Žaibiškas Seimo pirmininko pakeitimas parodė, kad Darbo partija buvo ir liko kišeninė Viktoro Uspaskicho organizacija, tačiau kartu pagimdė daug spėlionių – nuo bandymo įsiteikti socialdemokratams iki pastarųjų planų suskaldyti Darbo partiją sužlugdymo.
Ketvirtadienio popietę ir penktadienio rytą Seimo valdyba bei aparato darbuotojai paskubomis keitė ankstesnius nutarimus dėl parlamentarų komandiruočių, taip pat – skrydžio Tbilisis–Vilnius bilietus, mat vietoj Seimo pirmininko Vydo Gedvilo vadovaujamos delegacijos į Gruziją sekmadienį išskrido jau Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės vadovaujama delegacija.
Apgynė klusnų, nubaudė neklusnų
„Seimo Santa Barbara“, „Buvo Vydas ir Vydo nėra“, „Seimas, kuriam gali vadovauti kiekviena Graužinienė“ – tokiais ir dar šiurkštesniais komentarais Seimo ir socialinių tinklų aštrialiežuviai sutiko naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį Darbo partijos lyderio Viktoro Uspaskicho atliktą perversmą Seimo ir partijos vadovybėje. Mažiau nei per parą įvyko keletas persistumdymų: atsistatydino Seimo pirmininkas V.Gedvilas ir vicepirmininkas Vytautas Gapšys, Seimo pirmininke buvo išrinkta L.Graužinienė, ketinanti šią savaitę teikti V.Gedvilo kandidatūrą į vicepirmininkus. V.Gapšiui savo ruožtu teko Seimo Darbo partijos frakcijos seniūno kėdė, tačiau jis prarado partijos pirmininko postą, į kurį buvo paskirta L.Graužinienė.
Viskas vyko taip greitai, kad kai kurie proceso dalyviai nespėjo vykdyti V.Uspaskicho komandų: taip V.Gedvilas, trečiadienio vakare partijos tarybos posėdyje pažadėjęs atsistatydinti, ryte į valdančiosios koalicijos posėdį atėjo ne vien tikriausiai nuo nemigos paraudusiomis akimis, bet ir be pareiškimo apie atsistatydinimą iš Seimo pirmininkų. Tad V.Uspaskichui teko, kaip šis vėliau suformulavo žiniasklaidai, „paklausti, ar parašytas pareiškimas“. V.Gedvilas paskubomis jį surašė, tačiau žinia, kad jis lyg ir neatsistatydina, jau buvo spėjusi pasklisti, todėl kai netrukus ji buvo paneigta, daug kam iš stebėtojų tai sukėlė juoką.
Užtat L.Graužinienė vėl pasirodė kaip partijos pirmūnė, verta V.Uspaskicho pasitikėjimo: nors dar nežinojo, ar bus išrinkta Seimo pirmininke, ketvirtadienį ryte jau puikavosi nauja šukuosena ir perlų karoliais prie užtrauktuku iš priekio užsegamos suknelės, sukeldama kandžias stilių išmanančių moteriškos lyties atstovių pastabas.
Žinoma, niekas netikėjo oficialiais “darbiečių” pareiškimais, esą visos šios permainos įvykusios todėl, kad už finansines aferas Darbo partijos juodosios buhalterijos byloje nuteistas V.Gapšys susiprato pasitraukti, iki jo bylą baigs nagrinėti Apeliacinis teismas, o V.Gedvilas su juo „solidarizavęsis“, be to, turįs kaži kokių asmeninių sumetimų palikti Seimo pirmininko postą.
Visi žinojo, kad ketvirtadienį Seimas turėjo balsuoti dėl opozicijos inicijuoto nepasitikėjimo V.Gapšiu, o įtakingi socialdemokratai dar praėjusį savaitgalį siūlė lažintis netikintiems, kad LSDP frakcija Seime parems konservatorių ir liberalų iniciatyvą ir balsuos už V.Gapšio atstatydinimą. Vėliau premjeras Algirdas Butkevičius patvirtino, kad trečiadienį popiet susitikęs su V.Uspaskichu ir V.Gapšiu jis oficialiai pranešė, jog socialdemokratai yra už nuteisto asmens pašalinimą iš Seimo vadovybės. Todėl “darbiečiai” ir nutarę, kad V.Gapšys turi atsistatydinti pats: viena, kad nebūtų opozicijos iniciatyva nuverstas, kartu sukuriant pavojingą socialdemokratų ir konservatorių bendradarbiavimo sprendžiant valdančiosios koalicijos klausimus precedentą; antra, kad pašalintų esminį nesutarimų tarp valdančiųjų ir prezidentės Dalios Grybauskaitės, nesitaikstančios su už kriminalinius nusikaltimus teisiamų asmenų buvimu Seimo vadovybėje, šaltinį.
Patraukdamas iš Seimo vadovybės V.Gapšį ir pats pasitraukdamas iš partijos bei frakcijos Seime vadovų postų, V.Uspaskichas ne tik stengiasi pagerinti savo santykius su prezidente bei padaryti paslaugą socialdemokratams, bet ir rodo šiems tesintis pažadą trauktis iš politikos mainais į viltį išvengti realios laisvės atėmimo bausmės už finansines aferas.
Daugeliui netikėtas V.Gedvilo atstatydinimas tikrai neatrodo nei keistas, nei netikėtas, jei prisiminsime, kad rugsėjo pradžioje vykusiame Darbo partijos tarybos posėdyje jam buvo duotas mėnuo laiko „pasitaisyti“ ir pagaliau pradėti taip gerai dirbti partijos labui, kaip tai galėtų daryti jo vietoje atsidūręs V.Gapšys. Minkšto charakterio, kokių nors aiškių politinių pažiūrų neturintis, sukalbamas ir argumentais ar tiesiog įtaigiais žodžiais įkalbamas V.Gedvilas tikrai netenkino V.Uspaskicho, visą vasarą aktyviai konfliktavusio su socialdemokratais dėl įtakos ES paramos pinigus skirstančioms agentūroms. Tad jo pašalinimas iš esmės buvo laiko klausimas, tik viskas įvyko šiek tiek greičiau dėl paties V.Gedvilo neatsargumo.
Trečiadienį, po Seimo valdybos posėdžio, kuriame svarstytas apkaltos nuo teisėsaugos besislapstančiai Neringai Venckienei klausimas, V.Gedvilas padarė lemtingą klaidą – viešai pareiškė, kad „Drąsos kelio“ lyderei turi būti rengiama apkalta. O juk V.Uspaskichas dar pernai, svarstant jo paties ir jo bendrų juodosios buhalterijos byloje imuniteto atėmimo klausimą, buvo pažadėjęs, kad “darbiečiai” nepritars jokiems veiksmams prieš N.Venckienę, kuriai taip pat švietė imuniteto atėmimas.
Išgirdęs šį esminiams partijos vadovybės interesams prieštaraujantį (prokurorai vėl eina į Seimą leidimo patraukti V.Uspaskichą atsakomybėn už nepagarbą teismui) V.Gedvilo pareiškimą, V.Uspaskichas trečiadienį perpiet pareiškė, kad Darbo partija – kategoriškai prieš apkaltą Seimo nariams, o vakare išmetė V.Gedvilą iš Seimo pirmininkų. Naujoji parlamento vadovė L.Graužinienė netrukus po išrinkimo patvirtino, kad nepritars N.Venckienės apkaltai.
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-41-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.
Pan Viktor sudrebino seimą ir prokurorą ” nuėmė”. DAugiau tokių priemonių.