Atostogos
Kiekvieną vasarą Lietuva vis dažniau primena Vakarų, tiksiau, Pietų, Europos valstybes, kuriose liepos ir rugpjūčio mėnesiais gyvenimas praktiškai sustoja, institucijos nedirba, o paslaugos nebeteikiamos, nes dauguma darbuotojų atostogauja.
Tarkime, Lietuvos teismai šiuo metu nedirba, nes teisėjai atostogauja (likę tik keletas budinčių teisėjų). Kadangi nedirba teisėjai, atostogauja ir dauguma advokatų bei daugiau nei pusė prokurorų.
Nuo liepos pradžios nedirba ir Seimas. Tiksliau, dirba, bet jame nėra nei Seimo narių, nei daugumos jų padėjėjų. Nemažai ministrų šiuo metu irgi poilsiauja. Apskritai Vyriausybėje ir ministerijose atostogauja nuo 30 iki 60 proc. visų darbuotojų. Stipriai ištuštėjusios ir savivaldybės.
Ir nors Vilniaus savivaldybės rinkodaros bei viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistas Antonas Nikitinas tikina, kad bent Vilniaus savivaldybėje žmonės paslaugų kokybe ir greičiu nesiskundžia, nes likę tarnautojai pavaduoja atostogaujančius, vis dėlto žmonės, kuriems reikia tam tikrų leidimų ar dokumentų, pastebi, jog darbo tempas savivaldybėse sulėtėjęs kelis kartus.
Pasak Nacionalinės smulkiojo verslo asociacijos pirmininko Henriko Rackevičiaus, verslininkai yra priversti daugumą savo darbų bei planų atidėti iki rudens, mat dėl atostogaujančio viso Seimo ir daugybės savivaldybės darbuotojų reikalai tvarkomi neoperatyviai ir dažnai nepasiekiama jokio rezultato. Šis klausimas ypač aktualus su statybomis su susijusiam verslui. Darbo efektyvumą mažina ir tai, kad net ir neatostogaujantieji, bet atostogoms besirengiantys kolegos ar partneriai svarbius darbus ir sprendimus linkę atidėti, o pavaduojantieji kolegas paprastai kratosi bet kokios atsakomybės.
Beje, vasarą problemų sprendimas maždaug tris kartus sulėtėja ne tik valstybės tarnybos įstaigose, bet ir daugelyje kitų biudžetinių įstaigų, tarkime, sveikatos apsaugos ar policijos institucijose. Juk šiuo metu atostogauja trečdalis policininkų, daugiau nei trečdalis medikų, todėl planinės operacijos atidedamos rudeniui, poliklinikose irgi dirbama labai jau lėtu atostogų režimu.
Tikriausiai dauguma pastebėjo, kad dabar atostogauja ir dauguma su teatru susijusių žmonių, ir televizijų laidų kūrėjų, ir kultūros darbuotojų, ir daugybė kitų kūrybinių darbuotojų.
Beje, atostogų virusas iš įprasto darbo režimo išjungia ne tik didžiumą valdžios institucijų, bet net ir nemažai privačių bendovių. Žinoma, jos paslaugas teikia, bet dažnai dirba trumpiau, jose gerokai mažiau aptarnaujančio personalo.