Spaudos aktualija
Europos Parlamentas antradienio posėdyje atėmė teisinę neliečiamybę iš europarlamentaro Viktoro Uspaskicho. Gavęs žodį V.Uspaskichas teigė, kad prieš jį vykdomas „politinis puolimas“ ir melu apkaltino pranešimą jo klausimu rengusį Vokietijos europarlamentarą Bernhardą Rapkay. Neva šis melavęs, kad V.Uspaskichas nepateikė reikalingų įrodymų. Neliečiamybės netekęs europarlamentaras teigė, kad yra “daugybė faktų”, įrodančių, kad jis persekiojamas dėl to, kad yra tautinių mažumų atstovas.
“Pagal Europos ekstradicijos konvencijos 3 straipsnį Rusijoje turiu oficialų politinio persekiojimo aukos statusą – pranešėjas šį faktą ignoruoja. Byla buvo pradėta ne paprastos policijos, bet korumpuoto ir politizuoto Lietuvos saugumo departamento (buvusios KGB). Kaip oficialiai paliudijo šio departamento 4 skyriaus viršininkas, tai Lietuvos Parlamento pirmininkas neoficialiai susisiekė su Departamento vadovu ir įsakė pradėti Darbo partijos puolimą – šis oficialus liudijimas taip pat ignoruojamas”. – teigė V. Uspaskichas.
“Per savaitę-pusantros bandysiu parengti skundą Europos Teisingumo Teismui Liuksemburge”, – BNS sakė V.Uspaskichas, Europos Parlamentui priėmus jam nepalankų sprendimą.
“Neigiamai”, – V.Uspaskichas atsakė į klausimą, kaip vertinantis tokį EP sprendimą, – “EP nesilaikė savo paties reglamento ir nesudarė galimybės pasiruošti gynybai, aš tik kelios valandos prieš sužinojau, kad šiandien bus balsuojama, į sprendimą neįtrauktas nei vienas mano argumentas”.
Darbo partijos lyderis sakė, jog sprendimas panaikinti jo imunitetą atitrauks jį tiek nuo darbo Europarlamente, tiek nuo partijos reikalų – o toks, V.Uspaskicho žodžiais, ir buvęs jo oponentų tikslas.
Lietuvos generalinė prokuratūra dar pernai liepą kreipėsi į Europos Parlamento vadovą, prašydama panaikinti V.Uspaskicho teisinę neliečiamybę, kad Lietuvoje būtų galima toliau nagrinėti baudžiamąją bylą. Sunkiausias iš nusikaltimų, kuriais kaltinamas V.Uspaskichas – apgaulingas buhalterinės apskaitos tvarkymas. Už tai numatoma griežčiausia bausmė – laisvės atėmimas iki 4 metų. “Darbiečių” lyderis 2006 metų rugpjūtį pripažinus jį įtariamuoju, daugiau nei metus nuo Lietuvos teisėsaugos slapstėsi Rusijoje, kur buvo pasiprašęs prieglobsčio. 2007-ųjų rugsėjį V.Uspaskichas pats grįžo į Lietuvą. 2008 metais Seimas buvo panaikinęs politiko imunitetą, tačiau 2009-aisiais išrinktas į Europarlamentą jis vėl įgijo neliečiamybę.
V.Uspaskichas EP vadovams save yra pavadinęs “koordinuotos valstybės atakos auka”.
“Lietuvos rytas” rašo:
“Apipešiotas V.Uspaskichas tikisi atsigriebti teisme”
„Jie – melagiai. Man, politinio persekiojimo aukai, jie neleido apsiginti.” Taip galima apibendrinti Viktoro Uspaskicho reakciją į teisinės neliečiamybės panaikinimą.
“Nežinau, ar man leis pasisakyti, bet noriu pamėginti”, – jokio jaudulio neišduodančiu balsu vakar rytą dėstė Darbo partijos lyderis europarlamentaras V.Uspaskichas.
Nepraėjus nė porai valandų šis politikas buvo nuvainikuotas – be Europos Parlamento (EP) nario teisinės neliečiamybės ir gresiant būti nuteistam.
Plenarinėje sesijoje Strasbūre balsavimu pakeliant rankas didžioji dauguma europarlamentarų patvirtino EP Teisės reikalų komiteto praėjusią savaitę paskelbtą siūlymą panaikinti neliečiamybę. Balsai tokiu atveju nėra skaičiuojami. Gal todėl V.Uspaskichui pasirodė, jog „beveik pusė EP narių balsavo prieš komiteto siūlymą”.
Pro panašius rožinius akinius Darbo partijos lyderis žvelgė ir į savo politinę karjerą, ir į Lietuvoje jo laukiančias teisines batalijas. Be to, Europarlamento sprendimą jis ketina apskųsti Europos teisingumo teismui Liuksemburge.”
– Kaip vertinate teisinės neliečiamybės panaikinimą? – tuoj po balsavimo „Lietuvos rytas” paklausė V.Uspaskicho.
