Nafta
Britams aptikus naftos netoli Folklendo salų, argentiniečiai išėjo į gatves reikalaudami savo teisių į šį radinį
Netoli Folklando salų rasta naftos. Tai gali būti antras pagal dydį naftos telkinys pasaulyje, bet kam jis priklausys – Didžiajai Britanijai ar Argentinai, dar ilgai bus ginčijamasi.
Darbininkai ant laivo denio netoli Folklando salų ploja ir sveikina vieni kitus šūksniais. Kompanijos valdyba biure Londone kelia šampano taures ir skaičiuoja būsimą pelną. Toks džiaugsmas – neatsitiktinis. Bendrovei “Rockhopper Exploration” pavyko rasti naftos ten, kur jos aptikti jau beveik niekas nesitikėjo. Netoli Folklando salų rastas maždaug 170 mln. barelių naftos telkinys, o geologams tai leidžia spėti, kad kažkur netoliese esama dar didesnių klodų, slepiančių maždaug 470 mln. barelių naftos.
Toks radinys – neeilinis įvykis, pasaulyje nuolat mažėjant naftos atsargoms ir didėjant jos vartojimui. Naftos norėtų turėti bet kuri pasaulio valstybė, o ją rasti – bet kuri bendrovė. Nes tai – garantuotas, didžiulis ir greitas uždarbis.
Štai šis ką tik atrastas naftos telkinys vos per kelias valandas daugiau nei dvigubai pakėlė “Rockhopper Exploration” akcijų vertę biržoje, bet džiaugtis dabar turi pagrindo ir šios kompanijos konkurentai – dar trys britų bendrovės, kurios jau kelerius metus nenuilsdamos ieškojo naftos aplink Folklando salas. Viltis, kad jų darbas duos vaisių, vis menko, juolab kad naftos telkinių žvalgybos dar prieš dvidešimt metų čia atsisakė nemažai pasaulio bendrovių (net ir gigantė “Shell”), tąkart konstatavusių, kad ieškoti visiškai neapsimoka. Mat tuo metu naftos kaina buvo pernelyg maža, kad į jos paieškas investuoti pinigai apskritai atsipirktų.
Priešingai nei dabar. “The Economist” skaičiavimais, vien privatus Didžiosios Britanijos verslas į naftos paieškas netoli Folklando salų kasmet investuoja per 330 mln. svarų sterlingų. Vadinasi, jie neabejoja, kad grąža bus dešimteriopa. Tad vilties rasti dar daugiau naftos nepraranda ne tik “Rockhopper Exploration”, bet ir jų konkurentai, kuriems staiga atsirado galimybė patiems išžvalgyti naujų dar didesnių telkinių.
Siaučia naftos karai
Dėl naftos varžosi ne tik privačios bendrovės. Vis didesnė trintis kyla ir tarp valstybių, kurios niekaip nesusitaria, kam priklauso rasta nafta. Tokie ginčai užvirė dėl Šiaurės jūroje rasto telkinio – kam priklauso nafta, ginčijasi net aštuonios valstybės.
Daugybę priešų dėl naftos yra įgijęs Iranas, kuriame kasmet išžvalgoma vis naujų juodojo aukso atsargų. O Irakui naftos atsargos lėmė dar didesnių negandų: kai kurių istorikų ir politikos analitikų nuomone, Irako karą galima vadinti būtent naftos karu, o Didžiosios Britanijos ir JAV intervencija į šią šalį esą buvo paremta ne siekiu nuversti diktatorių Saddamą Husseiną ir užtikrinti Irako demokratiją, o gauti priėjimą prie vienų didžiausių naftos klodų visame pasaulyje.
Dabar ne ką mažesnės kovos užvirė ir dėl Folklando salų: naftos, kurią rado britų kompanijos, su niekuo nenori dalytis Argentina. Šios šalies argumentas tvirtas: britų geologai darbuojasi ginčytinoje teritorijoje, dėl kurios jau daugelį metų Argentina pešasi su Didžiąja Britanija. Ir kol ši teritorija ginčytina, tol ginčytinas ir naftos savininkas.
Juolab kad pakovoti tikrai yra dėl ko. Argentinos skaičiavimais, netoli Folklando salų gali būti dešimt kartų daugiau naftos, nei dabar drįsta spėlioti britų mokslininkai. Jei argentiniečiai teisūs, vandenyno dugne gali būti iki 60 mlrd. barelių naftos. Jei tai tiesa, šis regionas pagal naftos išteklius atsistotų į vieną gretą su Šiaurės jūra. Be to, Folklando salos nedaug atsiliktų nuo paties didžiausio pasaulyje rasto telkinio Gavaro regione Saudo Arabijoje, kur, apytiksliais duomenimis, esama per 80 mlrd. barelių naftos.
O tai, žinoma, reikštų, kad kovos dėl išteklių tarp Argentinos ir Didžiosios Britanijos taps dar aršesnės ir nuožmesnės.
Pasauliniams naftos poreikiams tenkinti, vienai dienai reikia 84 mln./barelių/d.
Taigi, puikiai matome tokio telkinio ribotumą!
2 metai. Vis šis tas.