Visiems Lietuvos piliečiams turi rūpėti geras Lietuvos vardas, sako premjeras Andrius Kubilius, komentuodamas ambasadorės Lenkijoje Loretos Zakarevičienės žodžius apie lenkų tautinę mažumą.
“Nežinau, kas yra lojalūs, kas yra nelojalūs. Jeigu lietuviai apie Lietuvą kalba kur nors nelabai tiesą ir nelabai pagarbiai, tai irgi galima kelti klausimą, ar jie elgiasi tinkamai taip, kaip turi elgtis Lietuvos piliečiai”, – ketvirtadienį per Vyriausybės valandą Seime teigė Vyriausybės vadovas.
Jis atsakė į Seimo nario, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovo Jaroslavo Narkevičiaus klausimą, ar dera Lietuvos ambasadorei kalbėti, kad Lietuvoje gyvenantys lenkai ne visuomet yra lojalūs savo valstybei.
“Šioje vietoje sutarkime, kad visiems mums rūpi Lietuvos geras vardas, ir tai yra viena iš visų Lietuvos piliečių pareigų. Ir tada būsime visi dori, sąžiningi, lojalūs ir vienas kitą gerbiantys Lietuvos piliečiai”, – pareiškė A. Kubilius.
Didelio atgarsio sulaukė L. Zakarevičienės interviu BNS, kuriame ji teigė, kad Lenkijoje gyvenantys lietuviai patiria sunkumų švietimo srityje, tačiau lieka lojalūs valstybei, kurioje gyvena. Pasak ambasadorės, to paties norėtųsi sulaukti ir iš Lietuvos lenkų.
“Jie (lietuviai Lenkijoje) turi problemų, bando jas spręsti, kartais pyksta, bet neina prieš valstybę. Labai norėčiau, kad taip būtų ir Lietuvoje su Lietuvos lenkais. Nes dabar man kartais susidaro įspūdis, kad jie kaip ne Lietuvos piliečiai. Turime rusų, baltarusių, žydų, bet jie labiau save laiko Lietuvos piliečiais negu mūsų lenkai”, – interviu BNS teigė diplomatė.
Šiuos diplomatės žodžius sukritikavo Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis (Radoslavas Sikorskis).
“Nežinau, kas yra didesnė problema – ambasadorės pareiškimas ar tai, kad dauguma Lietuvos politikų iš tiesų tiki tuo, ką ji pasakė”, – Briuselyje žurnalistams sakė R. Sikorskis.
Pastaruoju metu Lietuva ne kartą apskųsta tarptautinėms institucijoms ir užsienio valstybėms dėl Seimo priimto Švietimo įstatymo. Jame be kita ko išplėstas dalykų dėstymas lietuvių kalba tautinių mažumų mokyklose ir nuo 2013 metų suvienodinamos lietuvių kalbos egzamino užduotys tautinių mažumų ir lietuviškų mokyklų abiturientams. Lenkijoje analogiškos nuostatos – dėl dalies dalykų dėstymo lenkiškai tautinių mažumų mokyklose ir vienodo egzamino – galioja jau daugelį metų.