2011 Lapkričio 27

Vis daugiau lietuvių namie neišsiverčia be samdomų pagalbininkų

veidas.lt

Lietuvoje sunkmečiu maždaug 30 proc. smuktelėjęs poreikis samdytis namų tvarkytojas, aukles, sodininkus ir meistrus dabar vėl pradeda didėti.

Vakarų Europos šalyse jau seniai įprastas reiškinys, kad namus ar aplinką tvarko samdyti žmonės, pastaruoju metu populiarėja ir Lietuvoje. Šiuo metu didžiausią paklausą mūsų šalyje turi namų tvarkytojos, ateinančios kartą ar du per savaitę, langų plovėjai, santechnikai, elektrikai, apželdinimo specialistai, tačiau pagalbos lietuviams jau reikia ir tvarkant kapus ar perstumdant baldus. Yra pasiryžusių mokėti net už paveikslo pakabinimą, televizijos kanalų suderinimą, skalbyklės atjungimą, kelių balkoninių gėlių persodinimą ir net obuolių surinkimą nuo vejos.

Beje, be pagalbininkų namų ruošoje neišsiverčia ne tik turtuoliai. Randasi vis daugiau ir vidutines pajamas gaunančių žmonių, kurie įsitikinę, kad geriau sumokėti namų tvarkytojai šimtą litų ir, užuot pačiam keturias valandas kuopus namus, tą laiką skirti darbui, vaikams ar pramogoms.

Vilnietis plaukų stilistas Martynas Šalkauskas prieš pusmetį nusprendė, kad neverta gaišti savo brangaus laiko tvarkant namus, kai tai už jį gali padaryti samdoma moteris. Namų tvarkytoja pas 26-erių metų vaikiną ateina kartą per dvi savaites. Ji nuvalo langus, sutvarko spintas, išlygina drabužius, iššveičia orkaitę, vonią, nušluosto dulkes, išplauna grindis. „Už vieną kartą sumoku šimtą litų. Tai nėra tokie dideli pinigai, palyginti su tuo, kiek laiko pats sugaištu tvarkydamasis. Ši suma man atsiperka, nes tas keturias penkias valandas, kurias sutaupau nuo buities, galiu skirti pramogoms, tačiau dažniausiai išnaudoju darbui“, – pasakoja Vilniaus senamiestyje esančiame 60 kv. m bute gyvenantis vaikinas.

Ingridai Mačėnei pagalbininkė namuose taip pat sutaupo nemažai laiko, todėl moteris daugiau dėmesio gali skirti vaikams. Susirasti namų tvarkytoją I.Mačėnė nusprendė, kai laukdamasi antros atžalos pajuto, kad kilnojant rankas svaigsta galva. Nors dabar sveikata ji nesiskundžia, be to, augindama sūnų niekur nedirba, tačiau taip įprato prie pagalbos buityje, kad namų tvarkytojos paslaugų atsisakyti neketina.

„Tvarkytis galėčiau tuo metu, kai sūnus miega, tačiau jam atsikėlus būčiau pavargusi ir negalėčiau skirti tiek jėgų, dėmesio. O tuo metu, kai namus tvarko pagalbininkė, mes einame pasivaikščioti arba į baseiną“, – kaip išnaudoja laisvą nuo tvarkymosi laiką, atskleidžia I.Mačėnė. Ir priduria, kad įsileisti į namus svetimą žmogų reikėjo ryžto, tačiau ji niekada nesijautusi nejaukiai dėl to, kad ne pati tvarkosi trijų kambarių bute.

Ingridos nuomone, buitis yra nuobodi, ji nualina, be to, moterys šiandien turi ne tik vaikus prižiūrėti, gaminti maistą, tvarkytis, bet ir dirbti, tad kasdienybės pasilengvinimas nėra tinginystė.

