„Prie kepsninės reikia daugiau improvizacijos nei prie Bethoveno simfonijos“, – įsitikinęs vadinamojo griliavimo kultūrą Lietuvoje septynioliktus metus puoselėjantis „Griliai.lt“ vadovas Mindaugas Kalvaitis. Pirmuoju atveju esą pakanka natų, o prie grilio tenka prisiimti atsakomybę už kepsnio marinatą, tinkamą temperatūrą, tolygų kepimą, galiausiai – skonį ir kvapą.
Saulė VALENTINAITĖ
– Lietuvoje griliavimo kultūra ilgą laiką buvo našlaitės vietoje, bet pastaraisiais metais situacija kinta?
– Šiuo metu matome labai įvairių tendencijų: žmonės renkasi nuo kompaktiškos nešiojamosios kepsninės, kurią galima naudoti kelionėje, žvejyboje ar turistiniame žygyje, iki didesnės su universaliu griliumi, kokios dažniau statomos namų kiemuose ir balkonuose. Grilių galimybės smarkiai plečiasi: šiandien jie jau atlieka ne vieną, o keletą funkcijų (nuo 10 iki 20 ir daugiau).
– Už kokią sumą galima įsigyti kokybišką kepsninę?
– Kainos svyruoja nuo 100 iki 3 tūkst. eurų. Priklauso nuo pasirinktos kepsninės dydžio, rūšies (anglinės, dujinės, keraminės ar elektrinės) ir papildomų funkcijų (šoninių degiklių, rūkymo įrangos ir pan.). Dažnas su kompaktiškomis ir patogiomis „Cobb“ kepsninėmis nesiskiria visus metus (ima į keliones, turistinius žygius, žvejybą ar medžioklę). Jos ne tik populiarios, bet ir saugios (riebalų niekad nepatenka ant ugnies).
– Į ką patartumėte atkreipti dėmesį renkantis kepsninę?
– Dažniau kepsite žuvį ar mėsą, o gal daržoves? Gaminsite namie ar kelionėse (tai lems kepsninės dydį), o gal jūsų pasirinkimas bus labai įvairus – nuo blynų vaikams iki sriubų ar bulvių plokštainio, kepamo ant laužo?
Mes savo pirkėjams patariame rinktis kokybiškas, pasaulyje žinomų gamintojų kepsnines: „Cobb“, „Webber“, „Napaleon“ arba mūsų pačių sukurto prekės ženklo „PRO flame“ keraminę kepsninę. Jos saugios, patikimos, laiko patikrintos.
Kitas momentas – kur kas įdomiau naudotis funkcionaliu daiktu: jame gali ne tik kiaušinienę kepti, kiaulės koją ar žuvį parūkyti, mėsą pagrilinti, bet ir naujausias mados tendencijas, pvz., kepimą ant kedro lukštų, išmėginti.
– Kaip atrodytų jūsų minimas kepimas?
– Pusvalandį iki kepant lašišos filė ar upėtakį ant mūsų pačių gamintos „PRO flame“ kepsninės reikėtų sudrėkinti vandeniu kedro lentelę, dėti ant grotelių, o ant jos kloti žuvį. Kaisdama lentelė garuos ir suteiks žuviai ypatingą skonį. Baigiant kepti reikėtų užberti specialių kedrų, obelų, kriaušių ar cikorijos medžio drožlių, kurios lengvai smilkdamos suteiks kepamam patiekalui malonų dūmo kvapą ir skonį.
– Jūsų įkurta „Griliai.lt“ akademija skaičiuoja pirmus metus. Ko joje mokote?
– Šiuo metu vyraujanti tendencija – kepti kiaulieną ir jautieną lėtai ir ilgai. Ne mažiau populiaru kepti daržoves: pomidorus, cukinijas, baklažanus, smidrus. Taip pat itin išpopuliarėjęs didkepsnių kepimas. Būdų, kaip tai atlikti kokybiškai, esama nemažai, bet kai kurie težino kokius du, o „Griliai.lt“ akademijoje pateikiame jų kur kas daugiau.
Kepsninių, kuriose būtų naudojamos malkos, šiandien praktiškai nelikę. Dabar tam naudojami kokybiški medžio anglių arba kokoso kevalų briketai. Nuo jų nebūna pašalinio kvapo, jie užtikrina tinkamą kaitrą. Kokybiškesnis kuras leidžia kepsniui kepti tolygiai. Šiandien jau galima išmėginti ir mūsų pačių sukurtą produkciją – „PRO flame“ medžio anglis ir briketus.
– Koks dujinių kepsninių privalumas, palyginti su anglinėmis ar keraminėmis?
– Šiuo atveju kepsnys, sriuba ar arbata paruošiama labai greitai: nereikia kurti anglių, laukti, kol jos įsidegs, kol atauš. Nuspaudei mygtuką, ir jau gali džiaugtis 200 laipsnių kepimo temperatūra.