Spaudos aktualija
Vilnius nesulaukia Varšuvos atsakymo dėl dalyvavimo Sausio 13-osios dvidešimtmečiui skirtuose renginiuose.
Seimo pirmininkės Irenos Degutienės vardu kvietimai buvo išsiųsti Lenkijos parlamento ir Senato vadovams.
Seimo vadovės patarėjas Laurynas Kasčiūnas patvirtino, kad praėjusią savaitę iš Varšuvos nebuvo gauta jokio atsakymo, rašo dienraštis “Lietuvos rytas”.
“Kol jo nėra, negalima teigti, kad kviesti asmenys tikrai neatvyks”, – dienraščiui sakė Seimo pirmininkė patarėjas.
Tuo tarpu iš Lenkijos prezidento kanceliarijos taip pat yra gautas atsakymas, kad šalies vadovas Bronislawas Komorowskis į Vilnių neatvyks.
Pareigūnų teigimu, visų į minėjimą Vilniuje kviestų valstybių atstovai jau yra atsiuntę teigiamus arba neigiamus atsakymus.
Pavyzdžiui, tikrai žinoma, kad Sausio 13-osios renginiuose dalyvaus Latvijos prezidentas Valdis Zatleras ir šios šalies parlamento pirmininkė Solvita Abuoltinia.
Taip pat laukiama Vengrijos ir Švedijos parlamento vadovų, Estijos, Čekijos, Suomijos ir Norvegijos parlamentų vicepirmininkų, Gruzijos vicepremjero.
Seimo pirmininkės patarėjas L.Kasčiūnas nenorėjo komentuoti, ar Varšuvos tyla patvirtina perspėjimus apie Lietuvos ir Lenkijos santykius sukausčiusią įtampą: “Tai tik vienas atvejis, iš kurio nederėtų daryti platesnių apibendrinimų”.
Tuo tarpu Seimo Užsienio reikalų komiteto vicepirmininkas Justinas Karosas mano, kad nereagavimas į kvietimą yra keistas ir galbūt parodo blogėjančius santykius: “Aišku, tai nėra pozityvus ženklas, bet jis neabejotinai reiškia tam tikrą poziciją”.
Vis dėlto, anot socialdemokrato, Sausio 13-oji yra subtili data ir toks lenkų elgesys nėra visiškai korektiškas. Juolab politikas neįžvelgia pagrindo, kodėl santykiai tarp šalių turėtų blogėti.
Žinia apie tylą iš Varšuvos buvo netikėta ir Seimo Užsienio reikalų komiteto vadovui Emanueliui Zingeriui: “Negaliu patikėti savo ausimis. Netikiu, kad kviesti Lenkijos pareigūnai galėtų neatvykti”.
E.Zingerio teigimu, Lenkijos, kuri buvo viena pagrindinių Lietuvos laisvės rėmėjų, nedalyvavimas Sausio 13-osios renginiuose būtų tiesiog nesuprastas.
“Lenkų dalyvavimas šiuose renginiuose būtų ne tik logiškas, bet ir istoriškai pagrįstas.Todėl tikiuosi, kad lenkai sugebės būti aukščiau kokių nors galimų nesutarimų ir kas nors iš šios šalies vadovų vis dėlto atvyks į Vilnių. Kitu atveju valstybių santykius ištiktų katastrofa. Bet negalima leisti, kad liliputų karai sugadintų broliškų tautų santykius”, – sakė E.Zingeris.
Įtampa tarp strateginių partnerių padidėjo praėjusį rudenį, kai aukšti Lenkijos pareigūnai Lietuvai pažėrė priekaištų dėl esą nesprendžiamų problemų, susijusių su tautinių mažumų teisėmis ir lenkų investicijomis Lietuvoje.