Gimdymas
Pirmąsyk gimdančios motinos sieloje slypi toli gražu ne visko mačiusi senė, o motina vaikas. Ir visai nesvarbu, kiek tokiai motinai metų – aštuoniolika ar keturiasdešimt. Kiekviena motina iš pradžių būna motina vaikas: ji jau pakankamai subrendusi, kad galėtų gimdyti, ir turi gerus instinktus, kreipiančius ją teisinga linkme, bet jai reikia vyresnės moters arba kelių moterų globos, kad šios daugiausia paskatintų, padrąsintų ją ir patartų, kaip auginti savo vaikus bei rūpintis jais.
Clarissa Pinkola Estes. Bėgančios su vilkais
Šiandien pasirinkimas ne ką platesnis. Gal tik labiau struktūrizuotas ir įrėmintas. Vis dėlto kaip esama alternatyvų, kur gimdyti, taip yra ir kelios galimybės, su kuo dalytis šiuo įvykiu. Vadinasi, reikia iš esamų galimybių rinktis kurią vieną, kelias, o gal ir visas.
Pagalbos gimdant spektras:
Tėvui į ausį
Viskas, ką tu darai, jai daug reiškia! Tu esi toks reikšmingas, kaip galbūt niekada iki šiol jūsų gyvenime. Juk kalbama apie gyvybę. Naują mažutę gyvybę, kurios dalis tu esi. Būk kantrus! Masažuok nugarą ir šlaunis, priimk visus nurodymus ir prieštaravimus: “Čia, ne – ne čia! Stipriau, ne – ne taip stipriai!” Pasirūpink šaltu rankšluosčiu, atnešk vandens, sulakstyk pakviesti gydytoją. Nuobodu tikrai nebus. Visa tai gyvybiškai svarbu. Čia ir dabar! Moteriai, apimtai stiprių sąrėmių, neegzistuoja daugiau niekas pasaulyje. Taip ir turi būti, nes čia ir dabar vyksta pats svarbiausias vyksmas.
Monica Moland & Christian S¸mme. Gimdymo knyga
Vis dėlto suprantama, kad partneris ne visada gali ar nori dalyvauti gimdyme, galų gale tai tik motinos ar abiejų būsimųjų tėvų reikalas. Tokiu atveju dūla, ko gero, tampa dar aktualesnė. Pagalbininkės vaidmenį, be abejonės, gali užimti ir mama, sesuo, draugė. Bet kuris moteriai artimas žmogus, suprantantis jos emocijas, poreikius ir pasirengęs besąlygiškai pildyti jos norus ir pageidavimus, būti šalia visą gimdymo periodą ir, jei reikia, šiek tiek po jo. Nuo neatmenamų laikų tokią pagalbą moteriai suteikdavo vyresnės genties moterys, dar vadinamos žmogiškosios Deivės motinomis. Tokia vyresnė moteris veda naujai išsiritusią motiną moterystės ir motinystės keliu, apgaubia šiluma bei išmintimi tiek ją, tiek vaikelį. Tai ne tik fizinė pagalba, bet ir moralinis palaikymas, kai kelios sielos ir kūnai kartu visiškai pasineria į vieną išgyvenimą, vieną tikslą. Sakoma, kad “kartu gimdančios” moterys paima dalį gimdyvės skausmo ir grąžina jai visų patiriamą džiaugsmą. Buvimas kartu sustiprina energinį lauką.
Pasirinkimo laisvė ir kančia
Grįžtant prie pasirinkimo klausimo svarbu, kad moteris rinktųsi laisvai. Jeigu jai reikia daugiau žmonių aplink, tegul susikviečia – ir nereikia jos stabdyti. Giminės, tautybės tradicijos, charakteris nulemia vienokį ar kitokį poreikį. Gimdyvė turi teisę atsisakyti visos siūlomos pagalbos ir likti tik su mediku ar pribuvėja, o gal ir tą pačią pasikviesti tik esminiu momentu. Derėtų gerbti ir tokį moters norą.
Kaip pajusti ir įvertinti, kokios ir kiek pagalbos reikės gimdymo metu? Niekas negali pasakyti, nei kiek laiko, nei kaip vyks gimdymas ar kokia bus jo baigtis. Kaipgi moteriai nuspręsti, ką kviestis pagalbon, jei nei ji, nei kas kitas negali atsakyti į jokį klausimą dėl gimdymo… Padės išsamus, nuoširdus pokalbis su nėštumą prižiūrinčiu specialistu ar jau pasirinktu gimdyti mediku. O gal su mama, vyresne seserimi ar jau gimdžiusia drauge. Reikia artimo kontakto. Sunku nuspėti savo pačios emocijas, tačiau galima neskubant apmąstyti keletą klausimų ir taip bent iš dalies suvokti savo poreikius.
Asmeninė gimdymo komanda
Atsakymai ar bent jau pasvarstymas šiais klausimais padeda užčiuopti kryptį, sudaryti savo gimdymo komandą. Gal esate drovi, bijote gimdymo skausmo, paniškai vengiate daktarų, medikamentų ir ligoninių? Tuomet verčiau mėginkite susipažinti ir aptarti būsimą gimdymą su pasirinktu gydytoju ir apsidairyti gimdykloje. Jei su partneriu ar drauge petys petin išgyvenote sudėtingesnį kopimą į kalnus ar plaukimą plaustu kalnų upe ir norite tai pakartoti, jums nebereikia ieškoti kito padėjėjo gimdant. O štai jei iki kraujo nusibrozdinusi keliukus vis tiek sukandusi dantis viena mokėtės važiuoti riedučiais ar riedlente, gal jums ir nereikia sukti galvos dėl pagalbininko, visai pakaks ir standartiškai dalyvaujančių medikų. Padeda ir objektyvus žvilgsnis iš šalies. Galite apsitarti su savo mama ar kitu asmeniu, kuris jus seniai ir gerai pažįsta bei matė ne tik maloniomis aplinkybėmis.
Vietoje pabaigos…
Efe (pigmėjų) gentyje, įsikūrusioje Kongo atogrąžų miškuose, prasidėjus gimdymui motiną prie upės lydi dvi pribuvėjos. Kai takai atsiveria, jos ima dainuoti su gimdyve. Moterys susikabinusios tupi šalia vandens, dvi pribuvėjos prilaiko motiną iš abiejų pusių, visos trys giliai kvėpuoja. Kai pasirodo kūdikio galvutė, pribuvėjos sulaiko kvapą – ir vaikelis užgimsta.
Monica Moland & Christian S¸mme. Gimdymo knyga