Vertinimas
Ekonomikos ekspertė E.Ulvidienė
Krikščionių partija
“Programa” – 12 sakinių, prasidedančių “kurti, mažinti, remti, reikalauti, vertinti, išsaugoti”. Abstraktu, tinka visur ir visada, beveik visoms ideologijoms. Sunku ekonominiu aspektu susieti kai kuriuos teiginius, pavyzdžiui, “remti prioritetinę švietimo ir kultūros plėtrą” ir “iki minimumo sumažinti vietos mokesčius”. Netgi šeimoje, kurioje nėra nė vieno ekonomisto, nekiltų abejonių, ar neturint pajamų ir santaupų galima nuskristi į kosmosą. Nėra nė vieno konkretaus pasiūlymo, kaip pasiekti užsibrėžtus tikslus.
Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga
Išsami, nemažai konkrečių rimtų pasiūlymų (naujų darbo vietų kūrimas per šiuolaikinius biomasės energetikos projektus ir pan.). Tačiau būtent universalumas yra ne tiek privalumas, kiek trūkumas. Maišomos vietinės ir centrinės valdžios funkcijos bei galios ekonomikoje. Susidaro įspūdis, kad laimėjusi daugumą per savivaldybių rinkimus partija sugebės paveikti centrinę valdžią ir įves progresinį pajamų mokestį, padidins minimalų atlyginimą ir išspręs kitus uždavinius, viršijančius savivaldybių kompetenciją.
Tėvynės sąjunga-krikščionys demokratai
Siekiai puikūs, bet deklaratyvūs. Iškelta labai daug tikslų ir nebeaišku, kurie pagrindiniai, tad mažas finansų pyragas padalijamas visiems po lygiai. Apie žinomas negeroves įsipareigoja pranešti visuomenei ir teisėsaugai, užuot pasiūlę konkrečių prevencinių priemonių. “Investuotojai savivaldybėse turėtų asmeninį vadybininką.” O kokios jų funkcijos, atsakomybė, galios? Žada skatinti namų renovaciją. Jei valdantieji per dvejus metus tai darė vėžlio žingsniu, ar savivaldybėse darys stručio greičiu?
Viešojo administravimo ekspertas V.Smalskys
Krikščionių partija
Programa labai abstrakti. Verslo plėtra bei darbo vietų kūrimas – ne tik savivaldybių, bet ir bendras valstybės valdžios reikalas. Valdymo skaidrumo skyrelyje – visiems žinomi dalykai, o kaip kovoti su neigiamais reiškiniais, aiškiai nėra pasakyta. Matyti, kad partija susipažinusi su viešojo valdymo modernizavimo principais (mini konkurencines viešųjų paslaugų teikimo sąlygas, piliečių dalyvavimą priimant savivaldybių sprendimus).
Valstiečių liaudininkų sąjunga
Dalis punktų – centrinės valdžios kompetencija. Kaip galimadaryti įtaką aukštųjų mokyklų programoms, kad ugdymas vyktų natūralioje kaimo aplinkoje? Universitetai patys jas nusistato. Atsispindi socialinės atsakomybės bei solidarumo principai. Akcentuojama regionų plėtra ir finansinis savivaldybių savarankiškumas, gyventojų dalyvavimas priimant sprendimus – tai rodo, kad partija susipažinusi su šiuolaikinio viešojo valdymo tendencijomis.
Tėvynės sąjunga-krikščionys demokratai
Moderni ir vakarietiškais principais sukurta savivaldybių rinkimų programa. Ryškiai matomi konservatyvūs bendruomeniškumo principai. Atsispindi tokios viešojo valdymo modernizavimo tendencijos, kaip el. valdžios plėtra, savivaldybės ir bendruomenių bendradarbiavimas, seniūnijų galių stiprinimas, tvarkos grupių kūrimas siekiant padėti policijai, socialinio solidarumo skatinimas ir kt.
Politologė I.Petronytė
Krikščionių partija
Panašu į populistinę deklaraciją: punktai šeši, planai dideli, tačiau neaišku, kaip juos ketinama įgyvendinti. Neišlaikomas biudžeto balansas: lėšas leisti ketinama plačiai (mažinti šilumos kainą ir komunalinius mokesčius, išsaugoti kaimo mokyklas, plėtoti vietos sveikatos paslaugų tinklą), tačiau alternatyvos, kaip surinkti daugiau biudžeto lėšų, nesiūloma. Pabrėžiama – “reikalauti”. Klausimas – kieno? Programoje rašoma, ką darys partija savivaldybėje, tad toks žodynas netinka.
Valstiečių liaudininkų sąjunga
Pakankamai konkreti, daug idėjų, tik be reikalo suplaktas nacionalinis ir savivaldos lygmuo. Tai žalioji programa – daug ekologijos, energetikos dalykų. Pagirtinas gebėjimas pateikti mechanizmus, kaip bus siekiama tikslų (atliekų rūšiavimas, saulės kolektoriai, ekologiški produktai mokyklose ir kt.). Vyrauja el. entuziazmas – prieš popierizmą, už atviro kodo programos įvedimą. Jei kas siūloma, iš karto ieškoma, kur rasti tam lėšų. Įdomios idėjos apie mokesčius netvarkantiesiems savo aplinkos.
Tėvynės sąjunga-krikščionys demokratai
Gana konkreti programa, derinama prie aktualijų – įvertinamos ES lėšų panaudojimo galimybės. Daug dėmesio skiriama vertybėms. Ypatinga svarba teikiama darbo vietoms kurti. Atkreipiamas dėmesys į gyventojų įtraukimą į valdymą. Ne tiek daug naujų idėjų, bet pažangu, kad jos įteisinamos programinėse nuostatose. Išskirtas viešumas, kai kalbama apie valdymo išlaidas. Įdomios idėjos – verslo ir nevyriausybinių organizacijų prižiūrimos aplinkos tvarkymo “atsakomybės zonos”.
Politologas V.Morkevičius
Krikščionių partija
Nematyti nei konkrečių būdų tezėms įgyvendinti, nei įsipareigojimų rinkėjams.
Valstiečių liaudininkų sąjunga
Dokumentas visiems gyvenimo atvejams. Pradžioje parašyta, kaip jis buvo sudarytas, – nesuvokiama, kam to reikia. Pristatomas kaip pagalbinis dokumentas partijos nariams – kaip partijos programa gali būti pagalbinis, o ne įpareigojantis dokumentas? Vadinasi, neaišku, ar jis bus įgyvendinamas. Yra ir gerų minčių, remiasi savo patirtimi, nori ją perkelti ir į kitas savivaldybes.
Tėvynės sąjunga-krikščionys demokratai
Pradedama nuo vertybių deklaravimo, paskui pereinama prie konkrečių įgyvendinimo priemonių dabar realiai egzistuojančioms ir 2011–2015 m. spręstinoms savivaldos problemoms. Akcentas į bendruomenę. Įdomus siūlymas – sudaryti sąlygas bendruomenėms už savo lėšas įsirengti automobilių stovėjimo aikšteles, gėlynus ir kt., kurti zonas, kurias prižiūrėtų organizacijos.