Pažadai
“Sužinojusi, kad Vyriausybė vėl akis dumia, žadėdama grąžinti sumažintas pensijas, net apsiverkiau. Kaip gali vėl žadėti, jei dar netesėti anksčiau pensininkams duoti pažadai grąžinti neteisėtai nusavintas dirbusių pensininkų pensijas”, – piktinasi vilnietė pensininkė Irena P., nedrįsdama prisistatyti ir pavarde, baimindamasi nemalonumų. Valstybė vis dar neįvykdė įsipareigojimo grąžinti neteisėtai nemokėtas pensijas 1995–2002 m. dirbusiems pensininkams.
Prezidentės primygta Vyriausybė atsižvelgė į Konstitucinio Teismo išaiškinimą ir prisiėmė naujus įsipareigojimus – kompensuoti sumažintas pensijas. Tiesa, tai ji žada padaryti, kai pagerės ekonominė padėtis. Finansų ministrė Ingrida Šimonytė minėjo, kad tai gali būti 2014-ieji, tačiau tais metais pensijų kompensavimas tik prasidėtų, o po to vyktų etapais.
Politikai tikina, kad ir valstybės skolai galioja posakis: skola – ne žaizda, neužgyja. Tačiau, deja, ne visi pensininkai sulauks pažadų tesėjimo. Tiesa, tai valstybės neatleis nuo prievolės grąžinti skolą pensininkų artimiesiems, tačiau kas norėtų gauti pinigus tik po mirties? Pavyzdžiui, žadėta iki 2010 m. gruodžio mėn. išmokėti nesumokėtą pensijų dalį 1995–2002 m. dirbusių pensininkų, mirusių iki 2008 m. sausio 1 d., paveldėtojams. Bet ir įsipareigojimai tiems, kurie jau anapus, nėra tesimi.
Valstybė sunkiai pakelia prisiimtus finansinius įsipareigojimus piliečiams. Kaip skelbia finansų ministrė I.Šimonytė, valstybė maždaug prieš dešimtmetį dirbusiems pensininkams ligi šiol skolinga apie 270 mln. Lt. Juos grąžinti bus galima ne anksčiau kaip po kelerių metų.
Beje, neprimokėtų algų dar laukia teisėjai ir statutiniai pareigūnai.
“Valstybė privalės grąžinti pensininkams prarastas lėšas, nes tokį sprendimą priėmė Konstitucinis Teismas. Teks vykdyti įsipareigojimus ir grąžinti neišmokėtas pensijas dirbusiems pensininkams, nors, mano manymu, mūsų valstybė tikrai tokių galimybių neturi. Tačiau jei priimtas toks sprendimas, jis neginčytinas”, – konstatuoja Seimo biudžeto ir finansų komiteto narys Algirdas Butkevičius. Jis neabejoja ir tuo, kad anksčiau ar vėliau turės būti grąžinta ir statutiniams pareigūnams neteisėtai sumažinta atlyginimų dalis, juolab kad, pasak A.Butkevičiaus, jiems algos buvo sumažintos nerealiai daug. Tačiau politikas turi kitą nuomonę dėl teisėjų algų kompensavimo: “Patys teisėjai priėmė tokį sprendimą, nors, manau, reikėjo ieškoti kompromisų ir Lietuvos ateities vardan to nedaryti”.
Kol kas iš prisiimtų kompensacijų savo piliečiams valstybė baigia susidoroti tik su rubliniais indėliais ir išmokomis už neatgautą išlikusį nekilnojamąjį turtą. Tiesa, valstybės dar laukia kompensacijos už žydų turtą.