 

Tarp klientų – ir pasiturintys, ir pensininkai

 

Vos prieš tris mėnesius paslaugų tvarkymo versle pradėjusi dirbti Rita Katinienė tvirtina nuolatinių klientų susiradusi labai greitai. Įdėjusi skelbimą, kad tvarko namus Vilniaus mieste ir rajone, 24-erių metų mergina jau pirmą mėnesį užsidirbo apie tris tūkstančius litų. „Rugsėjį daugiausia buvo vienkartinių užsakymų nuplauti langus. Tačiau buvo ir daug norinčiųjų, kad namus tvarkyčiau kartą ar du per savaitę. Dabar turiu penkis tokius klientus ir dirbu kasdien po šešias–aštuonias valandas visą savaitę“, – pasakoja R.Katinienė.

Už tai, kad vieną kartą per savaitę sutvarko namus, ji prašo 100–150 Lt, o už vieno lango nuvalymą ima 15–20 Lt. Kaina, pasak R.Katinienės, priklauso nuo kliento poreikių ir namų apstatymo, daugiau tenka mokėti tiems, kurie augina gyvūnų. „Vienuose namuose nuvalau tik dulkes, plaunu grindis, vonią, tualetą, kituose reikia ir indus išplauti, sudėti skalbinius į skalbyklę, paskui juos išdžiaustyti, išlyginti, sudėti į spintą. Kartais paprašo nukabinti užuolaidas“, – klientų pageidavimus atskleidžia namų tvarkytoja.

Ji sako, kad dėl vienkartinių užsakymų žmonės dažnai kreipiasi, kai laukia svečių ar prieš šeimos šventes. O tarp norinčiųjų pasinaudoti namų tvarkytojos paslaugomis yra ir daug uždirbančių vyrų žmonos, ir aukštas pareigas einantys, ir vidutines pajamas gaunantys žmonės. „70 proc. mano klientų pasiturintys, labai užsiėmę, todėl jiems tiesiog nelieka laiko tvarkytis. Bet tvarkiau namus moteriai, auginančiai mažą vaikutį, nes ji buvo susilaužiusi ranką. Kita klientė dirba naktinėje pamainoje, tad norėdama dieną skirti poilsiui, o ne namų ruošai, kviečiasi mane“, – dėsto R.Katinienė.

Valymo paslaugas teikiančios įmonės „Euroservis plius“ direktorė Galina Blaževič taip pat tvirtina sulaukianti ne tik pasiturinčių žmonių skambučių. Pasak verslininkės, generalinio namų tvarkymo paslaugą užsisako ir pensininkai, kai kurie sumoka net už daugiabučio laiptinės išplovimą. Tiesa, tokių nėra labai daug. Dažniausiai pagalbininkus žmonės kviečiasi sunkesniems darbams, pavyzdžiui, poremontiniam tvarkymui, kilimų, baldų, langų valymui, parketo alyvavimui.

Įmonės „Baltic Laurus“ vadovas Marius Valiūnas pastebi, kad prasidėjus sunkmečiui žmonės darbams, kuriuos nesunkiai gali atlikti patys, pagalbininkų pradėjo samdytis rečiau. „Namų tvarkymo ir valymo paslaugų poreikis smuko maždaug 20–30 proc. Dabar jis vėl didėja, tačiau tokio susidomėjimo, koks buvo 2007-aisiais, dar nėra, tad ir paslaugos kainuoja gerokai mažiau. Prieš trejus metus kvadratinis metras poremontinio tvarkymo kainavo 15–20 Lt, dabar – 5–10 Lt“, – teigia M.Valiūnas.

 

Pagalbininkų reikės vis daugiau

 

Užtat per ekonominę krizę dėl išaugusio nedarbo ir galimybės išeiti vaiko priežiūros atostogų dvejiem metams gerokai sumenkęs auklių poreikis vėl padidėjo. Pakilo ir joms mokami atlyginimai. „Vilniuje pastaruosius dvejus metus auklės, kurios vaiką prižiūrėdavo visą darbo dieną, per mėnesį uždirbdavo 1000 Lt, dabar – 1200 Lt. Be to, anksčiau už tą pačią sumą dažnai jos dar turėjo ir namus tvarkyti“, – tvirtina bendrovės „Mama ir auklė“ direktorė Ieva Augustinienė.

