2010 Rugpjūčio 09

Vidaus reikalų ministerija:

Viešieji darbai vietoje baudos – žmogaus teisių nepažeidžia

veidas.lt

Vidaus reikalų ministerija, parengusi Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisas, kuriomis siūloma piktybiškai baudų nemokantiems asmenims jas privalomai keisti viešaisiais darbais, yra įsitikinusi, kad tai neprieštarauja nei tarptautiniams teisės aktams, nei žmogaus teisėms.

VRM nuomone, teisės normas, teisinį reguliavimą ir teisės principus būtina vertinti ir analizuoti ne pavieniui, atsiejant vieną normą nuo kitos, o kompleksiškai bei sistemiškai.

Pažymėtina, kad vertybiniu požiūriu asmens laisvė ir jos neliečiamumas yra gerokai aukštesnio lygmens vertybė negu teisė netrukdomai pasirinkti darbą. Todėl akivaizdu, kad jeigu administracinis areštas, gerokai griežtesnė bausmė, kuri taikoma be asmens sutikimo, yra vertintinas kaip nepažeidžiantis žmogaus teisių, tai juo labiau viešieji darbai turėtų būti vertinami kaip tokie.

Įsigilinus į Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencijos laisvės atėmimo bei priverstinių darbų teisinio reguliavimo visumą, o ne formaliai taikant vieną konkretų punktą, tampa aišku, kad Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencija laikosi analogiškos pozicijos.

„Siūlymui išplėsti nemokamų viešųjų darbų, kaip alternatyvios administracinės nuobaudos, taikymą, pritarė ir Vyriausybė. Tik šios pataisos iš principo nukreiptos į tuos, kurie stengiasi savanoriškai vienokiu ar kitokiu būdu padengti savo įsiskolinimus už paskirtas baudas. Tačiau manau, kad tokių – mažuma. Kitaip jau kelintus metus neskaičiuotume milijonų litų nesumokėtų baudų, – teigia vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis. – Mes gi siūlome spręsti reikalą iš esmės. Lengviausia tokias pastangas kritikuoti ir surasti argumentų, kodėl kažko negalima įgyvendinti. Manau, kad būtų daug naudingiau paieškoti argumentų ar formuluotės, kuri iš mirties taško išjudintų dabartinę piktybinių pažeidėjų nebaudžiamumo situaciją. Juolab kad ministerijos pasiūlytos pataisos susilaukė ir teigiamos visuomenės reakcijos – žmonės tiesiog nori teisingumo“.

Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį, kad pavyzdžiui, Tarptautinės darbo organizacijos konvencija Nr. 29 dėl priverstinio ar privalomojo darbo nustato, kad priverstiniu ar privalomuoju darbu nėra laikomas koks nors darbas ar tarnyba, kuris būtų išreikalautas iš asmenų, kaip nuteisimo pasekmė, jeigu tas darbas ar tarnyba atliekami prižiūrint ir kontroliuojant valdžios institucijai.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...