„Neįgaliųjų socialinės įmonės Lietuvoje tapo valstybės kreditorėmis“, – tikina neįgaliųjų verslo konsultantas Darius Malinauskas.
Verslą neįgaliems asmenims kurti padedantis D.Malinauskas stebisi, kad paramą neįgaliųjų užimtumui deklaruojančioje Lietuvoje jau kelinti metai vėluoja socialinėms įmonėms skirta valstybės parama – dalinė darbo užmokesčio bei valstybinio socialinio draudimo įmokų kompensacija. Tai esą socialines įmones, kurių šalyje veikia 137 (iš jų 102 – neįgaliųjų) ir kuriose šiuo metu dirba 3497 tikslinėms asmenų grupėms priklausantys darbuotojai, veda prie žlugimo.
„Ši problema egzistuoja jau dvejus metus – lėšų atlyginimams mokėti kompensavimas kartais vėluoja, todėl socialinių įmonių vadovai priversti skolintis, kad tik sumokėtų darbuotojams algas. Pavyzdžiui, įmonei, kurioje dirba dešimt darbuotojų, staiga reikia kažkur surasti apie 15 tūkst. Lt atlyginimams mokėti, nes valstybė savo įsipareigojimų nevykdo, jau kokį mėnesį dėl neaiškių priežasčių vėluodama pervesti lėšas“, – teigia D.Malinauskas.
Jis kelia versiją, kad tai daroma sąmoningai, siekiant pašalinti iš rinkos kai kurias stiprias socialines įmones: „Mat socialinės įmonės naudojasi tam tikromis privilegijomis – atlyginimai kompensuojami, viešųjų pirkimų konkursuose jos gali dalyvauti turėdamos pirmumo teisę, o tai nepatinka didelėms verslo grupuotėms.“
Socialinės įmonės statusą turinčios VšĮ „Upės kultūra“ direktorė Sniegė Naku patvirtino, kad šį mėnesį valstybės pagalba ir vėl vėlavo maždaug tris savaites. „Tai verslo žlugdymas, nes staiga kažkur turi surasti 19 tūkst. Lt. Ką darome? Skolinamės, – teigia S.Naku. – Yra tokių socialinių įmonių, kuriose dirba keli šimtai darbuotojų, ir sumos ten kur kas didesnės. Neįsivaizduoju, kur jos randa pinigų.“ Pasak vadovės, lėšos atlyginimams mokėti paprastai vėluoja keletą kartų per metus.
Pakomentuoti situaciją paprašėme ir už lėšų pervedimą atsakingos Lietuvos darbo biržos (LDB). Pasak jos atstovų, nuo vasario 1 d. socialinių įmonių atlyginimai kompensuojami ESF projekto „Neįgaliųjų integracija“ lėšomis. Projekto sutartis esą pasirašyta tik balandžio 4-ąją, o finansavimas gautas šiomis dienomis, todėl ir buvo pavėluota. LDB taip pat informavo, kad praėjusios savaitės gale, kol naujas „Veido“ numeris buvo rengiamas spaudai, lėšos socialinėms įmonėms jau bus pervestos. Kodėl lėšos atlyginimams mokėti vėluoja jau ne pirmą kartą, atsakymo iš darbo biržos išgirsti taip ir nepavyko.