Audrius Bačiulis
Lietuvos valstybė gyvena iš mokesčių, kuriuos moka tik vos daugiau nei trečdalis gyventojų – tai nustatė Darbo ir socialinių tyrimų institutas, atlikęs skaičiavimus pagal “Sodros” pateiktus duomenis. Lietuvoje šiuo metu yra 39 proc. mokesčius mokančių piliečių, bet iš šio skaičiaus atmetus tuos 11,4 proc., kurie atlyginimą gauna iš valstybės, paaiškėja, kad biudžetą pripildo vos 28 proc. žmonių, dirbančių privačiame sektoriuje.
Tai pribloškiantys skaičiai, ypač kai susimąstai, ką jie reiškia: valstybę kuria tik trečdalis jos piliečių, nes tik tiek daugiau ar mažiau sąžiningai moka mokesčius. Iš vieno trečdalio Lietuvos piliečių kišenės išlaikoma švietimo sistema, kuria naudojasi visi gyventojai; iš vieno trečdalio Lietuvos piliečių kišenės išlaikoma sveikatos apsaugos sistema, kuria taip pat naudojasi visi gyventojai; iš vieno trečdalio Lietuvos piliečių kišenės išlaikoma teisėtvarkos sistema, kuria naudojasi visi gyventojai; iš vieno trečdalio Lietuvos piliečių kišenės išlaikoma “Sodra”, kurios pensijas ir socialines išmokas taip pat gauna visi gyventojai, ne tik tie, kurių artimieji moka mokesčius. Visos valstybės valdymo institucijos taip pat išlaikomos tik iš vieno trečdalio piliečių kišenės.
Kažką panašaus nujausti buvo galima ir iš ankstesnių tyrimų. “Transparency international” tyrimai rodo, kad sąžiningai gyvena tik trečdalis lietuvių – kiti du trečdaliai arba ima ir duoda kyšius, arba darytų tai atsiradus pirmai galimybei. Taip pat tik vienas trečdalis Lietuvos piliečių smerkia kontrabandininkus – likę du trečdaliai apvaginėja sąžiningąjį trečdalį arba patys gabendami kontrabandines prekes, arba jas pirkdami, arba bent jau nesmerkdami šio vagystės būdo.
Atvirai tariant, du trečdaliai žmonių, savo kišenėje turinčių Lietuvos Respublikos piliečio pasą, yra sukčiai, kyšininkai ir vagys. Ir dar – agresyvūs, nes pirma pasitaikiusia proga šoka rėkti, esą valstybė, tai yra tas vienas trečdalis sąžiningų jos piliečių, per mažai jiems duoda. Esą duokite mums didesnes pašalpas, didesnes pensijas, mažesnius mokesčius – tuomet mes pagalvosime, ar verta tuos mokesčius mokėti. Maža to – patys vogdami iš trečdalio sąžiningų piliečių sumokėtų mokesčių, du trečdaliai sukčiaujančiųjų ir kyšininkaujančiųjų nesibodi sąžiningai gyvenančiųjų tiesiai į akis vadinti kvailiais.
Tai matant kyla savaime suprantamas klausimas: o ar nereikėtų Lietuvos visuomenės gyvenimą pertvarkyti taip, kad trečdalio dorai mokesčius mokančių piliečių sukuriama viešoji nauda atitektų tik ją kuriančių piliečių labui? Likusius du trečdalius agresyvių parazitų (žinoma, čia omenyje turimi ne pensininkai ir neįgalieji, o galintys dirbti ir mokėti mokesčius) paprasčiausiai paliekant už borto. Valstybės teikiama nauda turi naudotis tik tie piliečiai, kurie dalyvauja kuriant valstybę.
todėl kad dalinam invalidumus ir panašius dalykus į kairė ir į dešinę, įpranta kai kurie iš to gyventi, papildomai dirbti ir gyvent sau nosį pakėlę. Gaila, kad kol kas šio tyrimo duomenys kažkaip ramiai praėjo per visur, nelabai kam ir įdomu matyt
Lietuvos darbo jega sudaro apie 1.5 milijono, tai ir yra apie 40-45% gyventoju, taip kad tas trecdalis yra naturalus skaicius. Matyt kazkam noretusi apmokestinti vaikus ir pensininkus.
Prie to pacio galeciau pridurti, jog didele dalis visiskai nefiguruoja skaiciuose tik del to, jog ju Lietuvoje senokai nera…
Šiaip jau civilizuotose šalyse pensijos yra apmokestinamos. Mokesčiai mokami ne nuo “darbo užmokesčio”, o nuo pajamų. Kuo pensininkai geresni už kitus?