"Veido" archyvas
“Gydoma sloga praeina per savaitę, negydoma – per septynias dienas”, – neretai juokauja suaugusieji. Tačiau viena, kai nosį užgula jiems patiems, o visai kas kita, kai dar metukų neturinčiam kūdikėliui…
Mažo žmogučio kvėpavimo takai dar labai siauri, todėl jie labai greitai užsikemša. Vaikas negali kvėpuoti per nosį, o per burnytę dar nemoka. Be to, jam labai sunku žįsti ar gerti iš buteliuko. Netiesa, kad sloga – tai tik paprastas nosies varvėjimas. Tai nosies gleivinės uždegimas, pasireiškiantis paburkusia nosyte, išskyromis, čiauduliu ir niežuliu. Todėl nelaukite, kol sloga pati ims ir praeis, nes ji gali ne tik nepraeiti, bet dar ir peraugti į sinusitą ar ausų uždegimą. Ir nepamirškite: labai tirštą slogą reikia skystinti, o skystą – tirštinti.
Pirmoji pagalba nosytei
- Išvalykite nosytę. Dar neatšventęs pirmojo gimtadienio mažylis pats išsišnypšti nosytės dar tikrai negalės, todėl tai bus jūsų užduotis. Geriausia sloguojančio kūdikio nosies išskyras nuolat ir kantriai traukti specialiu vaistinėje parduodamu nosies sekreto siurbliuku – jis išties labai veiksmingas.
- Praplaukite nosį druskingu vandens tirpalu (įsigytu vaistinėje ar pasigamintu namie) arba atlikite inhaliacijas (kūdikiui tiks tik specialūs inhaliatoriai). Praplovimas ir garai palengvina oro įėjimą ir išėjimą iš nosies, leidžia laisvai ištekėti besikaupiančioms išskyroms, suskystina jas. Tik po to vėl išvalykite nosytę.
- Kuo daugiau būkite gryname ore, dažniau vėdinkite kambarį.
Jei slogą reikia skystinti
- Skysčiai. Dažniau žindykite arba duokite gerti kuo daugiau skysčių – taip gleivės suskystėja ir jas pasidaro lengviau nuryti, atkosėti ar išsiurbti iš nosies.
- Masažai. Pamasažuokite rankų nykščius, stipriai paspausdami nagų kraštus, ir padų taškus, esančius tarp pirmojo ir antrojo piršto pagrindų.
- Drėkikliai. Naudokite namų drėkiklius, nes sausas aplinkos oras tirština išskyras ir džiovina nosies bei gerklės gleivinę.
- Šildymas (pvz., į audeklą suvyniota pašildyta druska, kiaušiniais, bulve) suaktyvins kraujotaką nosyje. Bet stebėkite, kaip šildymas veiks jūsų ligoniuko nosį – vieniems po tokio šildymo nosis tarsi “atsidaro” ir tampa lengva išvalyti išskyras, kitiems – dar labiau užsikemša dėl gleivinės paburkimo ir tarsi pasunkėja gleivių pasišalinimas. Tokiu atveju geriau nosies nešildyti.
- Alijošių sultys. Šviežias alijošių sultis praskieskite virintu vandeniu santykiu 1:10 ir kasdien įlašinkite į nosį du tris lašus. Šie natūralūs vaistukai pasižymi bakterijų neutralizavimo poveikiu. Lašinkite tik šviežias, nes jos greit praranda poveikį.
- Česnakas ir garstyčių lapeliai. Jokiu būdu nesižavėkite patarimu lašinti česnakų sultis (net ir skiestas) į nosytę – jos gali išdeginti kūdikių gleivinę. Jei jau norite naudoti česnaką, susmulkintą įdėkite į drobinį maišelį ir pakabinkite mažyliui ant kaklo arba ant lovelės krašto – taip jis galės kvėpuoti česnako skleidžiamais eterinio aliejaus garais. Arba įtrinkite česnako ar svogūno sultimis padukus – aliejus dirgins padukų refleksines zonas, taip atpalaiduodamas nosies kraujagysles.
- Vaistai. Nosies gleives geriausiai skystina pakankamas skysčių vartojimas, ir tik jei to nepakanka, galima duoti kosulį lengvinančių preparatų – jie skystina ne tik bronchų, bet ir nosies sekretą.
Teka kaip vandenėlis
- Mamos pienas. Kelis kartus per dieną galite įlašinti kelis lašus savo pienelio. Svarbu nepadauginti, kad neužkimštų nosytės.
- Burokėlių sultys. Kelis kartus per dieną į nosytę galite įlašinti skiestų burokėlių sulčių.
- Vaistai. Kartais, kai nosies sekretas labai gausus ir skystas, skiriama alergiją slopinančių vaistukų – jie sumažina nosies gleivinės paburkimą ir kartu hipersekreciją (tai gali būti loratadinas, cetirizinas ar kiti).
Daugiau šia tema: