2013 Rugpjūčio 15

Audrius Bačiulis

Vakaruose Putinas prilygintas Hitleriui

veidas.lt


Šiais laikais viešai su Hitleriu lyginti tik du politikai – Serbijos diktatorius Slobodanas Miloševičius ir Irako – Saddamas Husseinas. Abiejų galas žinomas.

Trečiadienį pranešta, kad JAV prezidento Baracko Obamos ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino dvišalis susitikimas, kurio metu tikėtasi išjudinti iš mirties taško jau daugiau nei metai pašlijusius Vašingtono ir Maskvos santykius, atšaukiamas. Oficialus pretekstas – B.Obama nusivylęs Rusijos sprendimu suteikti prieglobstį buvusiam Centrinės žvalgybos valdybos kontraktininkui Edwardui Snowdenui, nutekinusiam informaciją apie JAV elektroninių duomenų šnipinėjimo mastus.
Štai ir paaiškėjo Snowdeno aferos esmė. Nuo pat tos dienos, kai tik jis atsidūrė Maskvos Šeremetevo oro uoste, buvo įžvalgių žmonių, kalbėjusių, jog tai amerikiečių „Trojos arklys“ Kremliui, tik spėliota, kokia jo paskirtis.
Po trečiadienio B.Obamos pareiškimo V.Putino atžvilgiu tapo aišku, kodėl kiniečiai, vos tik pasišnekėję su E.Snowdenu, išspyrė jį iš šalies kuo toliau, kvailių ieškoti. Toli ieškoti nereikėjo (nors gal taip Pekine iš anksto su Amerika suderėta buvo?). Paaiškėjo ir kodėl “duomenų šnipinėjimo skandalas” tarp Europos ir JAV, vieną savaitę įkaitęs taip, kad ore dvelkė svilėsiais ir transatlantinių santykių nutrūkimu, kitą savaitę išsikvėpė, tarsi jo būti nebuvo.
Dar pernai pavasarį rašiau, kad po atvirai suklastotų Dūmos ir prezidento rinkimų Vladimiras Putinas, kaip Rusijos vadovas, Vakarų akyse prarado legitimumą ir su juo jau nebebus kalbama kaip su politiku, su kuriuo galima sutarti dėl rimtų dalykų. Vietai, kurią Vakarų akyse po suklastotų rinkimų užima Putinas, apibūdinti, rusai turi gerą, į lietuvių kalbą neišverčiamą, terminą “vremenščik” – žmogus, kieno nors paramos dėka laikinai užgrobęs valdžią, bet dabar tą paramą jau praradęs.
Matyt, prieš metus tiek Europos, tiek Amerikos politikai dar tikėjosi, kad su Rusiją valdančiu režimu kažkaip pavyks ir toliau šnekėtis neišeinant už padorumo ribų, tad Kremliaus režimo įvardijimas „nerankaspaudžiamu“ buvo patikėtas žiniasklaidai. Pastarasis B.Obamos demaršas, taip pat kone vienu metu nuskambėję įtakingų Amerikos, Didžiosios Britanijos, Europos politikų bei visuomenės veikėjų pareiškimai V.Putino ir Rusijos režimo atžvilgiu, liudija, jog civilizuota kalba su Kremliumi Vakaruose baigta.
Lemiamas signalas V.Putinui buvo duotas prieš du mėnesius, birželio 18-ąją Šiaurės Airijoje vykusiame G8 susitikime. Ten renginio šeimininkas, D.Britanijos premjeras Davidas Cameronas, pasakė V.Putinui atvirai ir tiesmukai: “Prisijunk prie klubo, arba atsidursi izoliacijoje”. V.Putinas nesuprato, arba apsimetė, kad nesuprato. O gal manė, kad jį tik gąsdina. Tuomet kitą dieną Kanados premjeras Harperis taip pat atvirai pasakė žurnalistams, jog G8 nebėra, liko tik G7+1, nes Putino Rusijai padorioje kompanijoje vietos nėra.
Tuo metu E.Snowdenas sėdėjo pas kiniečius Honkonge, ieškodamas, kur galėtų pasidėti. Po penkių dienų, birželio 23-ąją, Snowdenas išskrido į Maskvą, o Amerika anuliavo jo pasą, kad bėglys nebeturėtų jokios galimybės teisėtai išvykti iš Rusijos – tik arba su antrankiais, Kremliaus režimo išduotas Vašingtonui, arba liktų vietoje. Pirmu atveju V.Putinas saviškių, prieš kuriuos vaidina “Alpha patiną”, akyse tampa liokajumi, klusniai vykdančiu Amerikos įsakymus, antru – V.Putinas tampa atstumtuoju, su kuriuo rimti Vakarų politikai nebebendrauja. Šachmatininkų kalboje tokia padėtis vadinama „cugcvangu“ – kuomet vienas iš žaidėjų įstumiamas į tokią padėtį, jog kokį ėjimą bedarytų, vis viena pralaimės. V.Putinas pasirinko verčiau būti „Alpha patinu“, nei tapti Vakarų klubo nariu ir durys jam buvo užtrenktos. Štai taip daroma didžioji politika.
