Statybos
Užsitęsus svarstymams, kaip elgtis su teisinėje aklavietėje įstrigusių Valdovų rūmų statybomis, priartėjo terminas, kai statybininkų apleistas objektas turi būti užkonservuotas.
Valdovų rūmų statytojo “Vilniaus pilių direkcijos” laikinai direktoriaus pareigas einantis Vytautas Povilaitis priminė, kad pagal Statybų įstatymą, jei nedirbama daugiau nei tris mėnesius, objektas turi būti konservuojamas. Pasak V.Povilaičio, statybininkai Valdovų rūmuose šiemet nebedirbo, tad šią savaitę jau reikėtų pradėti pasiruošimą konservavimo darbams. O tai mokesčių mokėtojams reikštų papildomas išlaidas ir taip jau šimtus milijonų kainuojančiam objektui.
“Tai reiškia didelius nuostolius, nes kai kuriose objekto dalyse baigta iki 90 proc. darbų, todėl reikėtų palaikyti specialų drėgmės, temperatūros ir pan. režimą”, – tvirtino V.Povilaitis.
Ministro Pirmininko tarnybos kancleris Deividas Matulionis informavo, kad kitą savaitę Vyriausybė galbūt jau svarstys Ūkio ministerijos kartu su kitomis institucijomis parengtus pasiūlymus dėl Valdovų rūmų statybų.
“Aišku viena, kad turime nutraukti sutartį su rangovu, bet kaip ji bus nutraukiama – kitas klausimas. Vis dėlto atsakomybė rangovui už atliktus ar ne iki galo atliktus darbus turėtų išlikti”, – mano kancleris.
Anot jo, situacija tikrai kebli. “Viešųjų pirkimų tarnyba reikalauja sutartį nutraukti, bet akivaizdu, kad įdėta labai daug pinigų, artimiausiu metu reikėtų bent iš dalies užbaigti rūmų statybas. Yra tokia dilema, kurią turime spręsti”, – komentavo D.Matulionis.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė, pirmiau raginusi greičiau baigti Valdovų rūmų statybas, praėjusią savaitę pareiškė, kad rūmų statyba turi vykti skaidriai ir laikantis įstatymų.
Tyrimą atlikusi Valstybės kontrolė Vilniaus pilių direkcijai nurodė pakeisti sutartį su Valdovų rūmų statybos rangovu, o Viešųjų pirkimų tarnyba reikalauja sutartį apskritai nutraukti. Generalinis rangovas – konsorciumas “Vilniaus papėdė”, sudaryta iš keturių įmonių, tarp jų “Panevėžio statybos trestas” (PST). Jei sutartis bus nutraukta, PST žada kreiptis į teismą.
Šiuo metu svarstomi du galimi variantai – sutartį nutraukti ir skelbti konkursą naujam rangovui arba pirmąją rūmų dalį (53 proc. viso projekto) leisti baigti tam pačiam rangovui, o tada skelbti naują konkursą likusiems darbams. Jeigu sutartis bus nutraukta, pabaigti bent vieną rūmų dalį iki 2013 m., kai Lietuva pirmininkaus Europos Sąjungai, vilčių mažai. Buvo siekiama, kad baigti atkurti rūmai ar jų dalis būtų kaip reprezentacinės patalpos.
Valdovų rūmų atkūrimo darbai iš viso kainuos 367 mln. Lt – 232 mln. Lt į rūmų statybas jau investuota.