Iškilmių proga šios šalies sostinės konservatorijoje lietuvių chorai kartu su kitų Europos aukštųjų mokyklų chorais atliks Liudviko van Bethoveno IX-ąją simfoniją.
Vieną žinomiausių klasikos kūrinių drauge su lietuviais atliks Bolonijos, Liverpulio, Lodzės, Liuksemburgo universitetų ir Sarbriukeno bei Bratislavos technikos universitetų chorai. Diriguos maestro Jack Martin Haendler, grieš jo vardo akademijos kamerinis orkestras. Solo partijas atliks sopranas Marie-Reine Nimax, altas Manou Walesch, tenoras Marc Dostert ir bosas Jean-Paul Majerus.
VU chorų meno vadovė ir dirigentė Rasa Gelgotienė sako, kad laimė atlikti L. van Bethoveno IX-ąją simfonija nusišypso toli gražu ne kiekvienam ne profesionalų chorui. „Mums labai pasisekė, kad pernai koncertuojant Liuksemburge, mus išgirdo šio koncerto organizatoriai ir iškart pakvietė dalyvauti projekte. Ši simfonija – tai ne tik vienas įspūdingiausių, bet ir vienas sudėtingiausių klasikos kūrinių, kuriam parengti prireikė nemažai darbo“, – pasakojo chorvedė. Ji tikisi, kad „Odės džiaugsmui“ skambesys, padaręs neišdildomą įspūdį choristams, sužavės ir klausytojus.
Liudviko van Bethoveno Simfonija Nr. 9, d-moll, opus 125 laikoma visų laikų klasikos šedevru. Tai paskutinė kompozitoriaus simfonija, kurią jis sukūrė 1824 m., būdamas visiškai kurčias. Joje autorius pirmą kartą simfonijos istorijoje panaudojo solistus ir chorą, kurie atlieka F. Šilerio poemos „Odė džiaugsmui“ tekstą. Adaptuotas šios dalies fragmentas yra paskelbtas Europos Sąjungos himnu. Simfoniją kompozitorius dedikavo Prūsijos karaliui Frydrichui Vilhelmui III.
Choras „Gaudeamus“, įkurtas 1940 m., yra vienas seniausių Lietuvos studentų kolektyvų. Jo vadovais dirbo daug įžymių Lietuvos chorvedžių: K. Kaveckas, P. Sližys, P. Gylys, R. Zdanavičius. „Gaudeamus“ aktyviai dalyvauja Lietuvos bei tarptautiniuose festivaliuose ir konkursuose, iškilminguose Vilniaus universiteto renginiuose. Koncertuoja Lietuvos dainų šventėse, Baltijos šalių studentų chorų festivaliuose bei Lietuvos muzikų sąjungos, Vilniaus ir kitų Lietuvos miestų savivaldybių projektuose. Choras yra išleidęs tris kompaktines plokšteles ir įrašęs kūrinių Lietuvos radijo fondui.
Choras „Pro musica“ nuolat rengia naujas programas, gilinasi į įvairius muzikos stilius, jo pagrindinė kryptis – atlikti didelės apimties chorinės klasikos šedevrus ir rengti originalias tematines programas. Kolektyvas koncertavo daugelyje Europos valstybių, taip pat Meksikoje, Kuboje, JAV, Brazilijoje, Kazachstane ir kitose šalyse. Pernai gegužės mėn. Balstogės (Lenkija) filharmonijoje vykusiame Hajnowkos stačiatikių muzikos konkurse iškovojo pirmąją vietą. Šiemet aktyviai koncertuoja Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai proga organizuojamuose renginiuose.
Koncertas vyks spalio 21 d., pirmadienį, 20 val. Liuksemburgo miesto Konservatorijoje (33 rue Charles Martel, 2134 Luxembourg City). Įėjimas nemokamas.
Daugiau informacijos:
Rasa Gelgotienė
VU kultūros centro vedėja
ir VU chorų dirigentė
861570810
Išmokit. Lietuva nėra Rytų Europos valstybė. Gėda nežinoti.