Bet B.Obamos susitikimo su V.Putinu atšaukimas buvo tik žiedeliai. Tuo pat metu suskambo balsai, lyginantys Rusijos Dūmos antihomoseksualinius įstatymus su nacistinės Vokietijos Reichstago antižydiškais įstatymais, Sočio 2014 m. Olimpines žaidynes su Berlyno 1936 m. Olimpinėmis žaidynėmis, o V.Putiną – su nacių diktatoriumi Adolfu Hitleriu. Pirmas apie tai prabilo, regis, JAV senatorius respublikonas Lindsay Graham: „Jeigu galėtumėte pakeisti istoriją, argi dar kartą patikėtumėte Olimpinių žaidynių organizavimą Hitleriui? Nesakau, kad šių dienų Rusija tai nacių Vokietija, bet noriu pasakyti, jog Rusijos Vyriausybėje sėdi labiausiai neapykanta pritvinkę žmonės pasaulyje, norintys išnaudoti puikias žaidynes labai blogam tikslui. Suteikimas Hitleriui propagandinės galimybės 1936 m. buvo didžiulė klaida“.
Jam antrino žinomas britų menininkas Stephen Fry, atvirame laiške D.Britanijos premjerui D.Cameronui ir Tarptautinam Olimpiniam komitetui rašęs: „Du metai iki Berlyno Olimpiados tironas Hitleris prastūmė įstatymą, kuriuo viena mažuma buvo persekiojama vien todėl, kad ji tokia gimė. Putinas kartoja šį šlykštų nusikaltimą, tik šį kartą prieš gėjus. TOK turi pasipriešinti šiam barbariškui, fašistiniam įstatymui. Bet kuria kaina reikia neleisti, kad Putino veiksmai atrodytų turį civilizuoto pasaulio paramą“.
Galutinai visus taškus Vakarų požiūryje į V.Putiną sudėliojo pats B.Obama NBC vakaro laidoje su Jay Leno. Pastarojo užklaustas: Kodėl pasaulis nesipiktina, jog Rusijoje vyksta tas pat, kaip kadaise Vokietijoje – Susemkime ir uždarykime žydus, susemkime ir uždarykime gėjus, susemkime ir uždarykime juodžius? – Amerikos prezidentas net nepabandė prieštarauti Putino Rusijos sulyginimui su Hitlerio Vokietija, vietoje to pareikšdamas, jog „diskriminacija rasės, religijos, lyties ar lytinės orientacijos pagrindu kertasi su elementariausiu supratimu apie padorumą“.
Ką reiškia, kad Vakarai iš esmės oficialiai sulygino V.Putiną ir A.Hitlerį? Čia reikia suvokti, jog bendru vakariečių sutarimu, naciai ir Hitleris yra tapę absoliutaus blogio įsikūnijimu. Gal mums labiau patiktų, kad vietoje Hitlerio būtų Stalinas, tačiau nepamirškime, kad su juo Vakarai, tegu nenoromis, bet taikstėsi, o su Hitleriu ir jo įsikūnijimais, civilizuotų visuomenių supratimu, taikstytis negalima. Jei atmintis neapgauna, pastaraisiais dešimtmečiais taip viešai su Hitleriu lyginti tik du politikai – Serbijos diktatorius Slobodanas Miloševičius ir Irako – Saddamas Husseinas. Abiejų galas žinomas.

 

Daugiau šia tema:
Kiti straipsniai, kuriuos parašė Audrius Bačiulis:
Skelbimas

Komentarai (3)

  1. shaman shaman rašo:

    idomu, kaip , anot A.Raco “politinio propagandisto bei sokiu slapiu klynu ant stalo megejo ” a. baciulio rasliava atsiliepia Veido tirazui?

  2. analitikas analitikas rašo:

    Kokios įžvalgos! ES (Graikijoje) net pati p. Merkel sulyginama ir net vaizduojama kaip tas istorinis personažas – tai kaip šį faktą pakomentuotų dj. gerbiamas autorius?

  3. Vytas Vytas rašo:

    Puikus straipsnis. Bravo


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...