Atliekų tvarkymas
Vilniaus taryba po savaitės turėtų apsispręsti, kaip mieste bus tvarkomos atliekos. Jau dabar ryškėja bendros gairės: bus statoma deginimo gamykla, gyventojai aktyviau rūšiuos šiukšles, o už jų išvežimą mokės pagal būsto plotą, rašo “Vilniaus diena”.
Tarybai pateiktos trys alternatyvos: palikti dabar galiojančią atliekų tvarkymo sistemą, kai šiukšlės gabenamos į sąvartyną, visas atliekas deginti specialioje gamykloje arba pirma šiukšles išrūšiuoti ir deginti tik tam tinkamas.
Šias alternatyvas pateikė savivaldybės samdyti bendrovės “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” specialistai. Jiems už darbą sumokėta 75 tūkst. litų. Bet jau dabar akivaizdu, kad be deginimo gamyklos Vilnius neapsieis. Mat tiek konsultantai, tiek Vilniaus valdžia baksnoja į ES reikalavimus, kurių paisyti bus privaloma.
Vieni pagrindinių reikalavimų: jau nuo 2012-ųjų mažiausiai 50 proc. atliekų – popieriaus, metalo, plastiko, stiklo ir kitų – privalės būtų perdirbama, o po poros metų bus draudžiama bioskaidžias atliekas (maisto likučius, žolę, medžių šakas, popierių, kartoną) laidoti sąvartynuose.
“Nepaisydami šių direktyvų mes labai greitai sulauktume finansinių sankcijų. Nuo 2014-2015 metų mus vysis piniginės baudos, siekiančios milijonus eurų per metus”, – pabrėžė bendrovės “Ekonominės konsultacijos ir tyrimai” direktorius Gintas Umbrasas.
Atsižvelgdama į ES reikalavimus Vilniaus taryba greičiausiai rinksis iš dviejų alternatyvų: vadinamųjų juodojo ir švariojo atliekų deginimo būdų. Abu jie bus brangesni už dabartinę šiukšlių tvarkymo sistemą. Dabar vieną toną šiukšlių surinkti ir palaidoti sąvartyne kainuoja 50 litų, o juodojo deginimo kaina šokteltų iki 100 litų, švariojo – ir iki 160 litų už toną.