Parama
Ekonominis nuosmukis palietė ne tik verslą, paprastus piliečius, šalių vyriausybes, bet ir nevyriausybines organizacijas. Šios turi du išgyvenimo būdus: tradicinį – susirasti daugiau paramos ir netradicinį – padidinti savo veikslo efektyvumą. O kas gali joms geriausiai patarti dėl veiklos efektyvumo, jei ne verslo atstovai?
Geras netradicinės verslo paramos nevyriausybinėms organizacijoms pavyzdys – sausio 27 dieną ISM vadybos ir ekonomikas universitete vykusi kasmetė Bendrystės su nevyriausybinėmis organizacijomis diena. Į šį renginį susirinko didžiausių nevyriausybinių organizacijų (NVO) atstovai, dalyvavo du šalies ministrai, mokslo, verslo ir kitų sričių ekspertai.
Susitikime daug dėmesio skirta NVO veiklos efektyvumui ir jį lemiantiems bei skatinantiems veiksniams. Renginio dalyviai turėjo retą progą išklausyti daug nestandartinių praktinių patarimų, tokių kaip populiariojo socialinio tinklo “Facebook” panaudojimas organizacijos veikloje, arba BNS vyr. redaktoriaus Artūro Račo pamoką apie efektyvią komunikaciją su visuomene pasitelkiant žiniasklaidą. O “Danske” banko verslo plėtros tarnybos vadovas Norbertas Žioba visuomenininkams atvirai papasakojo, kaip bendrovės renkasi, kam skirti paramą, ir davė keletą esminių patarimų, kaip sulaukti didesnio verslininkų bendradarbiavimo. “Siūlykite bendradarbiavimą, kuris būtų naudingas ne tik jums, bet ir verslo organizacijai. Tai turi būti jūsų unikalus pasiūlymas, padėsiantis verslo organizacijai siekti jos tikslų”, – pabrėžė N.Žioba.
Renginio organizatorės bendrovės “Microsoft Lietuva” vadovas Mindaugas Glodas pakvietė nevyriausybininkus telktis informuojant visuomenę apie vaikų saugumo internete taisykles ir išmokyti gyventojus naudotis technologijomis saugiai. Socialinės apsaugos ir darbo ministro Donato Jankausko teigimu, “būdų ir galimybių, kaip bendradarbiauti valstybiniam, nevyriausybiniam ir privačiam sektoriams, yra galybė, reikia tik gerų idėjų, iniciatyvų ir noro. Kuo daugiau bus tokių pavyzdžių, tuo lengviau bus įgyvendinti pilietinei visuomenei svarbius tikslus, įveikti kylančius sunkumus, laikmečio iššūkius”.
Reikalinga ir tradicinė parama pinigais
“Veido” pakalbintas ilgametis NVO ekspertas Vaidotas Ilgius pabrėžė, jog Bendrystės dienos renginys buvo naudingas tuo, kad pasižymėjo globalesnėmis nagrinėjamomis temomis: “Kalbėti apie nevyriausybinių organizacijų lyderių mokymus ar menkesnes priemones konferencijoje nebuvo tikslo, nes jos savaime vyksta ir be papildomų paskatų.”
Eksperto teigimu, verslas tikrai mato naujas atsiveriančias nišas, susijusias su savanorišku darbu. Kaip pavyzdį galima pateikti šalies bendrovių, tokių kaip “Microsoft Lietuva” arba TEO, vykdomą iniciatyvą – korporatyvines savanorystės dienas. Jos esmė: įmonių darbuotojai kasmet vieną arba kelias darbo dienas, už kurias mokama darbdavio lėšomis, skiria savanoriškai veiklai. “Daugeliui svarbių projektų reikalinga ne tik finansinė parama, bet ir pagalba idėjomis, patirtimi ar tiesiog rankų darbu. Todėl tikimės, kad mūsų indėlis į visuomeninę veiklą savanorišku darbu bus reikalingas ir svarus”, – dėsto TEO generalinis direktorius Arūnas Šikšta.
Tiesa, V.Ilgius sako, kad naujos formos paramos nevyriausybinėms organizacijoms vis dėlto nepakanka – joms reikia ir tradicinės finansinės paramos. Jo teigimu, dėl krizės Lietuvoje drastiškai susitraukė teikiamos paramos apimtys. 2009 metais visuomeninės organizacijos gavo beveik ketvirtadaliu (24,3 proc.) mažiau lėšų. Ekspertas ragina verslo lyderius, šalies Vyriausybę priimti sprendimus dėl esminės, struktūrinės pagalbos ne pelno sektoriui. “Raginu milijoninius pelnus gaunančias bendroves ir turtingiausius piliečius įnešti savo svarų indėlį į visuomenės plėtros fondą. Pakvieskime Vyriausybę padvigubinti šį fondą, skirti jam dalį GPM, akcizų ar kitų mokesčių”, – siūlo V.Ilgius.
Pašnekovas prognozuoja, kad jei nebus imtasi skubių priemonių, NVO sektorius Lietuvoje visiškai sunyks ir tai turės didelę įtaką šalies įvaizdžiui, “demokratinei visuomenės sanklodai ir nacionaliniam saugumui”. Tačiau tokie renginiai kaip Bendrystės diena rodo, kad NVO šalyje nėra visiškai pamirštos. Renginyje dalyvavusios verslo bendrovės pranešė 2011 metais plėsiančios finansinę paramą. O pasak teisingumo ministro Remigijaus Šimašiaus, NVO laukia keletas gerų žinių ir įstatymų srityje. Pavyzdžiui, artimiausiu metu bus palengvintas NVO registravimas pagal tipinius įstatus.