiją. 1959 metais V.Landsbergis-Žemkalnis grįžo į Lietuvą.