Byla
Naujasis Vilniaus savivaldybės įmonės “Vilniaus vandenys” vadovas Darius Indriūnas pripažįsta, jog dauguma įmonės skelbtų viešųjų pirkimų pažeidė įstatymus. Jis taip pat teigia, jog vandens kaina sostinės gyventojams gali brangti maždaug iki 20 proc. , o ne 50 proc., kaip skelbta anksčiau.
“Tai, kas buvo paminėta ūkio ministro Dainiaus Kreivio, yra tiesa. Įmonės viešieji pirkimai didele dalimi buvo atliekamai nesivadovaujant viešųjų pirkimų įstatymu. Yra eilė pažeidimų, dalis jų galbūt ir neturi finansines įtakos įmonės veiklai. Tų pažeidimų yra pakankamai daug”, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje sakė įmonės generalinis direktorius Darius Indriūnas.
Anot jo, anksčiau įmonėje net nebuvo viešųjų pirkimų skyriaus, o dalis konkursų tiesiog nebuvo įgyvendinta. Tačiau, anot jo, dabar toks skyrius jau įkurtas.
“Pagal investicijų planą turi atsispindėti ir vandens kaina. Tos kalbos, kad nori didinti kainą 50 proc., švelniai tariant, iš piršto laužtos. Mano nuomone, kainos didinimas gali būti reikalingas, bet ne daugiau dvidešimt procentų”, – teigė jis.
“Kuo greičiau, tuo geriau. Šiandien įmonė patiria nuostolį”, – kalbėjo jis, tačiau pridūrė, jog įmonės finansinė padėtis yra “patenkinama”.
Viešųjų pirkimų tarnybos preliminarios išvados skelbia, kad “Vilniaus vandenys” nuolat pažeidinėdavo viešųjų pirkimų tvarką. Prieš mėnesį pranešta, kad iš 31 patikrinto viešojo pirkimo 26 buvo su rimtais pažeidimais.
Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams sulaikius “Vilniaus vandenų” vadovus turėtų išaiškėti painūs didelių projektų užkulisiai.
Kitą dieną po STT operacijos, kai visa Lietuva TV ekranuose pamatė, kaip pareigūnai už parankių išveda UAB “Vilniaus vandenys” generalinį direktorių Darių Norkų, Aplinkos ministerijos ES paramos departamento direktorius Inesis Kiškis pareiškė: “Tai buvo kaip perkūnas iš giedro dangaus”. Be D.Norkaus, ikiteisminiame tyrime dėl galimo kyšininkavimo, papirkinėjimo ir dokumentų klastojimo dar buvo sulaikytas pardavimo ir rinkodaros direktorius Nerijus Laurinaitis, aprūpinimo ir ūkio tarnybos viršininkas Tomas Biknevičius bei konsultantas viešųjų pirkimų klausimais. Kaip paaiškėjo, bendrovės patalpose rasta aparatūra, galinti neutralizuoti kitą – pokalbių pasiklausymo – aparatūrą.
Vienintelis konkurso dalyvis
Finansų ministerijoje guli jau beveik baigtas rengti dumblo apdorojimo įrenginių statybos projektas, kurį vandens tiekimo ir nuotekų valymo bendrovė “Vilniaus vandenys” kartu su savivaldybe stumia į priekį jau trečius metus.
Projektas iš brangiųjų, todėl paskui naujieną apie sulaikytus įmonės vadovus iš karto pasklido versija, kad ponai tikriausiai įklimpo į vandens nuotekų dumblą. Šis projektas visada kėlė nemažai klausimų, bet jis buvo pradėtas rengti 2007-aisiais, kai įmonei dar vadovavo Bronius Miežutavičius, dabartinis Lietuvos vandens tiekėjų asociacijos prezidentas. D.Norkus projektą, galima sakyti, paveldėjo su visais įtarimais.
Kad Vilniui reikia tvarkyti dumblą, buvo žinoma seniai. Lazdynų gyventojai choru šaukė apie nuotekų dumblo smarvę. Prieš trejus metus Aplinkos ministerija, tada dar vadovaujama Arūno Kundroto, kartu su Finansų ministerija nutarė parengti dumblo apdorojimo projektą anksčiau, negu bus sulaukta europinės paramos lėšų. Tai buvo tie pinigingi laikai, kai atrodė, kad užteks ir savų lėšų. Sostinės savivaldybė ir “Vilniaus vandenys” paskelbė įrenginių statybos rangovo konkursą, į kurį atsiliepė vienintelis konsorciumas “WTE Wassertechnik”. Jis ir laimėjo konkursą, bet užsiprašė daug didesnės kainos, negu buvo tikėtasi – 204 mln. Lt. Taigi Aplinkos ministerija gavo akibrokštą, nes jau buvo parengta dumblo tvarkymo studija, aprėpianti visą Lietuvą. Joje buvo numatyt, kiek pinigų galėtų tikėtis kiekviena vandens tiekimo įmonė. “Vilniaus vandenims” – 105 mln. Lt ir ne daugiau.