O štai elektrikų, santechnikų ar mechanikų paslaugos itin paklausios buvo net šalį apėmus ekonominiam sąstingiui. Reikalingos jos ir dabar. Kitų meistrų paslaugos taip pat populiarios. Žmonės specialistus kviečiasi surinkti baldų, pakeisti spynos, net pakabinti paveikslo, priklijuoti vienos vonios plytelės, pritaisyti atšokusios grindjuostės, pakabinti užuolaidų karnizo, atjungti skalbyklės, nukasti sniego kieme. „Šiandieninis jaunimas nedaug ką pats moka. Ne kiekvienam pavyksta net baldus pagal instrukciją surinkti. Be to, net norint ant sienos pakabinti televizorių reikia turėti įrankių, o jų dėl vieno karto pirkti neverta. Net patys pigiausi kainuoja daugiau nei meistro iškvietimas“, – atskleidžia įmonės meistras1.lt atstovas Mindaugas Gečas.

Pasak aplinkos tvarkymu užsiimančios bendrovės „Sentios“ direktoriaus Gyčio Janulevičiaus, pigiau žmonėms išsikviesti ir vejos priežiūros specialistus, nei patiems, pavyzdžiui, tręšti, naikinti piktžoles ar atnaujinti veją. Mat tokie darbai reikalauja ne tik žinių, bet ir laiko. „Neįgudęs atlikti tokių darbų žmogus turės plušėti kelis ar net daugiau vakarų, o profesionalai viską padaro per dieną. Šeimininkas grįžęs namo gali grožėtis atnaujinta veja ar ramiai važiuoti žvejoti“, – sako G.Janulevičius.

Vis dėlto pjauti žolytę savo kieme ar rūpintis gėlynu daugeliui lietuvių yra malonumas, poilsis po darbų, todėl už tokias paslaugas dar retas moka. Tačiau aplinkos tvarkytojai sulaukia ir neįprastų pageidavimų. „Vienas klientas veją pats pjaunasi, tačiau kai prikrito obuolių, prašė, kad mes juos surinktume. Kitas pats nusipjovė gyvatvorę, bet šakų išsinešti iš sklypo nepajėgė. Buvom sulaukę užsakymo ir išardyti šiltnamį, išvežti jį į atliekų surinkimo aikštelę. Gana dažnai važiuojam valyti baseinų“, – pasakoja G.Janulevičius.

Spartus gyvenimo tempas, taip pat emigracija lemia ir vis didesnį kapų tvarkymo poreikį. „Anksčiau daugeliui buvo gėda, kad artimųjų kapus tvarkys svetimi, tačiau šiandien ne kiekvienas turi laiko net kartą per mėnesį nuvažiuoti į kapines, o emigrantams tai apskritai sudėtinga padaryti. Vyresnio amžiaus žmonėms patiems tvarkyti per sunku dėl sveikatos problemų. Tad sulaukiam vis daugiau klientų, pageidaujančių, kad nuravėtume piktžoles nuo kapo, nuplautume antkapį, taip pat ir apželdintume naujus arba apleistus kapus“, – tvirtina įmonės „Eglės stilius“ atstovė Eglė Zigmantaitė.

Visi „Veido“ pašnekovai prognozuoja, kad ateityje lietuviams įvairių pagalbininkų ir patarnautojų buityje reikės dar daugiau. Mat visa galva pasinėrus į darbą dažnam nelieka laiko net grindų namie išsiplauti. Be to, sunkiai dirbant visą dieną, vakarą norisi skirti malonesniems užsiėmimams nei dulkių šluostymas.

 

 

Namų tvarkytojų paslaugų kainos (Lt už kvadratinį metrą)

 

Namų tvarkymas, ateinant kartą per savaitę 1–3

Generalinis namų tvarkymas      3–7

Poremontinis namų tvarkymas     4–10

Langų valymas         1–4

 

Aplinkos tvarkymo ir meistrų paslaugų kainos

Kapų tvarkymas        50–1500 Lt

Vejos tręšimas, atnaujinimas    20–30 Lt aras

Vejos įrengimas       600–1000 Lt aras

Nestandartiniai aplinkos tvarkymo darbai   30–50 Lt valanda

Smulkūs remonto darbai          30–70 Lt valanda

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...