Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimo “Vilniaus energijos” akcijas perleisti “Dalkia” antrinei įmonei “Societe Valmy Defense 22″ priėmimo aplinkybes ketinama pavesti aiškintis prokurorams ir Vyriausybės atstovui Vilniaus apskrityje Jurgiui Jurkevičiui. Į juos ketina kreiptis visuomeninio Jungtinio demokratinio judėjimo (JDJ) atstovai, prašydami išsiaiškinti, ar teisėtai balsavimo metu posėdyje dalyvavo “Vilniaus šilumos tinkluose” dirbantis Kęstutis Nėnius ir “Vilniaus energijoje” atsakingas pareigas einantis Algimantas Zaremba ir ar nebuvo suklastoti balsavimo rezultatai.
K. Nėnius Vilniaus miesto savivaldybės taryboje yra A. Zuoko frakcijos “TAIP” vadovas, o A. Zaremba – “darbietis”, taryboje esantis vietoj nužudyto advokato Sergejaus Novikovo.
“Generalinės prokuratūros prašysime išsiaiškinti, ar nebuvo sufalsifikuotas tarybos balsavimas. Iš esmės balsavimas neturėjo įvykti todėl, kad nebūtų buvę kvorumo, jeigu K. Nėnius ir A. Zaremba būtų išėję iš salės. (…) Jie turėjo išeiti iš posėdžių salės prieš balsavimą. Jų niekas nepaprašė to padaryti, ir jie buvo paskaičiuoti kaip kvorumas. Pagal aritmetiką buvo įskaičiuoti ir jų balsai”, – sakė Vilniaus JDJ prezidentas Juozas Žilinskas.
JDJ Vilniaus padalinio pirmininko pavaduotojas Šarūnas Valentinavičius teigė, kad taip pat bus kreipiamasi į Vyriausybės atstovą Vilniaus apskrityje J. Jurkevičių, kad jis užprotestuotų balsavimo rezultatus. “Reikia pasakyti p. Jurkevičiaus garbei, kad jis per posėdį protestavo, kad Zaremba ten drįso dalyvauti ir sėdėti, bet į jo balsą nebuvo atsižvelgta. Tai yra grubiausias pažeidimas”, – sakė J. Žilinskas.
JDJ ir Lietuvos socialdemokratų sąjungos atstovai piktinosi opozicijos savivaldybės taryboje neveiklumu balsavimo metu. “Posėdžių salėje protesto iš opozicijos nebuvo. Nors ir skelbiasi kovotojais prieš “Dalkia” ir “Rubicon”, R. Pakso partijos Tvarka ir teisingumas atstovai praktiškai jokio protesto nepareiškė. Nors visi užkulisiuose kalbėjo, kad Artūro Zuoko sprendimas pažeidė reglamentą, bet apie tai viešai niekas nieko nepasakė”, – sakė Lietuvos socialdemokratų sąjungos pirmininkas Arvydas Akstinavičius.
JDJ Vilniaus padalinio vadovas prašė galimybės per Tarybos posėdį išsakyti visuomeninių organizacijų atstovų poziciją, tačiau tokios galimybės nebuvo suteikta, o vėliau buvo pasiteisinta esą per apsirikimą neapsižiūrėta, dėmesio nesulaukė ir priešais savivaldybę surengtas piketas.
“Posėdyje pasakyta mero kalba buvo supinta, neaiški. Salės įvaizdis buvo toks, lyg tai būtų gedulingos laidotuvės. Ten laidotuvės ir buvo – Vilniaus visuomenės turto laidotuvės”, – sakė J. Žilinskas.
Ir Socialdemokratų sąjunga, ir visuomenininkai akcentavo, kad sprendimą esą buvo bandoma nuslėpti nuo visuomenės. “Jeigu pasižiūrėsime pačią posėdžių rengimo seką, tai posėdis turėjo įvykti birželio 8 dieną, bet dėl savivaldybės tarybos nario žūties buvo nukeltas į birželio 15 dieną, o po to perkeltas į birželio 13 dieną. Mūsų organizacijos protesto akcijai rengėsi birželio 15 dienai, bet sekmadienį sužinojome, kad posėdis vyks pirmadienį, ir viską reikėjo daryti skubos tvarka”, – sakė A. Akstinavičius.
Socialdemokratų sąjungos vadovo vertinimu, per birželio 13-osios dienos Vilniaus miesto savivaldybės tarybos posėdį sostinės meras “A. Zuokas grubia forma prastūmė sprendimą dėl “Vilniaus energijos” akcijų perdavimo, ir už tai turi atsakyti tiek visa pozicija, tiek tam kelio neužkirtusi opozicija. Dabar Darbo partija nori išsisukti nuo atsakomybės, bet ji irgi yra atsakinga už sprendimą, nes balsavo už”, – kalbėjo A. Akstinavičius.
Protestuojantiesiems prieš priimtą sprendimą labiausiai nerimą kelia tai, kad už jo gali slypėti sostinės šilumos ūkio privatizacija.
“Šitas dalykas gali būti įvykdytas panašia forma, kaip buvo privatizuoti Vakarų skirstomieji tinklai. Bus taip supainiotas turtas ir kapitalas, kad jeigu kada nors norės savivaldybės taryba perimti šilumos ūkį, tai miestui kainuos ne vieną milijardą. O miesto biudžetas yra apie milijardą, taip kad jokių šansų perimti teisėtais būdais neturėsime. Privatininko interesas yra vienas, tai yra pelnas, ir tą pelną, kaip ir iki šiol, “Dalkiai” turės krauti vartotojai, gyventojai savo sąskaita, didėjančiais tarifais”, – sakė A. Akstinavičius.
Visuomenininkų pasipiktinimą kelia tai, kad koncerno “Dalkia” antrinės bendrovės “Sociatė Valmy Defense 22″ įstatinis kapitalas gali tesiekti 37 eurus.
“Įmonei su 37 eurų įstatiniu kapitalu yra perduodamos visos “Vilniaus energijos” akcijos. Tokios aferos turbūt dar pasaulis nėra matęs. Absoliučiai nesiskaitoma su Konstitucija, pažeidžiamos vartotojų teisės, o visi tarybos nariai tiek opozicijoje, tiek pozicijoje tyli”, – piktinosi Š. Valentinavičius.
Kaip ELTA jau rašė, skubiai įvykusiame balsavime už akcijų perleidimą “Societe Valmy Defense 22″ pasisakė 24 miesto politikai, prieš – 15, 3 tarybos nariai nebalsavo.
A. Zuokas paskelbė pakartotinį balsavimą. Už sprendimą pasisakė 24, vienas politikas nebalsavo ir vienas susilaikė. Balsavimą boikotavusiai opozicijai nepavyko sugriauti kvorumo – balsavo lygiai tiek politikų, kiek reikia.
Po balsavimo konservatorių frakcijos lyderis Vidas Urbonavičius žurnalistams teigė, esą dėl dviejų tarybos narių – A. Zarembos ir K. Nėniaus – bus kreiptasi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją. Be to, opozicija žada šį tarybos sprendimą skųsti teismui ir siekti jo panaikinimo. Tiesa, V. Urbonavičius pripažino, kad toks bylinėjimasis veikiausiai užtruktų bent kelerius metus.