Prancūzijos energetikos koncernui “Dalkia” planuojamas valdomos ” Vilniaus energijos” akcijų perleidimas “Dalkia” grupės įmonei “Societe Valmy Defense 22″ gali būti nenaudingas Lietuvai ir vilniečiams ir grėsti Vilniaus šilumos ūkio perėmimu, teigia politikai ir ekonomistai.
“Iš dalies sutikčiau su tais Vilniaus miesto tarybos nariais, kurie baiminasi, kad sukūrus bendrovę Baltijos valstybėms ir Rusijai, galimas kapitalo ir rizikos perskirstymas. Mums gali būti nenaudinga, jei čia bus uždirbama, o ten investuojama. Nors gali ir išeiti į naudą – kol kas tik spėliojame, nes tikslių duomenų, kas ir kaip žadama daryti, nėra”, – “Verslo žinioms” sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius ekonomistas Jonas Čičinskas.
Akcijų perleidimui pritaria Vilniaus meras Artūras Zuokas, atkreipdamas dėmesį, kad Vilniui gresia prarasti šimtamilijonines investicijas į šilumos ūkį.
Trečiadienį opozicija iš Vilniaus tarybos balsavimo pasitraukė ir tuo jį sugriovė, o antradienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl įtarimų, kad A.Zuoko, palaikančio akcijų perleidimą, veiksmai gali būti neteisėti ir žalingi Vilniaus miesto turtui.
Sostinės opozicijos atstovai sako labiausiai nuogąstaujantys dėl to, kad “Vilniaus energijos” akcijos “Dalkia” antrinei įmonei reikalingos pirmiausia dėl to, kad užtikrintų finansavimą iš “International Finance Corporation” ir Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko ir plėtotų verslą Rusijoje.
“Jei “Dalkia” verslas Rusijoje nenusisektų, nuostolius tektų perimti Vilniui ir vilniečiams, nes sandoris nukelia verslo riziką nuo “Dalkia” grupės ir ją permeta “Societe Valmy Defense 22″ įmonėms. O jei savivaldybė nesugebėtų padengti svetimų skolų, neatmestina, kad ūkį perimtų kreditoriai ar kitos bendrovės”, – teigė Konservatorių frakcijos vadovas sostinėje Vidas Urbonavičius.
Vilniaus miesto taryba bent kol kas sustabdė sostinės šilumos ūkio pertvarką – užblokavo sprendimą dėl “Vilniaus energijos” akcijų perleidimo.
Žadama, kad “Societe Valmy Defense 22″ smulkiaisiais akcininkais turi tapti tarptautinės finansinės kredito institucijos – Pasaulio banko grupės padalinys “International Finance Corporation” ir galimai – Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas.
“Societe Valmy Defense 22″, kuri po pertvarkos turėtų vadintis “Dalkia Eastern Europe”, priklausys “Dalkia International”, kuri šiuo metu valdo nupirktus ar išnuomotus objektus Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Rusijoje. Tokiu sprendimu siekiama pritraukti investicijų į Rytų Europos regioną.
“Dalkia International” tikina, kad tarptautinių finansinių investuotojų dalyvavimas bus reikšmingas įgyvendinant ne vien Vilniaus miestui, tačiau ir visam Baltijos šalių bei NVS regionui svarbius investicinius projektus ir užtikrinant efektyvaus ir patikimo energijos tiekimo įsipareigojimus.
Registrų centro duomenimis, koncerno “ICOR” akcininkai eina vadovaujančias pareigas “Vilniaus energijoje” ir “Dalkia Lietuvoje”.