Vilniaus savivaldybės meras Artūras Zuokas ir koalicijos partneriai šiandien pristatė planus, kaip būtų galima 23 procentais sumažinti šilumos kainas Vilniaus mieste.
Tam užtektų padidinti elektros supirkimo kvotą Vilniaus termofikacinei elektrinei Nr.3 ir gauti už jos gaminamą elektrą tokią pačią kainą, kokią nustatė Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija „Lietuvos elektrinei“ Elektrėnuose.
„Mes šiandien kreipėmės į Vyriausybę, premjerą, Energetikos ministeriją, Valstybinę kainų ir energetikos kontrolės komisiją su aiškiais siūlymais, kaip šilumos kainą Vilniuje galima sumažinti. Tam, kad jų sprendimai būtų patvirtinti, nereikia keisti jokių įstatymų“, – sakė Vilniaus meras A.Zuokas.
Sumažinti šilumos kainą galima būtų padidinus elektros supirkimo kvotą Vilniaus elektrinei Nr. 3 nuo 457 GWh iki 962 Gwh ir mokėti už elektros kiekį tokią kainą, kokią nustatė Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija pagal Lietuvos elektrinės (Elektrėnų) elektros 1KW gamybos savikainą.
Šie sprendimai leistų šilumos kainą Vilniaus mieste sumažinti 6 centais. Tai yra – 23 proc.
„Bendrovei „Vilniaus energija“ šiais sprendimais nesukuriama jokia nauda, nes pelnas yra skaičiuojamas nuo turto, kuris dalyvauja elektros gamybos procese – tai yra nepriklauso nuo pagamintos elektros kiekio“, – pabrėžė A.Zuokas.
Šiuo metu vilniečiai moka 25,97 cnt/kWh, tačiau priėmus šiuos sprendimus, naujojo šildymo sezono kaina galėtų sumažėti iki 19,91 ct/kWh.
„Vilniečiai per metus iš viso sutaupytų 156 mln. Lt. Kitais žodžiais tariant – kiekvienas 50 kv.m. buto savininkas per šildymo sezoną sutaupytų apie 700 Lt., kuriuos galėtų išleisti kitoms savo reikmėms“, – sakė Vilniaus miesto vicemeras Romas Adomavičius.
Vilniaus tarybos narys Šarūnas Birutis atkreipė dėmesį, kad ekonomiškai pagrįstas ir teisingas elektros kvotų paskirstymas, kartu gaminant šilumą, yra optimaliausias sprendimas, kadangi, remiantis Europos Sąjungos direktyvomis – dalis elektros energijos, kuri galėtų būti pagaminama, jei šiluma ir elektra būtų gaminama kartu, yra nepagaminama. Efektyvios kogeneracijos būdu pagamintai elektros energijai galima taikyti finansinės paramos mechanizmus.
Vilniaus savivaldybė atkreipia dėmesį, kad šis siūlymas yra lengvai įgyvendinamas, nes priklauso tik nuo Energetikos ministerijos priimtų sprendimų.
„Nesuprantama, kodėl Lietuvos elektrinė šildo ežerą, kai galima gaminti elektrą ir šilumą, o tai atpigintų šilumą dar šį sezoną. Sumažinus šilumos kainą, mums reikėtų mokėti mažiau socialinių išmokų ir kompensacijų už šildymą“, — sakė Vilniaus miesto vicemeras Jaroslav Kaminski.
Pritarus Energetikos ministerijai ir Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai, Vilniaus valdžios siūlomi sprendimai galėtų būti įgyvendinti jau artėjant šildymo sezonui.
Mažėjant šilumos kainai, gyventojams atitinkamai 23 procentais sumažėtų ir sąskaitos už karštą vandenį bei vadinamasis gyvatuko mokestis.
Toks pats metodas padėtų sumažinti šilumos kainą Kaune, Panevėžyje, Alytuje – ten kur yra kogeneracinės elektrinės.