“Šiuolaikinė valstybinė energetika negali egzistuoti autonomiškai ir būti apribota valstybės sienomis. Ji neabejotinai turi būti įjungta į tinklą ir kuo šis tinklas didesnis ir patikimesnis, tuo stabilesnis elektros energijos tiekimas pačios valstybės, ją paėmus atskirai, poreikiams patenkinti,” – RBMC pareiškė Lietuvos parlamento deputatas, Darbo partijos narys Mečislovas Zasčiurinskas.
Šis teiginys objektyvus ir kalbant apie Lietuvą, neatsižvelgiant į jos vadovybės norą ar nenorą sutikti su tokia klausimo formuluote, mano Seimo narys M. Zasčiurinskas.
“Nemanau, kad Lietuva, kaip valstybė, kaip nors dalyvautų statant atominę elektrinę Kaliningrado srityje. Vien dėl to, kad dabartinei Lietuvos vadovybei tai buvo dukart siūlyta pačiu aukščiausiu lygmeniu ir šalies prezidentė bei jos premjeras Rusijos vyriausybės pasiūlymą dukart kategoriškai atmetė. Bet kalbant apie Lietuvos dalyvavimą statant Baltijos atominę elektrinę Lietuvos verslo lygmeniu, mes ne tik turime, bet ir privalome dalyvauti įgyvendinant tokį milžinišką ir pelningą projektą”, – mano deputatas.
“Beje, Lietuvos verslininkai ateis ne į jiems nežinomą, o į seniai įgyventą kraštą. 2009 metais Lietuvos įmonės į Kaliningrado srities ekonomiką investavo 7,2 mln. JAV dolerių. Tiesioginės investicijos sudarė 4,2 mln. JAV dolerių arba 63 proc. visos investicijų sumos. 2009 metų antrojo pusmečio pradžioje Kaliningrado srities teritorijoje buvo 712 įmonių, į kurias buvo investuota lietuviško kapitalo”, – pažymėjo parlamentaras.
Kaip žinia, bendra investicijų į Baltijos atominės elektrinės statybos Kaliningrado srityje projektą vertė vertinama 5 mlrd. eurų. Be pačios atominės elektrinės, būtina nutiesti 330 kV įtampos elektros energijos perdavimo linijas, kurių vertė vertinama nuo 0,5 mlrd. iki 1,6 mlrd. eurų.
“Taigi šioje rinkoje vietos Lietuvos verslininkams užteks”, – pareiškė M. Zasčiurinskas.
“Lietuvos verslas gali nevaržomas rinktis jėgų taikymo vektorius. Jo pagrindinis tikslas – pelnas. Ir sunku įsivaizduoti atvejį, kuriuo kas nors, net ir aukščiausios valstybinės institucijos, galėtų nurodinėti verslininkams, kur ir kaip jie turi arba, priešingai, neturi investuoti anksčiau gauto pelno”, – pridūrė jis.
Nekomercinė partnerystė “Tarptautinės žurnalistikos plėtros paramos centras Rusijos-Baltijos žiniasklaidos centras” (RBMC) atlieka atominės energetikos perspektyvų Baltijos jūros regione tyrimą. Viena iš tyrimo dalių susijusi su Lietuvos politikų, energetikų ir ekonomistų nuomonių rinkimu ir nagrinėjimu.