Apsinuodijimai
Maistas kavinėse taip pat gali kelti pavojų
Ak, vasara! Deja, ne visiems ji linksmai baigiasi… Šilumą mėgsta ne tik mažieji padūkėliai, bet ir įvairios bakterijos, kurios ima uoliai daugintis maiste. Toks bakterijomis “pagardintas” iškyloje sukirstas sumuštinis rimtai susargdina ir ilgam nuramina net ir smarkiausią nenuoramą.
Nors vaikams tėveliai parenka geriausią kąsnelį, bet kartais iš pažiūros šviežias, gerai atrodantis produktas ar patiekalas gali kelti pavojų, jei į jį yra patekę infekcines žarnyno ligas sukeliančių mikrobų. Toks maistas gali sukelti infekcinį apsinuodijimą.
Pagrindinės kaltininkės
Pavalgius “neteisingo” maisto
Bakterinė žarnyno infekcija užklumpa staiga. Paprastai ligos pradžioje mažylis sukarščiuoja, pakyla aukšta temperatūra, vėliau jis pradeda viduriuoti skystomis, vandeningomis išmatomis arba jos būna su gleivėmis ir krauju dėl storojo žarnyno pažeidimo (sergant dizenterija). Taip pat ligoniuką vargina pilvo skausmai, skausmingas tuštinimasis, neretai jis vemia. Kai mažylis daug vemia ir viduriuoja, netenka skysčių ir elektrolitų, todėl gali prasidėti dehidratacija (skysčių netekimas). Tuomet organizmas išsenka, sumažėja odos ir audinių elastingumas, sausėja liežuvis, prikimsta balsas. Itin gausiai netekus skysčių, gali sumažėti kraujospūdis ir net prasidėti traukuliai. Staigus ir didelis skysčių netekimas gali sukelti šoko būseną, kuri patiems mažiausiems netgi pavojinga gyvybei.
Svarbu! Jeigu nepavyko išvengti kurios nors maistu plintančios infekcinės ligos, o mažyliui pasireiškė pirmieji ligos požymiai (pykinimas, vėmimas, viduriavimas, pilvo skausmas, karščiavimas), būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją.
Gydymas namie
Sunegalavusį vaiką iki apsilankymo pas gydytoją būtina nedelsiant pradėti gydyti namie.
Kur pažvelgsi – viskas genda…
Norint išvengti žarnyno infekcijų – nemalonių vasaros palydovų, reikėtų žinoti, kad greičiausiai genda visi pieno, mėsos ir žuvies produktai, kulinarijos gaminiai, mišrainės (ypač jei yra pagardintos majonezu ar grietine), tortai ir pyragai su įdaru. Itin pavojingi nepakankamai termiškai apdoroti kiaušiniai, vištienos gaminiai, paštetas, blyneliai, pyragėliai su mėsa, kuriuos gaminant nepakankami gerai iškeptas įdaras (tada bakterijos ne tik nežūsta, bet dar ir dauginasi), o pyragaičius su kremu apskritai geriau ignoruoti – juk kremas gaminamas iš žalių kiaušinių. Šiuos produktus būtina laikyti šaltai (ne aukštesnėje nei 2–6 laipsnių šilumos temperatūroje). Tačiau ir tada jų galiojimo laikas yra ribotas – dažniausiai 2–3 paros.
Ne viena į pajūrį atvykusi šeima negali ramiai praeiti pro rūkytą žuvį, dažniausiai pardavinėjamą ant suolelio netoli pliažo. Tačiau vien tik pažvelgus į pardavėjo veidą sunku pasakyti, ar ši žuvis buvo ruošiama tvarkingai, ar ji yra šviežia. Žuvis labai greitai genda, ji tinka vartoti tik 12–24 val. nuo pagaminimo.
Ledus reikia rinktis taip pat labai atsargiai. Jeigu jie minkšti, pakeitę formą, galima įtarti, kad buvo atitirpinti, t.y. buvo pažeistos jų laikymo sąlygos. Todėl tokie ledai jau gali kelti pavojų sveikatai, jie tampa labai gera terpe toksines maisto infekcijas sukeliančioms bakterijoms daugintis.
Vištienos apdorojimo menas
Vasarą itin nesaugu valgyti patiekalus iš nepakankamai išvirtos ar iškeptos vištienos ar kiaušinių, nes šiuos produktus itin pamėgusios salmonelės. Tad vištą kepkite tol, kol mėsa pradeda luptis nuo kaulų ir prie jų nebebūna matyti kraujo.
Vištos negalima atitirpinti kambario temperatūroje, nes tuomet salmonelės pasidaugina. Atitirpinti vištą reikia šaldytuvo apatinėje lentynoje. Išdarinėjus paukštį rankas, stalą ir visus įrankius (lentelę, peilį) reikia labai kruopščiai nuplauti, naudojant riebalus tirpinantį indų ploviklį. Įrankius perliekite verdančiu vandeniu.
Prieš mušant kiaušinį, jį reikia nuplauti tekančiu vandeniu, galima naudoti ir šepetėlį. Negalima kiaušinių plauti juos ketinant laikyti šaldytuve, nes taip atveriamos lukšto poros ir bakterijos iš išorės turi puikių galimybių patekti į kiaušinio vidų.