– Neigiamai, kaip kitaip vertinsi. Mano byla – politinė ir faktų dėl mano politinio persekiojimo Lietuvoje tikrai netrūko, bet į juos Teisės reikalų komitete nebuvo atsižvelgta. Man jie neleido apsiginti. Kaip Stalino laikais. „Troika” ėmė ir paskelbė, kad esu liaudies priešas.
– Komiteto pranešėją šioje byloje Bernhardą Rapkay viešai išvadinote melagiu. Nesijaučiate persūdęs?
– Ne, nes jis tvirtina, kad įrodymų dėl politinio persekiojimo jam nepateikiau. O juk pateikiau. Taip pat į jo pranešimą nebuvo įtrauktas nė vienas mano argumentas. Pranešėjas su manimi nesusitiko. Jis nenorėjo manęs priimti. Parašė pranešimą, tačiau manęs su juo nesupažindino.
Prieš balsavimą V.Uspaskichui buvo suteikta galimybė pasisakyti. Jis negailėjo kritikos pranešimą dėl neliečiamybės panaikinimo parengusiam Vokietijos europarlamentarui B.Rapkay ir Lietuvos vykdytam tyrimui.
„Komitetas uždraudė man komentuoti šį pranešimą komiteto posėdyje. Esu oficialiai pripažintas politinio persekiojimo auka pagal Europos konvenciją. Niekada anksčiau EP nenaikino imuniteto politiniams lyderiams tokiose bylose”, – dėstė V.Uspaskichas, kol jį nutraukė tuo metu posėdžiui pirmininkavęs Italijos atstovas G.Pittella.
“Komitete man buvo liepta kalbėti išvis nežinant pranešėjo argumentų. Negalėjau tinkamai apsiginti“.
– Ar jums buvo netikėti tokie balsavimo rezultatai?
- Ne, nes jau po balsavimo komitete žinojau, kad taip bus. Tiesa, dabar vaikščiosiu į teismus, būsiu atitrauktas nuo darbo su rinkėjais. Turėsiu daug laiko skirti bylai, o jie paskui sakys, kad V.Uspaskichas blogai dirba politinį darbą.”
„Respublika“ praneša:
“Europarlamentarai nepasigailėjo V. Uspaskicho“.
“Aš priklausau nedidelei frakcijai, todėl EP konservartoriai ir socialdemokratai, būdami nuteikti mūsų senų veikėjų, balsavo prie mane, – “Respublikai” sakė V. Uspaskichas. – Mane kaip politiką nori atiduoti Lietuvos teismams, kuriais pasitiki tik 15 proc. visuomenės.
V. Uspaskichas teigė tikėjęsis tokio balsavimo rezultato, tačiau jį nustebino pati procedūra. EP nario teigimu, salėje niekas neskaičiavo balsuojančiųjų pakeltų rankų ir, pasak politiko, kažkas pasižiūrėjęs į europarlamentarus, nustatė, kad dauguma pasisakė „už“. V. Uspaskichas vakar teigė nejaučiantis baimės, kad vos sugrįžęs į Lietuvą, vėl bus surakintas antrankiais. EP leidžia teisinės neliečiamybės netekusiam savo nariui taikyti tik vieną kardomąją priemonę – užstatą. Europarlamentarui ji jau buvo skirta Lietuvoje, o sumokėti 1,5 mln. Lt iki šiol nėra grąžinti.“
„Vakarų ekspresas“ informuoja:
„Prieš balsavimą V. Uspaskicho pageidavimu jam išimtine tvarka buvo suteikta galimybė pasisakyti. Europarlamentaras savo kalboje teigė esąs politinio susidorojimo auka.
„Pranešėjas meluoja, kad nepateikiau įrodymų, komitetas uždraudė man komentuoti šį pranešimą komiteto posėdyje. Esu oficialiai pripažintas politinio persekiojimo auka. Bylą pradėjo ne policija, o korumpuotas ir politizuotas valstybės saugumo departamentas. Šis departamentas bandė neteisėtai pagrobti mane naktį, rinkimų metu teismas man uždraudė susitikinėti su rinkėjais“, – kalbėjo V. Uspaskichas.
Šiuos jo kaltinimus nutraukė posėdžio pirmininkas. Pasak Lietuvos generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro Sauliaus Versecko, dabar baudžiamasis procesas galės vykti įprasta tvarka – skiriami posėdžiai ir nagrinėjama byla. Generalinė prokuratūra pirmiausia turi gauti EP oficialųjį pranešimą. “Sunku pasakyti, kiek užtruks atsakymas. Manau, per kokį mėnesį jis turėtų ateiti, o toliau priklausys, kaip pavyks suderinti datas posėdžio dalyviams. Kaltinamajam, kokiu yra V. Uspaskichas šioje byloje, dalyvavimas yra privalomas,- komentavo S. Verseckas.
Prokurorai įtaria, kad Darbo partija neapskaitė 25 mln. Lt. pajamų ir išlaidų, į valstybės biudžetą nesumokėjo 3,8 mln. Lt, o neteisėtai gavusi dotacijas,valstybei padarė 6 mln. Lt. žalą.”