2010 Lapkričio 03

Apkalta

Valdantieji siūlo per apkaltą balsuoti atvirai

veidas.lt

Seimo narys Evaldas Jurkevičius siūlo skubos tvarka keisti Seimo statutą taip, kad per apkaltos procesą dėl kaltinimo formuluočių ir mandato panaikinimo būtų balsuojama atviru balsavimu. Šį pasiūlymą palaiko ir Seimo pirmininkė Irena Degutienė.

“Siekiame surinkti 47, tai yra vieną trečdalį, kolegų parašų, kad Statuto pakeitimai būtų svarstomi skubos tvarka. Tai yra, kai trumpinamas laikas tarp projekto svarstymo stadijų: pagrindiniame komitete, Seimo posėdyje ir kiti terminai, susiję su įstatymų leidyba. Šie laiko tarpai turi būti ne trumpesni kaip 24 valandos”, – sakė Evaldas Jurkevičius.

Seimo narys primindamas, kad Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijoje yra 45 nariai, tikisi, kad ir kitų frakcijų politikai pritars šiai iniciatyvai.

Parlamentaras neslepia, kad siūlymas keisti Seimo statutą susijęs su Konstitucinio Teismo sprendimu, jog Seimo nariai Linas Karalius ir Aleksandras Sacharukas šiurkščiai pažeidė Konstituciją.

“Deja, kai kurie parlamentarai ėmė viešai diskutuoti, kad jie gali ir nepritarti Lino Karaliaus bei Aleksandro Sacharuko apkaltai. Tokie pasisakymai stulbina. Jei Seime neatsiras 85 balsų, pritariančių apkaltai, tai bus ne dalies, o viso parlamento gėda. Juolab, kad dabar galiojantis Seimo statutas numato, kad tokiais atvejais parlamentarai balsuoja slaptai, ir rinkėjai negalėtų sužinoti, kas balsavo už, kas prieš, o kas susilaikė”, – sakė Seimo narys.

Anot Evaldo Jurkevičiaus, Lietuvos Respublikos Konstitucijoje nustatyta – Seimo nariai yra tautos atstovai. Konstitucinis Teismas yra išaiškinęs, kad Seimo nario, kaip tautos atstovo, laisvas mandatas negali būti tapatinamas su Seimo nario laisvu veikimu vien savo nuožiūra. Seimo nario mandatą riboja pareiga atsiskaityti savo rinkėjams.

“Pagal dabar galiojančias Seimo statuto nuostatas dėl Seimo nario, kuris sulaužė priesaiką ar pažeidė Lietuvos Respublikos Konstituciją, mandato panaikinimo yra balsuojama slaptai. Iš rinkėjų atimama konstitucinė teisė patikrinti, kaip išrinkti atstovai Seime vykdo jų valią, susipažinti su Seimo narių balsavimu jiems aktualiu klausimu. Manau, šiuo atveju, siekiant užtikrinti aiškumą, atvirumą ir skaidrumą, balsavimas privalo būti atviras”, – tvirtino Evaldas Jurkevičius.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...