Vizitas
Jei prieš kelis dešimtmečius kas nors būtų pasakęs, kad 2016-aisiais JAV prezidentas Havanoje spaus ranką Kubos lyderiui, niekas nebūtų patikėjęs. Tačiau diplomatinė tyla nutraukta: JAV prezidentas Barackas Obama susitiko su Kubos lyderiu Rauliu Castro.
Kuboje šią savaitę viešėjęs JAV prezidentas Barackas Obama žada, kad saloje įvyks permainos. Tiesą sakant, jos jau vyksta. Nors B.Obama priminė, kad Kuba tebėra vienpartinė valstybė, kurioje slopinama kitokia nuomonė, be to, anot jo, išlieka nereikšmingų JAV ir Kubos nesutarimų dėl žmogaus teisių ir asmens laisvių Kuboje, tačiau diplomatiniai santykiai atkuriami, o Kuboje atsirado ir JAV ambasada.
Tiesa, kol JAV rūpinasi diplomatiniais santykiais, Rusija su Kuba pasirašinėja reikšmingas ekonomines sutartis. Pavyzdžiui, Maskva Kubai nurašė 90 proc. Sovietų Sąjungos laikus siekiančių skolų, sudarančių apie 32 mlrd. JAV dol.
Kuba visais laikais buvo labai svarbi JAV strategijos dalis tiek užtikrinant ekonominę veiklą, tiek karinio jūrų transporto maršrutus Meksikos įlankoje.
Visa tai – ne atsitiktinumas: tarp JAV ir Rusijos pastaraisiais metais vyksta tyli kova dėl įtakos saloje, kuri yra ne tik didžiausia Karibuose, bet ir užima reikšmingą poziciją padalydama Meksikos įlankos žiotis į Jukatano kanalą ir Floridos sąsiaurį. Be to, ji yra maždaug per vidurį tarp JAV rytinės pakrantės ir Panamos kanalo, tad pro Kubą eina trumpiausias maršrutas tarp dviejų JAV pakrančių.
Dėl to Kuba visais laikais buvo labai svarbi JAV strategijos dalis tiek užtikrinant ekonominę veiklą, tiek karinio jūrų transporto maršrutus Meksikos įlankoje.
Rusijai JAV šios salos nenori „perleisti“ ir dėl atsargumo – ką gali žinoti, ar Rusija Kuboje kada nors vėl nedislokuos į JAV nukreiptos karinės technikos. Dar svarbiau tai, kad Kuba Rusiją vilioja kita vertybe – naujais naftos ištekliais, kurie siekia apie 259 mln. statinių.
R.Castro irgi ne pėsčias – jis laviruoja tarp JAV ir Rusijos, tuo primindamas Baltarusijos lyderį Aliaksandrą Lukašenką. Pavyzdžiui, Lotynų Amerikos šalių ir Karibų jūros salų vadovų susitikime Kubos prezidentas R.Castro pareiškė, kad santykiai su JAV normalizuosis tik tuomet, kai Vašingtonas įvykdys dvi sąlygas: panaikins nuo 1962 m. Kubai taikomą prekių embargą ir grąžins okupuotą salos teritoriją, kurioje įkurta JAV karinio jūrų laivyno Gvantanamo bazė.
Tiesa, analitikų vertinimu, Rusija jau pralaimėjo Kubą JAV naudai, bet kaip klostysis tolesni šios salos santykiai su Amerika, labai priklauso ir nuo artėjančių JAV prezidento rinkimų. Kad ir kaip ten būtų, iki to laiko B.Obama jau spėjo užsidėti stambų pliusą – normalizavo santykius su valstybe, su kuria JAV jokių ryšių nepalaikė beveik devynis dešimtmečius.