2010 Kovo 23

Socialinės pašalpos

Valstybės parama prispaudus nepritekliui

veidas.lt

Jeigu darbdavys jums įteikė atleidimo lapelį, o jūsų piniginėje švilpauja vėjai, neišsigąskite! Nes jūs turite teisę kreiptis pagalbos ne tik į draugus ar artimuosius, bet ir į valstybės institucijas. Tiesa, nepraturtėsite, bet duonos nusipirkti tikrai įstengsite.

Kas gali pretenduoti

Į socialinę pašalpą galite pretenduoti, jei jūsų šeimos pajamos per mėnesį yra mažesnės už valstybės remiamas šeimos pajamas – 350 Lt, t.y. jūsų šeimos pajamos turėtų būti tokios, kad kiekvienam jos nariui tektų ne daugiau kaip po 350 Lt, o viso jūsų turimo nekilnojamojo ir kilnojamojo turto, piniginių pajamų, vertybinių popierių ir pajų vertė neviršija valdžios nustatyto turto vertės normatyvo. Šis apskaičiuojamas savivaldybės Socialinės paramos skyriuje.

Be minėtų reikalavimų, yra dar keletas punktų, į kuriuos atsižvelgiama skiriant socialinę pašalpą:

  • Šeimos nariai dirba ir per tris pastaruosius mėnesius dirbo ne mažiau kaip du trečdalius maksimalios darbo laiko trukmės arba dirba ne visą nustatytą darbo laiką, o darbo užmokestis buvo ne mažesnis už minimalią mėnesinę algą ar minimalų valandinį atlygį proporcingai dirbtam laikui arba atliktam darbui. Nuo įsidarbinimo pradžios turi būti praėjęs bent kalendorinis mėnuo.
  • Jūs ar jūsų sutuoktinis nedirbate, nes mokotės mokykloje ar lankote dienines studijas; esate bedarbiai; slaugote vaiką; ne trumpiau kaip vieną mėnesį gydotės ligoninėje arba turite nedarbingumo pažymėjimą; laukiatės kūdikio, o iki numatomos gimdymo datos yra likę 70 kalendorinių dienų; dirbote pagal laikinąją ar terminuotąją darbo sutartį; auginate nelankantį ugdymo įstaigos vaiką iki trejų metų ar dėl svarbių priežasčių vaiką iki aštuonerių metų; kai vieno iš tėvų nėra arba jis dėl svarbių priežasčių negali prižiūrėti vaiko ir t.t.
  • Jeigu jūs esate nesusituokę, išsiskyrę ar tiesiog jau nebegyvenate kartu, teisę gauti socialinę pašalpą turėsite, jeigu sudarysite teismo patvirtintą sutartį dėl vaiko materialinio išlaikymo, arba teismui priteisus šiam vaikui išlaikymą bei tėvystės nustatymo ar vaiko išlaikymo priteisimo bylos nagrinėjimo teisme metu. Priešingu atveju socialinę pašalpą turės teisę gauti tik vaikas.

! Socialinė pašalpa skiriama trims mėnesiams nuo to mėnesio, kurį pateiktas prašymas-paraiška, pirmos dienos. Prireikus po trijų mėnesių dėl pašalpos reikia kreiptis iš naujo.

Nuo ko priklauso dydis?

Socialinės pašalpos dydis tiesiogiai priklauso nuo jūsų gaunamų pajamų – kuo jos didesnės, tuo pašalpa mažesnė. Kadangi pašalpą sudaro 90 proc. skirtumo tarp valstybės remiamų šeimos pajamų ir vidutinių šeimos pajamų per mėnesį, pašalpos dydį nesunkiai galite apskaičiuoti pagal šią formulę: šeimos narių skaičius x VRP – šeimos vidutinės pajamos x 0,9.

Pavyzdžiui, jūsų šeimą sudaro keturi asmenys, tiksliau, du suaugusieji ir du vaikai (trejų ir penkerių metų). Vidutinės jūsų šeimos pajamos per mėnesį yra 814 Lt (darbo užmokestis 710 Lt, išmoka vaikui – 2 x 52 = 104 Lt). Atsižvelgiant į tai, kad apskaičiuojant socialinės pašalpos dydį išmokos vaikams nėra įskaitomos į šeimos pajamas, jums priklausys (4 žmonės x 350 Lt) – 710) x 0,9 = 621 Lt per mėnesį.

Dar viena išeitis – vienkartinė pašalpa

Ji skiriama susiklosčius itin sunkioms aplinkybėms, pvz., ligos, neįgalumo, stichinės nelaimės, skurdo ir kitais atvejais. Kokio dydžio vienkartinę pašalpą gausite, priklauso nuo jūsų gyvenamosios vietos valdžios priimto sprendimo. Kadangi pašalpos dydį ir tvarką nustato savivaldybė, pvz., Vilniuje vienkartinė pašalpa, atsižvelgiant į jūsų finansines galimybes, vienam šeimos nariui gali būti skiriama iki keturių bazinių socialinių išmokų (520 Lt) dydžio per metus, bet ne daugiau kaip dviejų bazinių socialinių išmokų (260 Lt) per pusmetį.

Kuo didesnė jūsų šeima, tuo didesnės vienkartinės pašalpos galite tikėtis. Taigi prispyrus bėdai geriausia iš karto kreiptis į savo gyvenamosios vietos Socialinės paramos skyrių.

Norėdami gauti vienkartinę pašalpą turėsite pateikti šiuos dokumentus:

1) prašymą, kuriame nurodysite, kodėl prašote pašalpos;

2) asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą;

3) pažymą apie gaunančių pajamas šeimos narių pastarųjų trijų mėnesių pajamas;

4) pažymą, kodėl šeimos nariai negauna pajamų ir kt., priklausomai nuo priežasčių, dėl kurių kreipiatės.

Kur ir kada kreiptis

Dėl socialinės pašalpos skyrimo reikia kreiptis į deklaruotosios gyvenamosios vietos Socialinės paramos skyrių ir pateikti šiuos dokumentus:

1) prašymą-paraišką, kurioje nurodysite paramai gauti būtiną informaciją;

2) pažymas apie šeimos narių pajamas, gautas per tris pastaruosius mėnesius iki to mėnesio, nuo kurio skiriama piniginė socialinė parama, arba mėnesio, nuo kurio prašoma skirti paramą;

3) dokumentus apie turimą turtą, kuris jūsų šeimai priklausė paskutinę dieną to mėnesio, kuris buvo prieš prašymo-paraiškos pateikimo mėnesį.

Kada pašalpos negausite

Socialinės pašalpos nesitikėkite, jeigu jūs:

1. Esate nuolat arba darbo dienomis išlaikomi valstybės ar savivaldybės finansuojamoje įstaigoje;
2. Mokotės ir gyvenate užsienyje, iki jums sukaks 24-eri metai;
3. Atliekate bausmę, esate sulaikyti ar suimti, jums paskelbta paieška ar esate teismo pripažinti nežinia kur esančiu;
4. Atliekate privalomąją pradinę karo tarnybą;
5. Neturite leidimo nuolat gyventi Lietuvoje, nors tokį leidimą privalote turėti.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...