2012 Sausio 05

Vartosime sveikesnius ir saugesnius vaistus

veidas.lt

Kuriama vis mažiau naujų cheminių vaistų, o didesnės investicijos skiriamos biotechnologijoms ir nanotechnologijoms. Tad jau šiemet daugiau dėmesio bus skiriama vaistų saugumui.

 

Šių metų liepos mėnesį įsigalios Europos Parlamento priimti farmakologinio budrumo direktyvos nuostatai, kuriuose numatoma stiprinti vaistinių preparatų saugumo stebėsenos ir vertinimo sistemą. Tad daugiau dėmesio bus skiriama pacientų informavimui apie vaistų sukeliamą nepageidaujamą poveikį ir taisyklingą jų vartojimą. Sustiprinus saugumo stebėsenos ir vertinimo sistemą, tikimasi iki 10 proc. išvengti nepageidaujamų reakcijų į vaistą ir taip sumažinti cheminių vaistų žalą organizmui.

„Jau senokai ES institucijose kalbama, kad reikia pagerinti informacijos apie vaistus prieinamumą. Norima nustatyti vartotojams suprantamos informacijos apie receptinius vaistus teikimo tvarką, pavyzdžiui, internete“, – sako Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos (NVPA) direktorė Jūratė Kulberkienė.

Daugiau dėmesio pastaruoju metu skiriama ir vaistų falsifikatų problemai. Pasak J.Kulberkienės, falsifikuoti vaistai gali būti nesėkmingo gydymo ir net mirties priežastis, todėl ES siūlo sugriežtintus reikalavimus, kurie užkirstų kelią vaistų falsifikavimui ir padirbinėjimui. Pavyzdžiui, nustatomi griežtesni vaistų perpakavimo, ženklinimo, veikliųjų ir pagalbinių medžiagų gamybos bei platinimo, muitinės sandėlių kontrolės, vaistų prekybos internetu reikalavimai.

„Reikalavimai, užkertantys kelią vaistų falsifikatams patekti į rinką, yra labai pozityvus reiškinys. Pacientai turi būti tikri, kad legaliai nusipirkti vaistai yra iš tikrųjų tie, kuriuos jie mano įsigiję. Tačiau ši direktyva kol kas dar nėra priimta, nes tokių reikalavimų reikalingumas turi būti gerai pasvertas. Juk kiekvieno reikalavimo vykdymas reikalauja papildomų investicijų, o tai neišvengiamai atsiliepia vaisto kainai“, – aiškina J.Kulberkienė.

Vis dėlto farmacininkai tvirtina, kad net ir įdiegus kokybiškas bei saugias sistemas šiemet užsukus į vaistinę plačiau atverti piniginės nereikės.

Pirks tik būtiniausius vaistus

UAB „Nemuno vaistinės“, valdančios „Camelia“ vaistinių tinklą, generalinė direktorė Aušra Budrikienė pabrėžia, kad Europos gamintojai kaip ypač aukštą kokybės standartą dažnai iškelia vaistų kainas, tačiau kainos ir kokybės santykis turi būti išlaikytas. „Nors Lietuvoje vaistų kainos šiuo metu vienos mažiausių ES, o PVM nekompensuojamiems daug didesnis nei kitose valstybėse, mūsų vaistinės ir toliau išlaikys mažas kainas, teiks nuolaidas vartotojams“, – teigia A.Budrikienė ir priduria, kad kainų mažinti jau nebėra kur.

Beje, Europos šalys pastaruoju metu labai stipriai reguliavo vaistų kainas tiek gamintojams, tiek didmenininkams ir vaistininkams, skatino generinių vaistų vartojimą ir labai minimaliai prisidėjo prie inovatyvių (etinių vaistų) kompensavimo.

Lietuvoje pastebima panaši tendencija, nes generinis vaistas (etinio preparato „kopija“) yra gerokai pigesnis. Be to, smukusi perkamoji galia verčia ir pačius vartojus smarkiai taupyti.

Visą publikacijos tekstą nuo pirmadienio skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete (http://www.veidas.lt/progozes-2012) arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. tina tina rašo:

    tiek etinis,tiek generinis vaistas turi tą pačią veikliąją medžiagą,irjolio geresnio ar blogesnio povekio,nei pašalinių reakcijų nepastebėjau.SKYRĖSI TI VAISTO KAINA.


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...