2015 Birželio 26

Visuomenės teisinis raštingumas auga

veidas.lt

BFL

Jei tektų eiti į teismą ir rinktis atstovą arba gynėją, didžioji dalis respondentų atsižvelgtų į pažįstamų rekomendacijas (46 proc.), beveik trečdalis – į reputaciją (32 proc.). Tai leidžia teigti, kad gyventojų teisinių problemų sprendimo sąmoningumas yra ūgtelėjęs.

Trečdalis Lietuvos gyventojų (31 proc.), rinkdamiesi teisinių reikalų atstovą, atsižvelgtų į paslaugų kainą – rodo visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta Lietuvos gyventojų apklausa. Tyrimas rodo, kad didžioji dauguma gyventojų neįvertina visų rizikų, kurios kyla einant į procesą be advokato.

„Tik 16 proc. apklaustųjų nurodė, kad pokalbių ir susirašinėjimų su advokatu negali būti klausomasi ar sekama teisėsaugos pareigūnų, nors tai yra viena kertinių garantijų, kurią gauna advokatų klientai“, – pristatydamas tyrimo rezultatus teigė Advokatų tarybos pirmininkas Ignas Vėgėlė.

Tarp neįvertinamų rizikų advokato praktikai keliami reikalavimai – aukšta kvalifikacija, profesinės veiklos ir atsakomybės žalos atveju draudimas, griežtesni reklamavimosi reikalavimai, savivaldos institucijų (Drausmės komiteto, Advokatų garbės teismo) priežiūra ir privalomas Advokatų etikos kodekso nuostatų laikymasis.

„Visuomenė turėtų žinoti, kaip atskirti advokatą, turėtų būti aiškūs kriterijai, advokatūra turėtų aiškiai nurodyti savo svetainėje, kas gali naudoti advokato vardą“, – priminė Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas.

Pasak jo, mažiau informuotos yra vyresnių nei 70 metų (58 proc.), žemesnio išsilavinimo (50 proc.) ir žemiausių pajamų (54 proc.) gyventojų grupės – tai pažeidžiamiausi visuomenės sluoksniai, tačiau jiems taip pat tenka spręsti paveldėjimo, žemės, darbo, skolų klausimus, todėl svarbu užtikrinti jų teises.

Didžioji dauguma gyventojų rinktųsi savo atstovu advokatą – taip atsakė 80 proc. apklausoje dalyvavusių šalies gyventojų.

Visuomenės nuomonės tyrimą atliko bendrovė „Vilmorus“ 2015 m. birželio 5–14 d. Vykdant apklausą buvo kalbinta per 1 tūkst. 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų. Tyrimas vyko 21 mieste ir 24 kaimuose.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...