2013 Gegužės 12

Vilniaus vertybinių popierių birža įmonių nevilioja

veidas.lt

Nuo 2010 m. į vertybinių popierių biržą “NASDAQ OMX Vilnius” atėjo tik viena įmonė – “Linas Agro Group”, o joje neliko net penkių: bankrutavusių “Snoro” ir Ūkio bankų, taip pat įmonių “ALT investicijos”, “Pamprojektas”, “Lifosa”. Netrukus pasitrauks dar viena – Kanados įmonės įsigytas “Sanitas”.
Sulig kiekviena pasitraukiančia įmone Vilniaus birža vis menksta, o naujų įmonių neateina. Vienintelis judėjimas, kurio šiemet tikimasi, – „Grigiškių“ SPO antrinio viešo akcijų platinimo.
Investicinio banko “Finasta” finansų makleris Domas Klimavičius šiemet nesitiki pamatyti naujų IPO, tačiau nenustebtų, jeigu daugiau įmonių nuspręstų pasitraukti: apie tai, kad veikla biržoje netenkina, yra pareiškęs “Aprangos” savininkas Darius Mockus, aktyviai įmonės akcijas supirkinėjo “Teo LT” savininkai, o reorganizuojamos “Invaldos” kotiruojamas kapitalas sumažės perpus, nes įmonė skeliama pusiau ir vienos jos dalies nebeliks biržos sąraše.
Beje, net pusė iš biržos sąraše esančių įmonių apskritai nesulaukia investuotojų susidomėjimo. “Iš 33 įmonių, esančių biržoje, yra tik apie penkiolika, kurių akcijomis aktyviai prekiaujama. Puse įmonių nesidomima, nes jos nenori dalytis pelnu su investuotojais, nepateikia pakankamai informacijos, kad investuotojas galėtų suprasti, kokia įmonės strategija, planai”, – aiškina D.Klimavičius.
“NASDAQ OMX Vilnius” valdybos pirmininko pavaduotojas Saulius Malinauskas tvirtina, kad dėl finansų krizės bendrovės pristabdė savo atėjimą į biržą ne tik Lietuvoje, bet ir kitose rinkose: pagal PWC atliktą “IPO Wach Europe” tyrimą, 2012 m. Europoje IPO sumažėjo beveik 40 proc., palyginti su 2011 m. (2011 m. įvyko 430, o 2012 m. – 263 IPO).
“Be efektyvios, skaidrios biržos, bendrovėms, kurios svarsto atėjimą į biržą, labai svarbu, kad rinkoje veiktų stiprūs investuotojai. Pvz., Lenkijoje, Švedijoje numatyta, kad pensijų fondai tam tikrą dalį turto investuotų savo šalyse. O Lietuvoje II pakopos pensijų fondai iš savo beveik 5 mlrd. Lt turto į šalies bendroves teinvestuoja keletą milijonų Lt. Labai didelė paskata augti šalies kapitalo rinkai būtų, jei Vyriausybė apsispręstų atvesti į biržą kai kurias valstybines įmones ir gerokai padidinti biržoje jau esančių bendrovių laisvų akcijų skaičių. Pvz., jei Vyriausybė parduotų bent 15–20 proc. “Lesto” ir „Lietuvos energijos“ akcijų, tai pritrauktų apie 380 mln. Lt lėšų dabartinėmis akcijų kainomis”, – kaip paskatinti prekybą, svarsto S.Malinauskas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...