VIešieji konkursai
Viešųjų pirkimų tarnyba abejoja atliekų deginimo gamyklos Klaipėdoje skaidrumu – anot jos, konkurso sąlygos turės būti keičiamos.
Tarnyba mano, kad sprendimas pripažinti Suomijos kapitalo įmonės “Fortum Klaipėda” kvalifikaciją tinkama buvo neteisėtas, nes įmonė neturi reikiamos patirties, finansinių resursų ir neturėtų pakankamai turto atlyginti galimus nuostolius.
Tarnybos nuomone, Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras turėtų panaikinti visus sprendimus dėl dalyvių kvalifikacijos, patikslinti pirkimo sąlygas ir nustatyti naują paraiškų pateikimo terminą, rašoma tarnybos vertinime.
Atliekų deginimo konkursui paraiškas pateikė “Fortum Klaipėda” ir koncernui “Icor” priklausanti bendrovė “Technology projects”, veikianti jungtinės veiklos pagrindu su Prancūzijos kompanija “Constructions industrielles de la Mediteranne” (CNIM).
“Technology projects” kompetencija ir pajėgumu taip pat suabejota, nes bendrovės registravimo pažymėjimas išduotas tik 2010 metų liepos 20 dieną, ji jokios veiklos nėra vykdžiusi, jos turtas siekia vos 10 tūkst. litų, o subteikėjai paraiškoje nėra nurodyti, todėl nebus galima remtis jų pajėgumais.
Taip pat nustatyta, kad centras, atsakęs į paraiškos konkursui nepateikusios elektros prekybos įmonės “TC Holding” pretenziją dėl konkurso sąlygos, kad atliekų deginimo vieta turi būti Klaipėdoje, leido suprasti, kad leidžiama ir kita vieta, ir taip pakeitė konkurso sąlygą, tačiau apie tai neinformavo kitų dalyvių.
Galutinį sprendimą dėl konkurso sąlygų priims teismas – konkursas apskųstas Klaipėdos apygardos teismui.
Anot žiniasklaidos, į termofikacinę jėgainę numatyta investuoti apie 140 mln. eurų (483 mln. litų). Statybų darbams bus skelbiami keturi konkursai, o įtraukiant ir tiekimą, planuojama surengti apie 50 konkursų.
“Fortum Klaipėda” planuojamas jėgainės metinis pajėgumas siektų apie 130 tūkst. tonų komunalinių atliekų po pirminio rūšiavimo, 50 tūkst. tonų pramoninių atliekų ir apie 70 tūkst. tonų biokuro. Tai leistų per metus pagaminti apie 380 gigavatvalandžių šilumos ir apie 120 gigavatvalandžių elektros.
Jėgainės pagaminama šiluma sudarytų apie 40 proc. “Klaipėdos energijos”, kurios akcininkė yra “Fortum Heat Lietuva”, parduodamos šilumos.
Negi daliai žmonių patinka plastiko ir nerūšiuotų šiukšlių deginimas miesto centre, nors įstatymai tai draudžia?
Kuo didesnis plastiko kiekis deginamose šiukšlėse, tuo didesnis įmonės – šiuo atveju Fortumo pelnas, nes plastikas dega kaip padangos – išskiria didžiulį šilumos kiekį, nebereikia papildomai pirkti tiek daug brangesnio biokuro ir dujų. Jei išrūšiuojamas beveik visas plastikas, tai jis į krosnį nebepatenka, tokios šiukšlės dega blogai, pelnas nukrenta iki tik biokurą kūrenančių įmonių pelno, kuris yra mažas.
Estijos ir Latvijos politikai kūrena biokurą – taip užtikrina vietinių resursų panaudojimą, aplink kiekvieną įmonę įsiteigiama šimtai darbo vietų tam biokurui paruošti, atgabenti, o Fortumo šiukšlių deginimo fabrikas Klaipėdoje įsteigia tik … 19 darbo vietų.
Kai raštu ir ne kartą išdėstau tiek STT, tiek prokuratūrai minėtus įstatymų pažeidimo faktus, ir į tai negaunu jokio atsakymo, tada imuosi visuomenei pasakoti, apie pseudoelito darbelius ir neteisėsaugos neveikimą , t.y. to pseudoelito dangstymą.
Tokiu būdu atsiskaitau rinkėjams, kurie manimi pasitikėjo.
Klaipėdos m. meras V.Grubliauskas yra veidmainis: kai jis tapo meru, jam gerą pusvalandį aiškinau apie ankstesnės kadencijos priimtus korupcinius sprendimus, rodžiau dokumentus, kuriuose buvo nurodyta, kad Fortumas ruošiasi nerūšiuotų šiukšlių deginimui, 20 tūkst.tonų plastiko per metus sudeginimui Klaipėdos m. centre, šiukšlių įvežimui iš kitų regionų, suklastotą sklypo adresą, kad visuomenė negalėtų ateiti į svarstymą pagal LT įstatymus ir pažeistą Orhuso konvenciją, kuri numato organizatoriams PRIVALOMĄ svarstymą su visuomenę, kai norima statyti tokio galingumo agregatą – tokio svarstymo nebuvo.
Taigi V.Grubliauskas viską žinojo apie miesto tarybos mėginimus palaiminti miestiečių nuodijimą, bet nieko nedarė, o dabar apsimeta nekalta mergele.
Maža to, jis ir pats aktyviai prisideda prie Fortumo planų, nes pažeidė Vietos savivaldos įstatymą, kuris numato privalomą gyventojų apklausos organizavimą dėl to plastiko deginimo, nes buvome surinkę ir miestiečių parašus ir reikalingą kiekį miesto tarybos narių parašų.
Tačiau jokia apklausa IKI ŠIOL nesuorganizuota, taigi ne tik praeitos kadencijos miesto tarybos dauguma, bet ir dabartinė dauguma aktyviai prisidėjo prie Fortumo antiįstatyminių ketinimų deginti nerūšiuotas šiukšles Klaipėdos viduryje.
Absurdiškiausia tai, kad pati ekologiškiausia ir pigiausia – geoterminė energija, išgaunama iš požeminio karšto vandens, kuris arčiausiai paviršiaus yra būtent Vakarų Lietuvoje, ir kurią anksčiau tiekdavo Klaipėdai valstybės kontroliuojama įmonė „Geoterma“, yra valdžios, tiek vietinės, tiek centrinės dusinama, žlugdoma, o vietoj jos proteguojama kenksmingiausia sveikatai – iš šiukšlių deginimo išgaunama energija.
Beje, Fortumas dabar tą plastikų ir nerūšiuotų šiukšlių deginimą mėgina iš Klaipėdos perkelti Vilniaus ir Kauno savivaldybėms.